Ministerstwo Zdrowia planuje, by od 2020 roku w Polsce zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące obowiązkowych szczepień, które miałyby dotyczyć nie tylko dzieci, ale także osoby pełnoletnie. Szczegóły projektu przygotowywanego w porozumieniu z Głównym Inspektoratem Sanitarnym mają zostać ogłoszone w czerwcu 2019 roku.
Od 2020 roku dorośli Polacy będą musieli się obowiązkowo szczepić?
Ze względu na stały wzrost przypadków chorób zakaźnych w naszym kraju, urzędnicy chcą, by osoby w wieku 19 lat były poddawane
szczepieniom przeciwko krztuścowi. Pod uwagę bierze się także wprowadzenie obowiązku:
- szczepień przeciwko różyczce dla młodych mężczyzn;
- szczepień przeciwko ospie wietrznej(obecnie takie szczepionki podaje się tylko dzieciom z grup ryzyka);
- szczepień przeciwko rotawirusom dla dzieci (doustnie);
- szczepionek przeciwko meningokokom grupy B i C (dla wybranej populacji dzieci z niedoborami populacji);
- szczepień HPV (przeciwko brodawczakowi ludzkiemu) zarówno dla dziewcząt, jak i dla chłopców;
- szczepień przeciwko pneumokokom (nie tylko dla noworodków, ale także dla starszych dzieci z niedoborami odporności).
- szczepień przeciwko grypie dla wybranych grup pacjentów (m.in. diabetyków oraz osób cierpiących na schorzenia układu sercowo-naczyniowego).
Obowiązkowe szczepienia ze względu na wzrost statystyk chorób zakaźnych w Polsce?
Ministerstwo Zdrowia ogłosiło, że stara się stale zwiększać wydatki na szczepienia profilaktyczne. W 2018 roku udało się znaleźć środki na sfinansowanie darmowych szczepień dla seniorów powyżej 75. roku życia. Ze względu na stale rosnące ryzyko rozwoju chorób zakaźnych, budżet na szczepienia w kolejnych latach może być jeszcze większy.
Zapowiadane zmiany w kalendarzu szczepień miałyby dotyczyć m.in. szczepionek poliwalentnych (podawanych w okresie noworodkowo-niemowlęcym) oraz tzw. wysoko-skojarzonych, które pozwalają m.in. na zredukowanie liczby ukłuć podczas szczepienia.
Dr Dawid Ciemięga (pierwszy lekarz w Polsce, który wszedł na drogę sądową z antyszczepionkowcami) wyjaśnia, dlaczego powraca zagrożenie takimi chorobami jak krztusiec (inaczej koklusz).
Źródło: Ministerstwo Zdrowia/IV Kongres Wyzwań Zdrowotnych/Health Challenges Congress Katowice 2019/x-news.pl