Spis treści
Tatar wołowy z Salmonellą wycofany ze sprzedaży
Główny Inspektorat Sanitarny wycofał ze sprzedaży tatar wołowy. W produkcie stwierdzono obecność pałeczek Salmonella spp na podstawie badań przeprowadzonych przez Państwową Inspekcję Sanitarną. Wycofany tatar zanieczyszczony bakterią Salmonella spp był dostępny w sklepach Auchan.
– Spożycie żywności zanieczyszczonej Salmonella może prowadzić do choroby zwanej salmonellozą – ostrzega GIS.
Wycofany tatar wołowy. Numer partii i szczegóły dotyczące produktu
Tatar wołowy zanieczyszczony pałeczkami Salmonelli spp był dostępny w opakowaniach zawierających 200 g produktu. Numer partii, który został wykluczony z dystrybucji, to 2293008. Termin przydatności do spożycia mija 30.08.2023 r. Tatar został wyprodukowany przez Zakłady Mięsne Łuków S.A.
Szczegóły dotyczące produktu:
- Produkt: Tatar wołowy Auchan, 200 g
- Numer partii: 2293008
- Termin przydatności do spożycia: 30.08.2023
- Wyprodukowano dla: Auchan Polska Sp. z o.o. ul. Puławska 46, 05-500 Piaseczno
- Producent: Zakłady Mięsne Łuków S.A., ul. Przemysłowa 15, 21-400 Łuków, weterynaryjny numer identyfikacyjny PL 06110266 WE
Działania podjęte ws. wycofanego tatara wołowego. Zalecenia dla konsumentów
Główny Inspektorat Sanitarny poinformował też o działaniach, jakie zostały podjęte w sprawie tatara wołowego, w którym wykryto pałeczki bakterii Salmonella spp.
– Niezwłocznie po otrzymaniu zgłoszenia o stwierdzonej nieprawidłowości (28.08.2023) producent wraz z dystrybutorem podjęli działania mające na celu wycofanie ze sprzedaży i utylizację wskazanej partii towaru. Organy urzędowej kontroli żywności nadzorują proces wycofywania kwestionowanej partii z obrotu – informuje GIS.
Konsumenci nie powinni spożywać produktu z partii objętej komunikatem. Jeżeli jednak to tego dojdzie i wystąpią objawy chorobowe, należy skontaktować się z lekarzem.
Salmonella spp wywołuje salmonellozę. Objawy zatrucia Salmonellą
Pałeczki Salmonelli wywołują salmonelozy, które dzieli się na durowe i jelitowe.
– Salmonella to bakteria z rodziny Enterobacteriaceae. Zakażenie pałeczkami Salmonelli prowadzi do rozwoju choroby zwanej salmonellozą. Jest ona przyczyną zatruć pokarmowych oraz dolegliwości żołądkowo-jelitowych – pisze Monika Góralska na Stronie Zdrowia.
Do zakażenia może dojść przez:
- spożycie żywności zanieczyszczonej bakteriami Salmonella,
- spożycie produktów żywnościowych pochodzących od zwierząt zakażonych (mięso, jaja, mleko),
- używanie skażonego sprzętu kuchennego, maszyn do produkcji żywności.
Główne objawy zatrucia Salmonellą to:
- biegunka,
- ból brzucha,
- gorączka,
- nudności,
- wymioty.
– Salmonelloza prowadzi do odwodnienia w wyniku utraty płynów, a w jej konsekwencji może rozwinąć się także sepsa, zapalenie płuc i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych – pisze Monika Góralska.
Jeżeli wystąpią objawy zatrucia, należy zadbać o właściwe nawodnienie organizmu oraz lekkostrawną dietę. W przypadku gdy objawy nie ustąpią lub się nasilą, należy skontaktować się z lekarzem.
Źródła:
- Ostrzeżenie publiczne dotyczące żywności Wykrycie obecności bakterii Salmonella spp. w jednej partii tatara wołowego Serwis Głównego Inspektoratu Sanitarnego
- SALMONELOZY DUROWE I JELITOWE Serwis Głównego Inspektoratu Sanitarnego