Istnieje małe prawdopodobieństwo przeniesienia SARS-CoV-2 na ubraniach
Dotychczas nie udokumentowano przypadków przeniesienia nowego koronawirusa na odzieży i butach. Wiadomo jednak, że SARS-CoV-2 jest w stanie przetrwać na zewnątrz ludzkiego ciała na różnych powierzchniach, co może skutkować jego transmisją w przypadku dotknięcia. Podczas gdy na metalu i plastiku koronawirus może utrzymać się nawet przez 2 do 3 dni, odzież nie jest uważana za materiał sprzyjający przetrwaniu tego patogenu.
Przeniesienie wirusa za pośrednictwem odzieży jest mało prawdopodobne, ale eksperci twierdzą, że istnieje kilka scenariuszy, w których natychmiastowe pranie może być dobrym pomysłem.
Kiedy należy prać odzież, aby ustrzec się przed COVID-19?
Pranie ubrań może być konieczne wówczas, gdy opiekujemy się lub często przebywamy w pobliżu osoby z COVID-19. Dotyczy to w szczególności grup wysokiego ryzyka, takich jak pracownicy służby zdrowia.
Po powrocie do domu np. ze sklepu spożywczego nie trzeba prać odzieży. Jeśli jednak nie zachowaliśmy bezpiecznej odległości, a ktoś zakaszlał lub kichnął w pobliżu nas, pranie ubrań jest wskazane. W tym celu wystarczy użyć zwykłego detergentu i wyprać ubrania w wodzie o temperaturze 60 stopni.
Generalnie rzecz biorąc, skupienie się na innych obszarach higieny, takich jak utrzymanie rąk w czystości i niedotykaniu twarzy, jest o wiele bardziej istotnym działaniem profilaktycznym.
Połowa personelu medycznego w Wuhan przenosiła SARS-CoV-2 na butach!
Badanie opublikowane przez Centers for Disease Control and Prevention (CDC) sugeruje, że SARS-CoV-2 może przetrwać na podeszwach obuwia. Naukowcy pobrali próbki z butów noszonych przez członków personelu medycznego na oddziale intensywnej terapii w szpitalu w Wuhan w Chinach.
Okazało się, że połowa próbek dała wynik pozytywny na obecność nowego koronawirusa!
Niemniej eksperci są zgodni co do tego, że obuwie w większości przypadków jest mało prawdopodobnym źródłem przenoszenia SARS-CoV-2.
„To, co zwykle robimy z butami, już ma działanie ochronne. Nie kładziemy butów na stole w kuchni. Nie wkładamy butów do buzi. Nie są to obszary o wysokim stopniu dotyku. Nasze codzienne nawyki sprawiają, że traktujemy je jako rzeczy zanieczyszczone”- powiedział Dr Kathleen Jordan, specjalista chorób zakaźnych i wiceprezes CommonSpirit Health.
Jak więc postępować z butami?
Pomimo niskiego prawdopodobieństwa zakażenia przez podeszwy obuwia, warto podjąć dodatkowe środki bezpieczeństwa, aby patogeny nie przedostały się do domu. Przede wszystkim należy pamiętać, aby wyczyścić buty przed wejściem do domu, następnie zostawiać je przy drzwiach lub w wyznaczonym obszarze z dala od miejsc, w którym często przebywamy, a w szczególności tych, w których przygotowujemy i spożywamy posiłki. W miarę możliwości warto buty zdejmować już przed wejściem do domu i właśnie tam je pozostawiać.
Źródło: 1.