Szczepienia HPV będą odbywać się w szkołach. Zobacz, których dzieci dotyczy program. Szczepionka jest bezpłatna i dobrowolna

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 7 lat
Dzieci będą mogły skorzystać z możliwości zaszczepienia się przeciw HPV za darmo w swoich szkołach. Program, który ruszył wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, dotyczy określonej grupy młodych osób. Zobacz dostępne szczegóły.

Spis treści

Komu przysługuje bezpłatne szczepienie HPV w szkole?

Od 1 września dziewczęta i chłopcy w wieku 9-14 lat mają dostęp do dwóch rodzajów szczepionek przeciwko HPV, czyli wirusowi brodawczaka ludzkiego (dwuwalentnej i dziewięciowalentnej) w ramach powszechnego programu bezpłatnych szczepień realizowanych w szkołach. W przyszłości ma być on rozszerzany.

Kobieta w białym fartuchu i rękawiczkach szczepi dziecko
Dzieciom przysługują bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego, które można wykonać także w szkołach jackf/123RF

– Oczywiście w przyszłym roku będziemy chciały obejmować programem kolejne roczniki – powiedziała ministra zdrowia Izabela Leszczyna podczas wspólnej konferencji prasowej z szefową resortu edukacji Barbarą Nowacką. – W perspektywie lat możemy uwolnić całe pokolenia Polek i Polaków od raków wywoływanych przez wirusa HPV.

Zobacz też: Szczepienia HPV – zmiana zaleceń WHO

Zakażenie wirusem HPV wysokiego ryzyka to jedna z głównych przyczyn rozwoju raka szyjki macicy u kobiet. Przez zakażeniami chroni także szczepienie chłopców, dlatego wykonuje się je nie tylko u dziewczynek.

Jak podkreśliła Leszczyna, szczepienie uczniów jest dobrowolne. Rodzic dziecka może wyrazić zgodę na zaszczepienie dziecka lub tego nie zrobić.

Kiedy szczepienie HPV w szkołach?

Szczepienia HPV w szkołach nie są jeszcze prowadzone, na konkretne akcje trzeba jeszcze poczekać. Szefowa MZ dopiero zaapelowała też do dyrektorów podstawówek, by zgłaszali swoje placówki do rozpoczętego w poniedziałek programu MZ i MEN.

„To wasza autonomiczna decyzja, ale apeluję, zróbcie to dla naszych dzieci” – wezwała Leszczyna i zaznaczyła, że zainteresowana udziałem w programie szkoła powinna skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej i umówić się na termin – jeden lub kilka, w którym wykonane zostaną szczepienia. Jeśli szkoła nie wie, z którą przychodnią powinna się skontaktować, informacji może udzielić lokalny sanepid.

– Apeluję do lekarzy rodzinnych: zaangażujmy się wspólnie, podarujmy szczepionkę naszym dzieciom – powiedziała ministra zdrowia. Zaznaczyła też, że do szkół trafiły przewodniki po programie z wyjaśnieniem, co należy zrobić, by z niego skorzystać.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia