Suchy zębodół – częste powikłanie po wyrwaniu zęba. Na czym polega i jak się objawia pusty zębodół?

Ewa Zwolak
Suchy zębodół jest częstym powikłaniem po usunięciu zęba.
Suchy zębodół jest częstym powikłaniem po usunięciu zęba. 123rf.com
Suchy zębodół jest stanem zapalnym, stanowiącym jedno z najczęstszych powikłań po wyrwaniu zęba. Objawia się on intensywnym bólem i nadwrażliwością na czynniki zewnętrzne. Podstawowym podłożem suchego zębodołu jest stan zapalny zakończeń nerwowych. Oprócz tego może rozwinąć się na skutek problemów z krzepliwością krwi, a także chorób przyzębia. Czym jest suchy zębodół i jak wygląda jego leczenie?

Suchy zębodół, nazywany również pustym zębodołem, jest jednym z powikłań po ekstrakcji (wyrwaniu) zęba. Według szacunków występuje on u ok. 5% pacjentów po tego typu zabiegu. Najczęściej zmagają się z nim kobiety po 40. roku życia. Suchy zębodół pojawia się m.in. przez zaniedbanie świeżej rany i niestosowanie się do zaleceń lekarza.

Suchy zębodół – przyczyny

Suchy zębodół to poekstrakcyjne zapalenie zębodołu, które może mieć zróżnicowane podłoże. Podstawowym czynnikiem występowania tej dolegliwości jest rozwój stanu zapalnego na zakończeniach nerwowych zębodołu. Związane jest to bezpośrednio z przerwaniem błony śluzowej i powstaniem rany. Wówczas, gdy wszystko przebiega tak jak, powinno – w zębodole zbiera się krew, a następnie tworzy się skrzep. Jednakże w przypadku, gdy zębodół nie wypełnia się krwią to proces ten, zostaje zaburzony i tworzy się stan zapalny.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że bagatelizowanie próchnicy może być niezwykle niebezpieczne dla zdrowia i prowadzić nawet do chorób zagrażających życiu! Ból zęba to tylko jedna z łagodniejszych dolegliwości.Sprawdź, czym grozi zaniedbanie leczenia próchnicy i na jakie konsekwencje zdrowotne się narażasz! Ochroń się przed skutkami niewłaściwej higieny jamy ustnej!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Odkładasz wizytę u dentysty? Konsekwencje to nie tylko ból z...

Wśród potencjalnych przyczyn powstawania suchego zębodołu można wymienić:

  • Przypadkowe rozpuszczenie skrzepu po usuwaniu zęba.
  • Zaburzenia krzepliwości krwi.
  • Palenie tytoniu w ciągu trzech dni od zabiegu ekstrakcji zęba.
  • Picie gorącej kawy i herbaty po usuwaniu zęba.
  • Infekcje współtowarzyszące.
  • Cukrzyca.
  • Niedociśnienie tętnicze.
  • Niedobór A i C.
  • Niedobór miedzi, cynku lub żelaza.
  • Zakażenia bakteryjne.
  • Niewłaściwe usunięcie zęba (np. pozostawienie jego części).
  • Przyjmowanie leków (m.in. sterydów).
  • Problemy z odpornością.
  • Nadwaga i otyłość.

Suchy zębodół uznawany jest za jedno z poważniejszych powikłań po ekstrakcji zęba. Pojawia się zwykle po ok. 2-3 dniach od zabiegu.

Przeczytaj więcej:

Suchy zębodół – objawy

Suchy zębodół jest dolegliwością, która negatywnie wpływa na jakość życia pacjenta i utrudnia mu codzienne funkcjonowanie. Objawia się on:

  • Intensywnym bólem, który promieniuje od szczęki, wzdłuż skroni i ucha.
  • Halitozą (nieprzyjemnym zapachem z ust).
  • Zaburzeniami smaku.
  • Niemożnością jedzenia.
  • Ogólnym osłabieniem organizmu.
  • Nieznacznie podwyższoną temperaturą ciała.
  • Powiększenie węzłów chłonnych.
  • Nadwrażliwością na dotyk.

Suchy zębodół – leczenie

Wówczas, gdy ból po ekstrakcji zęba utrzymuje się dłużej niż trzy dni, należy udać się do stomatologa. Tego typu objaw może wskazywać na rozwój powikłań po zabiegu. Jednym z najbardziej uciążliwych, a zarazem najczęstszych powikłań po usuwaniu zęba jest suchy zębodół. Jego leczenie polega przede wszystkim na łagodzeniu dotkliwości objawów, w tym przede wszystkim uciążliwego bólu, który negatywnie wpływa na jakość życia. W większości przypadków pomocne są niesteroidowe leki przeciwzapalne. Ważnym elementem w leczeniu suchego zębodołu jest oczyszczenie rany przez stomatologa. W tym celu stosuje się m.in. roztwór z soli fizjologicznej lub wodorowęglanu sodu. Po przeczyszczeniu rany stosuje się tampon, który należy przygryzać przez ok. 30 minut. Przepłukiwanie jamy ustnej można kontynuować również samemu. Leczenie suchego zębodołu zwykle trwa ok. tygodnia. Jednakże może się ono przedłużyć przy bakteryjnym zakażeniu rany. W takiej sytuacji konieczne jest również wdrożenie antybiotykoterapii.

Przy leczeniu suchego zębodołu konieczne jest przestrzeganie higieny ustnej. Oprócz tego zaleca się również płukanie jamy ustnej m.in. solą fizjologiczną i ziołowymi naparami.

Jak uniknąć suchego zębodołu – postępowanie po usuwaniu zęba

W przeważającej większości przypadków można uchronić się przed suchym zębodołem, stosując się do zaleceń stomatologa po usuwaniu zęba.

  1. Przez co najmniej pół godziny po zabiegu usuwania zęba należy zagryzać tampon. Ucisk ma na celu powstrzymać krwawienie, a także przyśpieszyć proces gojenia się rany.
  2. Przez dwie godziny po zabiegu usuwania zęba należy powstrzymać się od spożywania posiłków, ponieważ mogą one podrażnić ranę i wypłukać skrzep, co może skutkować rozwojem suchego zębodołu.
  3. Jeśli po ekstrakcji zęba występuje ból i opuchlizna można stosować zimne okłady (lód, kompresy).
  4. Przez dobę po zabiegu usuwania zęba należy unikać picia gorącej kawy i herbaty, a także spożywania gorących potraw. Nie wskazane jest również jedzenie twardych pokarmów.
  5. Przez co najmniej dwie doby po zabiegu usuwania zęba nie należy palić papierosów i spożywać alkoholu.
  6. Przez dobę po zabiegu po usuwania zęba nie należy płukać jamy ustnej płynami, ponieważ może to skutkować wydłużeniem procesu gojenia się rany.
  7. Przez trzy doby po zabiegu usuwania zęba należy szczególnie dbać o higienę jamy ustnej. Jest to istotne, ponieważ ślina w połączeniu z pokarmem tworzy środowisko szczególnie przyjazne dla rozwoju bakterii. W pierwszej dobie nie należy szczotkować zębów.
  8. Kilka godzin po zabiegu usuwania zęba (wówczas, gdy znieczulenie przestanie działać) można zastosować leki przeciwbólowe.

Czego nie lubią nasze zęby?

Zobacz też:

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia