Spis treści
Darmowe szczepienia przeciw HPV dla 12- i 13-latków. Najwięcej chętnych w Wielkopolsce
Od czwartku 1 czerwca można bezpłatnie zaszczepić przeciw ludzkiemu wirusowi brodawczaka (human papillomavirus, HPV) dzieci w wieku 12 i 13 lat (roczniki 2010 i 2011). Szczepienia są dobrowolne.
Czytaj także: Nowy lek na raka szyjki macicy nadzieją dla chorych. Wydłuża życie pacjentek z zaawansowanym nowotworem
Preparaty stosowane w programie to Cervarix i Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rodzice i opiekunowie mogą zapisywać dzieci poprzez Internetowe Konto Pacjenta, bezpośrednio w placówce lub za pośrednictwem infolinii (pod numerem 989 – 7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00).
W czwartek na konferencji prasowej w Pile minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że do tej pory na szczepienie poprzez e-rejestrację zapisanych zostało już blisko 4 tys. dzieci w wieku 12 i 13 lat.
Sprawdź również:
– Dzisiaj w całej Polsce, w skali całego kraju, zostanie zaszczepionych blisko 600 dzieci – i to są w zasadzie takie dane minimalne, jeśli można tak powiedzieć, ponieważ to są te osoby, które są zapisane poprzez e-rejestrację. A oprócz tego oczywiście poszczególne punkty przyjmują swoich pacjentów, czyli dzieci, które są zapisane na liście podstawowej opieki zdrowotnej – powiedział minister.
– Najwięcej dzieci mamy zapisanych właśnie tutaj, w Wielkopolsce, więc można powiedzieć, że znowu Wielkopolska daje bardzo dobry przykład, ponieważ czy to w szczepieniach przeciw COVID-19, czy w realizacji programu +Profilaktyka 40 plus+ mamy tutaj największą liczbę zapisów – dodał.
Darmowe szczepienia dla dzieci na wirusa HPV. Zobacz, kiedy będą szczepionki na NFZ
Już niedługo dzieci będzie można zaszczepić na NFZ na wirusa wywołującego raka. – Z 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12...
Wyjątkowy Dzień Dziecka. Pierwsze dzieci zaszczepione na HPV
W trakcie konferencji prasowej minister zdrowia złożył także życzenia dzieciom z okazji ich święta.
– Chcę życzyć wszystkim dzieciom, tym starszym również, ale przede wszystkim tym młodszym, tego, żeby przez całe swoje życie towarzyszyły im dobre wybory zdrowotne; żeby dbały o swoje zdrowie i poprzez dobre żywienie, profilaktykę polegającą właśnie na badaniu, na szczepieniach. Ten program, który realizujemy, daje taką szansę – dlatego zapraszam wszystkich do skorzystania i do podjęcia tej odpowiedzialnej decyzji w imieniu dziecka, bo tę decyzję podejmują przede wszystkim rodzice, aczkolwiek oczywiście to wszystko z dziećmi również musi być konsultowane – zaznaczył.
Podczas konferencji prasowej minister pytany był m.in. o dalszą realizację programów szczepień przeciw HPV realizowanych przez samorządy.
Sprawdź również:
– Mamy świadomość, że było dużo programów realizowanych na poziomie samorządowym, przy czym większość tych programów była po pierwsze skierowana tylko i wyłącznie do dziewczynek, i na ogół obejmowała jeden rocznik – powiedział.
– Jeżeli chodzi o te programy, to samorządy powinny dokonać jakiejś redefinicji; albo rezygnując, albo przekształcając te programy, chociażby w szczepienie innych roczników, bo to jest też taka możliwość. My nie narzucamy żadnego rozwiązania, to jest zawsze inicjatywa po stronie samorządu – zaznaczył minister.
Konferencję prasową zorganizowano przed przychodnią w Pile, gdzie w czwartek rano zaszczepiono już pierwsze dzieci w ramach programu. Szczepienia przyjęły dwie dziewczynki i trzech chłopców.
10 sygnałów ostrzegawczych, które mogą świadczyć o tym, że masz kobiecy nowotwór
Około 15 proc. nowotworów ginekologicznych prowadzi do rozwoju raka złośliwego. Jednak ich odpowiednio wczesne wykrycie i szybkie podjęcie leczenia, znacznie zwiększa szanse na przeżycie pacjentki. Sp...
Nowotwór szyjki macicy zbiera w Polsce duże żniwo
Pediatra, lekarz rodzinny Adam Gronowski podkreślił, że program profilaktyki szczepienia przeciwko HPV „to jest niesamowity program, ponieważ jest to w zasadzie pierwsza tego typu profilaktyka choroby nowotworowej”.
– Nie chcemy chorować na nowotwory, a nowotwór szyjki macicy jest to taki nowotwór, który niestety w Polsce zbiera duże żniwo. W tej chwili możemy podjąć walkę z tym nowotworem poprzez zwalczanie wirusa. Bardzo ważne i bardzo fajne w tym programie jest to, że obejmuje zarówno dziewczynki, jak i chłopców, więc w ten sposób walka z tym wirusem jest o wiele prostsza – powiedział.
Dodał, że zainteresowanie tymi szczepieniami jest bardzo duże. Jak wskazał, „w naszej placówce szczepimy już od wielu lat dzieci, z różnych programów samorządowych, w czasie przed COVID-19 wyszczepiliśmy niemal 50 proc. dziewcząt w każdym roczniku (…) Teraz ten program rusza i myślę, że nikogo nie trzeba namawiać do tego, żeby się szczepić”.
Lekarz zaznaczył, że szczepionka przeciw HPV jest wielokrotnie przebadana i bezpieczna.
Chciała mieć piękne paznokcie, a dostała raka. W trakcie manicure zaraziła się HPV
Grace Garcia z Kalifornii w czasie wykonywania manicure w salonie została skaleczona przez kosmetyczkę, gdy ta wycinała jej skórki. Rana nie goiła się prawidłowo, a po jakimś czasie w jej miejscu poja...
Szczepionka przeciw HPV ratuje życie
Damian Bogusławski, ojciec pierwszego zaszczepionego w czwartek w Pile dziecka, powiedział, że decyzja o szczepieniu była decyzją przemyślaną, odpowiedzialną i wspólną – podjętą razem z synem.
– Szczepionka jest bezpieczna i skuteczna. Dziś nasz syn dołączył do swojej siostry, która była zaszczepiona w ub. roku w ramach programu gminnego. Co jest najważniejsze – szczepionka zabezpiecza nie tylko dziewczynki, ale również i chłopców, bo ten wirus, co należy podkreślić, nie jest wirusem nowym – powiedział. – Decyzja o szczepieniu u nas to nie było czy, a tak naprawdę kiedy naszego syna mamy zaszczepić – dodał.
Wirus HPV (human papillomavirus) to ludzki wirus brodawczaka. Do zakażenia dochodzi drogą płciową, najczęściej w początkowym okresie po rozpoczęciu aktywności seksualnej.
Na poświęconej szczepieniom stronie eksperci podnoszą, że wyróżnia się ponad 150 typów HPV, w tym typy niskiego ryzyka, które wywołują m.in. niezłośliwe brodawki narządów płciowych, tzw. kłykciny i brodawczaki, oraz typy o wysokim potencjale onkogennym, odpowiedzialne za zmiany przedrakowe i raka szyjki macicy oraz za inne choroby nowotworowe. Zakażenia HPV mogą prowadzić m.in. do raka odbytu, sromu, prącia, przestrzeni ustno-gardłowej, okolic głowy i szyi. (PAP)
autorzy: Anna Jowsa, Rafał Pogrzebny
ajw/ rpo/ mhr/
6 objawów raka jamy ustnej, które powinien znać każdy z nas
Liczba zachorowań na raka jamy ustnej w ciągu 10 lat wzrosła aż o 34 proc. – wynika z danych Fundacji Zdrowia Jamy Ustnej (Oral Health Foundation). Te dramatyczne dane dotyczą mieszkańców Wielkiej Bry...
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
Źródło: