Szczepionka na grypę. "Rzeczpospolita": Limit na aptekę to jedna szczepionka dziennie

Jakub Oworuszko
Opracowanie:
Badania SW Research pokazują, że 40 proc. Polaków nigdy nie przyjęło szczepionki na grypę. Połowa respondentów jako powód podaje niewiarę w skuteczność tej metody.
Badania SW Research pokazują, że 40 proc. Polaków nigdy nie przyjęło szczepionki na grypę. Połowa respondentów jako powód podaje niewiarę w skuteczność tej metody. Tomasz Czachorowski/ Polska Press
Piątkowa "Rzeczpospolita" informuje, że nie wszyscy chętni będą mogli zaszczepić się jesienią na grypę. Rząd zarezerwował jedynie dwa miliony szczepionek. Farmaceuci już mówią o limitach narzuconych przez hurtownie: jedna szczepionka na aptekę dziennie. Lekarze i specjaliści zachęcają do szczepienia przeciwko grypie szczególnie w tym sezonie, gdy oprócz grypy poważne zagrożenie dla zdrowia będzie stanowił koronawirus.

"Choć szczepionki przeciw grypie na ten sezon można kupić dopiero od kilku dni, w aptekach już ich brakuje" - czytamy w "Rzeczpospolitej".

Hurtownie wprowadzają nawet limity - jedna szczepionka dziennie na aptekę.

Minister zdrowia Adam Niedzielski mówił w czwartek, że "ma potwierdzoną gotowość dostaw 1,8 mln szczepionek i szansę na kolejne 200 tys., co razem daje 2 mln".

Okazuje się, że to niewiele, biorąc pod uwagę fakt, że ze względu na epidemię koronawirusa wiele osób, za namową lekarzy i specjalistów, postanowiła się w tym roku zaszczepić przeciwko grypie.

Dlaczego rząd zamówił tylko tyle szczepionek przeciwko grypie? - Zamówienie na tegoroczne szczepionki było realizowane przed wybuchem pandemii Covid-19 - przyznała w rozmowie z "Rz" Dominika Walczak, rzeczniczka Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

Ministerstwo zdrowia uspokaja i zapewnia, że szczepionek wystarczy. - Wszystkie grupy eksperckie mówią, że tych szczepionek powinno wystarczyć - mówił w piątek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Myślę, że tych osób chętnych będzie więcej niż w ubiegłym roku, firmy farmaceutyczne o tym wiedzą - dodał.

- (...) Chcielibyśmy, żeby jak najwięcej osób zaszczepiło się na grypę - przyznał Kraska.

Jak podawał przed rokiem rynekaptek.pl, wyszczepialność przeciwko grypie w Polsce wynosiła ok. 4 proc. (wśród dzieci był to tylko 1 proc., a wśród osób powyżej 65. roku - szczepionka refundowana - 14 proc.).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia