Autyzmu nie powodują szczepionki! Wszystko, co warto wiedzieć o autyzmie

Monika Piorun
Monika Piorun
Jednym z najpopularniejszych mitów rozpowszechniany przez ruchy antyszczepionkowych jest twierdzenie, że szczepionki MMR powodują autyzm. Obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest doskonałą okazją do tego, by wyjaśnić, skąd się wzięła ta nieprawdziwa informacja.
Jednym z najpopularniejszych mitów rozpowszechniany przez ruchy antyszczepionkowych jest twierdzenie, że szczepionki MMR powodują autyzm. Obchodzony 2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu jest doskonałą okazją do tego, by wyjaśnić, skąd się wzięła ta nieprawdziwa informacja. geralt/pixaby.com/pixaby license
– Nie bądź zielony w temacie autyzmu – głosi jedno z haseł przyświecających Światowemu Dniu Świadomości Autyzmu. 2 kwietnia tysiące budynków w Polsce będzie podświetlonych na niebiesko. Dlaczego ten kolor został wybrany na symbol solidarności z autykami? Niestety powszechny brak wiedzy o tym, z czym na co dzień zmagają się osoby z autyzmem, prowadzi do ich społecznego wykluczenia. Jednym z najczęstszych mitów rozpowszechnianych m.in. przez ruchy antyszczepionkowe jest nieprawdziwa informacja o tym, że przyczyną autyzmu są szczepionki MMR. Skąd się wzięło to błędne przekonanie?

Statystycznie jedno na sto dzieci w Polsce ma autyzm. Zaburzenia ze spektrum autyzmu są około 4-5 razy częstsze wśród chłopców. To właśnie dlatego kolor niebieski – najczęściej kojarzony z dziećmi płci męskiej – wybrano na znak rozpoznawczy w geście solidarności z autykami.

Nadal wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z tego, w jaki sposób odbierają rzeczywistość osoby z autyzmem. Choć zdarza się, że na bodźce docierające do nich z otoczenia reagują nieco inaczej niż większość społeczeństwa, to jednak wcale nie oznacza to, że powinni być przez to traktowani w inny sposób i czuć się wyalienowani.

Autyzm to nie choroba. Nie da się z niego wyleczyć

Z autyzmu się nie wyrasta. Autycy żyją we własnym świecie i często nie jest im łatwo radzić sobie nawet z prostymi czynnościami. Zwykle przejawiają nadmierne zainteresowanie detalami i mają skłonność do fascynacji szczegółami, na które wielu innych ludzi zupełnie nie zwraca uwagi. Jedną z charakterystycznych cech osób z autyzmem jest niepotrzebne powtarzanie słów lub zwrotów wypowiedzianych przez kogoś przebywającego w pobliżu (tzw. echolalia).

Takie zachowania zwykle spotykają się z negatywnym odbiorem społecznym. Autykom trudniej przez to nawiązać relacje np. z rówieśnikami. Dodatkowy stres, na który są narażeni z tego powodu, jest dla nim kolejnym obciążeniem, ponieważ zwykle reagują na niego nadmiernym wymachiwaniem rękami, tikami nerwowymi lub innymi zachowaniami, przez które inni ludzie biorą ich za niezrównoważonych.

Typowe zachowania osób z autyzmem – jak je lepiej zrozumieć?

Aktor Bartek Topa – ambasador głośnej kampanii społecznej Fundacji Synapsis pomagającej osobom z autyzmem – wyjaśnia, z czego wynikają specyficzne zachowania autyków, które często spotykają się z powszechnym niezrozumieniem.

Osoby z autyzmem odbierają świat nieco inaczej niż większość ludzi. Jak zrozumieć ich odbiór rzeczywistości?

63 proc. dorosłych osób z autyzmem w Polsce nie może pozwolić sobie na samodzielność. Większość z nich do końca życia jest skazanych na pomoc bliskiej rodziny. Utrudniony kontakt z otoczeniem zwykle ogranicza im możliwość znalezienia stałego zatrudnienia. Powszechne niezrozumienie, na czym polega autyzm, prowadzi do tego, że nie czują się oni pełnoprawnymi członkami społeczeństwa – choć mają pełne prawa obywatelskie a ich wskaźnik inteligencji nierzadko jest o wiele wyższy niż u wielu przeciętnych ludzi.

Autyk, autysta czy autystyk – która forma jest poprawna? Wielu Polaków ma problem z tym, jak określać ludzi, którzy mają autyzm. Według językoznawców używanie słowa autyk wydaje się mieć najlepsze uzasadnienie na zasadzie analogii: autyzm – autyk, reumatyzm – reumatyk. W publikacjach medycznych częściej zaś można się spotkać z hasłem: autystyk – zdaniem prof. Mirosława Bańko z Uniwersytetu Warszawskiego, wyraz ten jest najmniej fortunny w tym zestawieniu (dotyczy to też formy: autysta). Prawidłowe jest za to mówienie o osobach z autyzmem lub osobach autystycznych.

Szczepionki nie powodują autyzmu – to mit!

Strach przed autyzmem potęgują także nieprawdziwe informacje dotyczące przyczyn tego typu zaburzeń. Wśród ruchów antyszczepionkowych rozpowszechniło się przekonanie o tym, że szczepionki MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce) mogą powodować autyzm.

Ma to związek z procesem dra Andrew Wakefielda – brytyjskiego gastroenterologa, któremu dożywotnio odebrano prawa do wykonywania zawodu lekarza po tym, jak został skazany prawomocnym wyrokiem za sfałszowanie wyników badań (miały rzekomo wskazywać na to, że szczepienia MMR powodują autyzm i zapalenie jelit).

Rzetelne, międzynarodowe badania naukowe przeprowadzone w 2014 roku na grupie ponad 1,2 mln dzieci udowodniły ostatecznie, że szczepionki MMR nie mają jakiegokolwiek związku z autyzmem.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest także w Pałacu Prezydenckim.

W ramach akcji "Polska na niebiesko" 2 kwietnia – w Światowym Dniu Świadomości Autyzmu – wiele budynków w całym kraju zostanie podświetlonych na kolor niebieski – symbol solidarności z osobami z autyzmem.

Na niebiesko podświetlono m.in. Ministerstwo Zdrowia.

Zobacz również

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia