Resort zdrowia poinformował, że w niedzielę możliwość rejestracji na szczepienie przeciw COVID-19 otrzymają już ostatnie roczniki - 2000-2003. To osoby w wieku od 18 do 21 lat, które nie zgłosiły na początku roku chęci zaszczepienia Natomiast. Jeśli to uczyniły, mogły to zrobić wcześniej, czyli od wtorku, 4 maja w ramach zapowiadanego przez rząd przywileju wynikającego z takiej deklaracji.
Dworczyk: Od 9 maja wszyscy pełnoletni Polacy mogą rejestrować się na konkretne terminy szczepień
Szef KPRM Michał Dworczyk przypominał w niedzielę, że od 9 maja wszyscy pełnoletni Polacy mogą rejestrować się na konkretne terminy szczepień. - Chcemy przekonać wszystkich niezdecydowanych, że warto się szczepić, bo to jedyna droga do powrotu do normalności – mówił w rozmowie z PAP.
Pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień wskazał także, że tygodniowe dostawy szczepionek, na przełomie maja i czerwca, powinny przekraczać średnio już 2,5 mln dawek. Dodał, że obecnie dziennie przekroczyliśmy tempo szczepienia 400 tys. osób. - W związku z tym, biorąc pod uwagę rytm prowadzenia szczepień i czerwcowe dostawy, moglibyśmy rzeczywiście wykonywać około 10 mln szczepień miesięcznie. A takie tempo jest zadowalające i pozwala mieć nadzieję, że stosunkowo szybko zaszczepimy znaczną część populacji, a to niezbędne jest, aby pokonać pandemię – mówił.
Szczepienie 16- i 17-latków
W nadchodzącym tygodniu Rada Medyczna opublikuje stanowisko dotyczące szczepień pacjentów powyżej 16. roku życia.
„W przypadku pozytywnej rekomendacji zastosujemy adekwatne rozwiązania umożliwiające rejestrację i szczepienie osób w wieku 16 - 17 lat” - głosi komunikat resortu.
O kwestię szczepienia osób poniżej 18. roku życia pytany był w piątek w TVN24 minister zdrowia Adam Niedzielski. - W tej chwili mamy dopuszczenie do szczepienia powyżej 16. roku życia. Na razie rejestrujemy roczniki, które są starsze. Dlatego właśnie, że realizujemy to tempo związane z osobami pełnoletnimi – mówił.
Dodał jednak, że taką możliwość prawdopodobnie dostaną także osoby, które „mieszczą się w tych granicach wiekowych czyli między 16. a 18. rokiem życia”. - Prawdopodobnie to też dopuścimy w najbliższym czasie. Mówię o perspektywie dosłownie przyszłego tygodnia - stwierdził.
Niedzielski przekazał, że rząd rozważa taką możliwość, gdyż „kończy się system rejestracji osób pełnoletnich i widzi tutaj argumenty w postaci dopuszczenia”. - Ale też chcemy jeszcze podyskutować z Radą Medyczną, więc ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu - znaczył.
Niedzielski: Szczepienia nie będą obowiązkowe, sprawdza się zachęta
Szef resoru zdrowia pytany był również, czy rząd rozważa wprowadzenie obowiązku szczepień przeciwko Covid-19. - Na razie nie, absolutnie nie (...)Mamy od początku sformułowane wyraźne założenie, które po prostu działa, bo widać, że liczba osób przekonujących się do szczepienia bardzo systematycznie rośnie od początku realizacji Narodowego Programu Szczepień. Na razie skuteczna jest metoda, którą stosujemy, czyli przekonywanie, dostarczanie wiedzy, po prostu tłumaczenie - powiedział minister zdrowia.
Od 15 maja koniec z maseczkami na wolnym powietrzu
Adam Niedzielski przypomniał w mediach społecznościowych, że od „kolejnej soboty będziemy mogli zdjąć już maseczki na zewnątrz”. - Średnia 7-dniowa nowych zakażeń spadła do ok 4 tys. przypadków - poniżej minimum między II a III falą, które wynosiło ok 5 tys. Wskaźnik nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców zmniejszył się do 11,4 – wyliczał minister.
Nos i usta będziemy musieli zakrywać nadal należy w środkach transportu publicznego, w samolotach, na klatach schodowych, w budynkach użyteczności publicznej, kultu religijnego, czy oświaty.
Maseczki będą obowiązywały również m.in. na terenie nieruchomości wspólnych np. klatkach schodowych, windach czy garażach podziemnych, w zakładach pracy znajdujących się w budynkach (jeżeli w pomieszczeniu przebywa więcej niż jedna osoba, chyba, że pracodawca postanowi inaczej).