Rak piersi może być spowodowany przez… łupież? Ekspert: „dbajmy o skórę nie tylko dla urody, ale także dla zdrowia”

Gabriela Fedyk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Szokującego odkrycia dokonali chińscy naukowcy. Powszechny grzyb skórny, który powoduje łupież, może przyczyniać się do rozwoju raka piersi. – Związek między drobnoustrojami a rakiem zyskuje na znaczeniu – mówi autor badania, profesor Qi-Ming Wang. Jak łupież może przyczyniać się do rozwoju raka piersi?

Spis treści

Co wpływa na rozwój raka piersi? To m.in. łupież

Chińscy naukowcy odkryli, że Malassezia globosa, gatunek grzybów drożdżopodobnych, może infiltrować bogatą w tłuszcz tkankę piersi i stamtąd zwiększać ryzyko rozwoju nowotworów. Sposób, w jaki grzyb może to robić, pozostaje niejasny. Podejrzewają, że może to być spowodowane szkodliwym produktem ubocznym, który niszczy komórki lub wrodzoną obronę organizmu przed tkanką nowotworową. Wyniki badania zostały opublikowane w czasopiśmie mBio.

Malassezia globosa może powodować takie problemy, jak łupież skóry głowy i zapalenie skóry, obrzęk i podrażnienie skóry w innych obszarach, nie jest jednak jasne, w jaki sposób może dotrzeć do tkanki piersi, aby zwiększyć ryzyko raka piersi.

Już wcześniejsze badania sugerowały powiązania między niektórymi mikroorganizmami a zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów.
Już wcześniejsze badania sugerowały powiązania między niektórymi mikroorganizmami a zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów. Jay Zynism/Getty Images

W testach na myszach eksperci zajmujący się tkankami raka piersi wstrzyknęli Malassezia globosa do guzów, aby zaobserwować efekty. Jak stwierdzili, te zaatakowane przez grzyba miały wyższe tempo wzrostu. Nie określono jednak dokładnie, o ile szybciej lub jak bardzo większe rosły. 

– Ważne jest, aby dbać o skórę nie tylko dla urody, ale także dla zdrowia – mówi autor badania, profesor Qi-Ming Wang, ekspert w dziedzinie nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Hebei w Chinach.

Co może powodować raka? „Związek między drobnoustrojami a rakiem zyskuje na znaczeniu”

Prof. Wang podkreśla, że nie jest to pierwszy raz, kiedy mikroskopijny organizm został powiązany z rakiem. Jak mówi, obszar ten badań wymaga dalszych badań. 

– Chociaż nadal kontrowersyjny, związek między drobnoustrojami a rakiem zyskuje na znaczeniu – zaznacza. – Brak równowagi mikroflory w guzie może prowadzić do zaburzeń w jego mikrośrodowisku.

 

Inne wcześniejsze badania sugerowały już powiązania między niektórymi mikroorganizmami a zwiększonym ryzykiem niektórych nowotworów. Są to m.in.:

  • Fusobacterium nucleatum – bakteria żyjąca w płytce nazębnej, która jest powiązana z rakiem jelita grubego.

  • Streptococcus anginosus – bakteria występująca w gardle, jamie ustnej i pochwie, powiązana z rakiem żołądka.

  • Helicobacter pylori – bakteria powodująca wrzody żołądka, które zwiększają ryzyko rozwoju raka żołądka.

  • Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) – powszechne wirusy rozprzestrzeniające się podczas aktywności seksualnej, które zwykle nie powodują żadnych objawów, ale niektóre z nich są powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia nowotworów, takich jak rak sromu i rak szyjki macicy. Dzieci w wieku od 9 do 14 lat mogą zostać zaszczepione przeciwko HPV w ramach powszechnego programu bezpłatnych szczepień realizowanych w szkołach.

Chińscy naukowcy odkryli, że łupież może zwiększać ryzyko zachorowania na raka piersi.

Źródło:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia