Pytania, z którymi mierzymy się na co dzień, postanowiliśmy zadać księdzu proboszczowi jednej z opolskich parafii. Ksiądz Marcin Cytrycki na zadane pytania odpowiada krótko i treściwie, nie pozostawia wątpliwości.
Z powodu koronawirusa nie mogę pójść na mszę. Czy to grzech?
To pytanie pojawia się w wielu polskich domach od co najmniej 3 tygodni, kiedy dostęp do świątyń i gromadzenie się w nich zostało mocno ograniczone. Praktykujący katolicy zastanawiają się nad podstawowymi rzeczami: czy msza online jest wystarczająca? Co z przyjmowaniem komunii świętej?
Ksiądz Cytrycki odpowiada krótko „Msza online, telewizyjna czy radiowa to nie grzech. Na dzień dzisiejszy wszyscy księża biskupi wydali dyspensę, która zwalnia z obowiązku bycia na mszy świętej niedzielnej."
Co ze spowiedzią przed Wielkanocą?
Aktualne obostrzenia mówią o opuszczaniu domu tylko w koniecznych sprawach takich jak praca, najpotrzebniejsze zakupy w sklepie czy aptece, wyprowadzenie psa.
Nie ma takiej możliwości, żeby się wyspowiadać przed telefon czy internet. Przy spowiedzi potrzebny jest osobisty kontakt.
"W tym czasie, jeśli jest zagrożenie życia, to z zachowaniem wszelkich możliwych norm bezpieczeństwa ksiądz może wyspowiadać, może przyjść do takiej osoby. Zachęcamy do tego, żeby wzbudzić w sobie akt żalu doskonałego. Zrobić rachunek sumienia, wzbudzić pragnienie poprawy i właśnie akt żalu doskonałego. Natomiast jeśli już będzie taka możliwość przystąpić tradycyjnie do sakramentu pokuty." - dodaje ksiądz Cytrycki.
Jak spędzić Wielkanoc 2020?
„Na pewno to będzie Wielkanoc inna niż wszystkie i najstarsi z nas pewnie nie pamiętają takiej Wielkanocy, nawet jeśli ktoś przeżył wojnę, to chyba tego nie pamięta. Jak ją obchodzić? Na pewno w domu, na pewno z bliskimi.”
Ksiądz Cytrycki zachęca do uczestniczenia w liturgii, nie tylko do jej oglądania. Bez względu na to, czy oglądamy mszę świętą online, w telewizji, czy słuchamy w radio, dobrze jest zachowywać te same postawy, które przyjmowalibyśmy w kościele, kreślić znak krzyża, podawać znak pokoju z domownikami.
Wielkanoc to też dobry czas na zajrzenie do tekstów liturgicznych. One są wszystkie dostępne w internecie.
Nie będzie w tym roku święcenia pokarmów.
Ksiądz proboszcz zachęca do tego, by pomodlić się przed śniadaniem wielkanocnym i samodzielnie pobłogosławić te pokarmy, które będziemy spożywać.
Kliknij w zdjęcie poniżej i przejdź do projektu interaktywnego
Zapytaj księdza i innych ekspertów o koronawirusa
„Szczęść Boże, z tej strony ksiądz Marcin Cytrycki. Jestem proboszczem w jednej z opolskich parafii. Będę odpowiadał na zadane przez Was pytania” Tak zaczyna się projekt interaktywny, w którym samodzielnie możesz wybrać interesujące Cię pytania i zagadnienia oraz wysłuchać odpowiedzi. Do wyboru jest 18 pytań do księdza, a w sumie 100 pytań do 5 ekspertów. Ze strony możesz korzystać kiedy i jak chcesz: na smartfonie, w drodze, na zakupach, na tablecie, laptopie.
Na te pytania odpowiada ksiądz Marcin Cytrycki
- Z powodu koronawirusa nie mogę pójść na mszę. Czy to grzech?
- Jak powinniśmy obchodzić Wielkanoc w tym roku?
- Czy za opuszczone niedzielne msze trzeba będzie odpokutować?
- Czy msza oglądana na komputerze jest tak samo wartościowa?
- Święcenie pokarmów może odbyć się za pomocą środków masowego przekazu?
- Jak będą wyglądały pogrzeby w czasie pandemii koronawirusa?
- Czy podczas oglądania mszy świętej online powinno się klękać?
- Czy zdalne oglądanie mszy świętej i nie przyjmowanie komunii to grzech?
- Nie mogę wyjść z domu, a chcę się wyspowiadać. Co robić?
- Jestem na kwarantannie z osobami, które grzeszą. Co robić?
- Jakie modlitwy zamawiać w czasie pandemii?
- Czy w czasie pandemii księża mogą udzielać sakramentu namaszczenia?
- Skąd czerpać siłę do przetrwania kolejnych dni w zamknięciu?
- Czy epidemia może być karą boską?
- Czy w tym roku odbędą się sakramenty Komunii Świętej?
- Mam teraz dużo wolnego czasu. Jak pomagać innym?