Szczepienia w państwach Unii Europejskiej. Polska na szarym końcu. Przoduje Malta. Jak szczepią członkowie UE?

Aleksandra Kiełczykowska
1. Malta. W sumie zaszczepiono 90,97 procent mieszkańców, a w tym 87,74 procent to osoby całkowicie zaszczepione.
1. Malta. W sumie zaszczepiono 90,97 procent mieszkańców, a w tym 87,74 procent to osoby całkowicie zaszczepione. Pixabay
Państwa Unii Europejskiej należą do grupy, gdzie dynamika i liczba szczepień jest dość wysoka w porównaniu z innymi regionami. Jednak nie we wszystkich państwach ta liczba jest wysoka. Polska, patrząc na ilość wykonanych wszystkich szczepień zajmuje 21 miejsce (na 27) z 48,48 procentami zaszczepionej populacji.

Dane pochodzące ze strony ourworldindata.org, ukazują procent populacji zaszczepionej jedną dawką, całkowicie oraz wszystkie wykonana ze szczepienia. Zespół badawczy ourworldindata.org zlokalizowany jest na Uniwersytecie Oxfordzkim i opiera się na oficjalnych danych rządowych.

Skupiając się na państwach Unii Europejskiej widać ogromną różnię w wszczepieniu w państwach na początku listy oraz tych, które znajdują się na samym dole „rankingu”.

Patrząc na państwa, które wykonały procentowo najwięcej szczepień, na samym początku znajduje się Malta – w sumie zaszczepiono 90,97 procent mieszkańców, a w tym 87,74 procent to osoby całkowicie zaszczepione.

Na drugim miejscu w całkowitej liczbie szczepień znajduje się Dania. Tam zaszczepiono jedną bądź dwoma dawkami szczepionki przeciw COVID-19 73,25 procent społeczeństwa. W tym 56,92 procent to osoby całkowicie zaszczepione.

Podium zamyka Hiszpania, w której 69,83 procent obywateli otrzymało chociaż jedną dawkę preparatu. W tym 59,48 procent zostało całkowicie zaszczepionych.

Inna sytuacja jest w państwach członkowskich Unii Europejskiej, które zaszczepiły najmniejszy procent swoich obywateli. Ostatnie miejsce zajmuje Bułgaria, gdzie zaszczepiono jedynie 15,01 procent mieszkańców. Całkowicie zaszczepionych jest 14,68 procent Bułgarów.

"Wirus Delta", czyli indyjski wariant koronawirusa przybiera na sile i coraz więcej mówi się o powrocie obostrzeń, a niektóre kraje już zdecydowały się wprowadzić pewne restrykcje. Lockdown to raczej ostateczność. Co zatem wprowadziły lub planują wprowadzić państwa w UE i poza nią oraz jakie są plany Polski?

Obostrzenia dla niezaszczepionych czy lockdown? Wariant Delt...

Lepiej wypada Rumunia oraz Chorwacja. W tej pierwszej zaszczepiono przynajmniej jedną dawką 26,08 procent społeczeństwa (25,42 procent całkowicie) natomiast w drugim państwie to 40,28 procent (36,51 procent całkowicie).

Jak w tym rankingu szczepień państw UE wypada Polska? Nasze państwo plasuje się na 21 miejscu z zaczepieniem przynajmniej jedną dawką 48,68 procent społeczeństwa. W tym 46,48 procent zostało całkowicie zaszczepionych tj. przyjęli dwie dawki szczepionki dwudawkowej lub jednodawkowy produkt firmy Johnson & Johnson.

Całkowicie zaszczepieni

Jeśli chodzi o procent obywateli państw, którzy zostali całkowicie zaszczepieni to zestawienie państw zmienia się. Udział populacji w pełni zaszczepionej przeciwko COVID-19 oznacza całkowitą liczbę osób, które otrzymały wszystkie dawki przepisane protokołem szczepień, podzieloną przez całkowitą populację kraju.

Polska z 46,48 procentami tym razem plasuje się na 15 miejscu wśród państw Unii Europejskiej.

Na początku stawki mamy, bez jakichkolwiek wątpliwości, Maltę - 87,74 procent. Jedna na drugim miejscu znajduje się nie Dania, która w tym zestawieniu jest szósta, ale Belgia, gdzie całkowicie zaszczepiono 60,47 procent obywateli. Podium ponownie zamyka Hiszpania z 59,48 procentami.

Państwa które całkowicie zaszczepiły najmniejszy procent swojej populacji to, ponownie, Bułgaria – 14,58 procent, Rumunia – 25,42 procent oraz Finlandia – 36,25 procent.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 6

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Grzeg
Forumowicze, po co się obrażać. Autorka artykułu chciała tylko przyciągnąć uwagę. Zrobiła to jednak w sposób daleki od rzetelności dziennikarskiej.
G
Gość
5 sierpnia, 13:02, Gość:

Jaka tuskoza w redakcji - w tytule piszą, że Polska na szarym końcu, a w tekście, że na końcu Bułgaria, Rumunia i Finlandia.

5 sierpnia, 17:49, Gość:

To jest szary koniec . Jakby byliśmy na ostatnim miejscu , można by było napisać w "głębokiej d@@pie" .

Ruskie relatywizowanie rzeczywistości. Naucz się języka zanim zaczniesz kłamać na polskich forach, brudna putinowska onuco.

G
Gość
5 sierpnia, 13:02, Gość:

Jaka tuskoza w redakcji - w tytule piszą, że Polska na szarym końcu, a w tekście, że na końcu Bułgaria, Rumunia i Finlandia.

To jest szary koniec . Jakby byliśmy na ostatnim miejscu , można by było napisać w "głębokiej d@@pie" .

G
Gość
Szary koniec oznacza ostatnie miejsce. Studia na marksistowskim patouniwersytecie w Warszawie nie służą pani Aleksandro, zalecam zmianę.
g
gość
Jakże to radosna wiadomość!
G
Gość
Jaka tuskoza w redakcji - w tytule piszą, że Polska na szarym końcu, a w tekście, że na końcu Bułgaria, Rumunia i Finlandia.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia