Spis treści
Skąd się bierze kurz?
Wiosenne, a nawet cotygodniowe (sobotnie?) porządki dla niektórych osób mogą być naprawdę niebezpieczne. Czy puchate „koty”, które leżą spokojnie pod łóżkiem mogą nam zagrażać? One i ukryte w całym domu warstwy kurzu to prawdziwe pułapki zdrowotne – szczególnie dla twoich oczu i płuc.
Kurz jest wszędzie i nie ma sposobu, żeby go całkowicie uniknąć. Skąd się bierze kurz?
– Kurz jest zwykle produktem zrzucania skóry przez ludzi i zwierzęta domowe, a także kurzu znajdującego się w miękkich meblach i nawet gdybyś cały czas sprzątał, naprawdę trudno byłoby się go pozbyć – mówi Emma Rubach, szefowa działu porad zdrowotnych w organizacji charytatywnej Asthma + Lung UK.
Kurz składa się głównie z:
- martwych komórek skóry,
- roztoczy kurzu,
- bakterii,
- włosów,
- martwych cząstek owadów,
- gleby,
- pyłków,
- drobnych cząstek plastiku,
- włókien odzieży.
Gdzie jest najwięcej kurzu? W tych miejscach w domu zbiera się go najwięcej
Alergicy cierpią nie tylko przez unoszące się w powietrzu pyłki, ale też przez wszechobecny kurz. Wiosenne porządki to moment krytyczny, po którym będą mogli odetchnąć pełną piersią. Najpierw jednak ktoś musi się pozbyć kurzu z nawet najbardziej zapomnianych zakamarków domu. To one mogą powodować kichanie i nieprzyjemne mrowienie w nosie.
Gdzie jest najwięcej kurzu? Miejsca, w których najczęściej zbiera się kurz, to:
- pod łóżkiem,
- za meblami,
- za urządzeniami (zwróć uwagę na splątane kable!),
- otwory wentylacyjne,
- pod dywanami, chodnikami i wykładzinami,
- oprawy oświetleniowe i wentylatory sufitowe.
Pomieszczenia, w których gromadzi się najwięcej kurzu, to kuchnia, łazienka i sypialnia. Ta ostatnia szczególnie, jeśli pościel nie jest prana i zmieniana wystarczająco często.
Siedliskiem kurzu są też przedmioty, o których możemy zapomnieć, bo korzystamy z nich sezonowo. Są to np. zabawki, różne ozdoby czy sztuczna choinka.
Czy kurz jest niebezpieczny? „Cichy zabójca” w twoim domu
Choć żyjemy z nim na co dzień, to rzadko myślimy o nim jako o „cichym zabójcy”. Różne pyłki, w tym kurz, mogą niekorzystnie wpływać na płuca i układ oddechowy oraz powodować podrażnienie oczu. Kurz może być szczególnie uciążliwy dla osób z alergią i dla chorujących na astmę lub istniejącą wcześniej chorobę płuc.
– Może to stać się większym problemem w określonych porach roku, ponieważ pierwsze włączenie ogrzewania w październiku spowoduje rozmnażanie się roztoczy kurzu, co oznacza, że w domu będzie ich więcej, co może wywołać reakcję alergiczną – mówi Emma Rubach.
Czytaj też: Jak rozpoznać i leczyć alergię na roztocza kurzu?
Objawy alergii na kurz obejmują:
- kichanie,
- katar,
- łzawienie,
- podrażnienie oczu,
- czasem swędzenie całego ciała.
Osoby chorujące na choroby płuc lub astmę mogą dodatkowo kaszleć i mieć duszności, a także odczuć nasilenie objawów.
Cząstki kurzu mogą też zostać uwięzione w rzęsach, powodując podrażnienie oczu, dopóki nie zostaną usunięte. Zaczerwienienie, swędzenie i łzawienie oczu po zamiataniu domu lub odkurzaniu może oznaczać alergię na kurz lub szczególnie wrażliwe oczy. Nie wolno wtedy pocierać oczu, żeby nie pogorszyć sytuacji. Warto wtedy zastosować chłodny kompres lub wziąć chłodny prysznic. Ciepło może spowodować rozszerzenie naczyń krwionośnych i pogorszyć podrażnienie.
Co zrobić, żeby nie było tyle kurzu?
W przypadku zarówno alergii, jak i astmy lub innych dolegliwości należy regularnie przyjmować przepisane leki. To ważne, ponieważ uniknięcie kurzu jest niemal niemożliwe. Co można zrobić, żeby w domu było mniej kurzu?
11 czynności, które zmniejszą ilość kurzu w twoim domu:
- Wietrzenie pomieszczeń.
- Regularne zmienianie pościeli.
- Niezagracanie swojego domu.
- Sprzątanie.
- Ścieranie kurzy.
- Odkurzanie domu dwa razy w tygodniu.
- Używanie oczyszczacza powietrza.
- Częste zamiatanie i mycie podłóg.
- Ściąganie butów przy drzwiach.
- Dbanie o czesanie i strzyżenie zwierząt.
- Pranie zasłon i firanek.
Źródła:
What is dust, and is it harmful to human health? New Scientist
Dust Mite Allergy Asthma and Allergy Foundation of America
Dust mite allergy Mayo Clinic