Tężec - groźna choroba zakaźna
Tężec jest chorobą przyranną, wywoływaną przez laseczkę tężca (Clostridium tetani). Ta beztlenowa bakteria Gram - dodatnia wytwarza egzotoksynę o nazwie tetanospazmina oraz, tetanolizynę (substancję niszczącą erytrocyty). Choroba rozwija się najczęściej, gdy rana zostanie zabrudzona ziemią lub odchodami zwierzęcymi. Przetrwalniki bakterii znajdują się w ziemi, a gdy dostaną się do rany, panujące tam warunki pozwalają im swobodnie się rozwijać. Choć sama bakteria nie wędruje po organizmie człowieka, wydzielane przez nią toksyny mogą dotrzeć nawet do rdzenia kręgowego, powodując niebezpieczne dla życia objawy:
- Skurcze mięśni (szczękościsk, łukowate prężenie ciała, problemy z przełykaniem, skurcze mięśni mimicznych).
- Wahania ciśnienia tętniczego.
- Zaburzenia rytmu serca.
- Podwyższenie temperatury ciała.
- Problemy z oddychaniem.
Zobacz też:
Tężec rozwija się w różnym tempie, średnio od 2 do 14 dni, a im szybszy jest jej rozwój, tym cięższy przebieg. W wielu przypadkach prowadzi do śmierci chorego (30 - 50 przypadków na 100 chorych).
Szczepionka przeciw tężcowi a zastrzyk przeciwtężcowy
W krajach rozwiniętych tężec występuje bardzo rzadko, głównie dzięki rozwijaniu odporności czynnej poprzez podawanie profilaktycznych szczepionek na tężec. Jest to bezpieczna szczepionka inaktywowana, zawierająca nieaktywną toksynę tężcową.