Naukowcy odkryli tajemnicę stulatków. Jest parametr, który powie, czy dożyjesz setki

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
od 16 lat
Czy poziom cholesterolu, żelaza i glukozy we krwi wiąże się z długowiecznością? Badacze ze Szwecji sprawdzili jak różne biomarkery wpływają na długość naszego życia. Okazało się, że już 35 lat wcześniej można przewidzieć, czy dożyjemy setki! Zobacz, które parametry dają szansę na dołączenie do grona stulatków.

Spis treści

Para tańcząca w kuchni
Chcesz dożyć stu lat? Dbaj o prawidłowe wyniki badań krwi, osiągniesz je odpowiednio jedząc i zachowując dobrą formę fizyczną. Drazen Zigic / Freepik

Biomarkery a długie życie

Wyższy poziom cholesterolu całkowitego i żelaza oraz niższy poziom glukozy, kreatyniny, kwasu moczowego, aminotransferazy asparaginianowej, gamma-glutamylotransferazy, fosfatazy alkalicznej, dehydrogenazy mleczanowej oraz całkowita zdolności wiązania żelaza są związane z dożyciem 100 lat.

Zobacz też: Przełomowe odkrycie zatrzyma starzenie się? Naukowcy odkryli gen długowieczności

Udowodniło to największe do tej pory badanie biomarkerów pod kątem długowieczności. Objęło ono 44 tys. Szwedów. Zmierzono ich biomarkery w latach 1985-1996 i obserwowano do 2020 r., a następnie zestawiono z wynikami badanych, którzy dożyli stu lat. W sumie 1224 uczestników (84,6 proc. kobiet) dożyło swoich 100. urodzin.

Podczas badania wzięto pod uwagę biomarkery:

Zbadano także:

  • całkowity cholesterol,
  • glukozę,
  • aminotransferazę alaninową (Alat),
  • aminotransferazę asparaginianową (Asat),
  • albuminę,
  • gamma-glutamylotransferazę (GGT),
  • fosfatazę alkaliczną (Alp),
  • dehydrogenazę mleczanową (LD).

Autorzy doszli do wniosku, że wartości dla prawie wszystkich biomarkerów – z wyjątkiem aminotransferazy alaninowej i albuminy –były charakterystyczne dla stulatków.

Wyższy poziom cholesterolu całkowitego i żelaza oraz niższy poziom glukozy, kreatyniny, kwasu moczowego, ASAT, GGT, ALP, TIBC i LD wiązały się z większym prawdopodobieństwem zostania stulatkiem.

Co ciekawe, okazało się, że profile metaboliczne stulatków zostały ustalone wiele lat wcześniej – w wieku 65 lat, czyli na 35 lat przed osiągnięciem setki.

Co w praktyce oznaczają wyniki badań? Komentarz eksperta

Dlaczego właśnie te biomarkery mają wpływ na długość życia? O czym świadczą?

– Wyższa czynność nerek w grupie stulatków może być odzwierciedleniem lepszego ogólnego stylu życia i diety. Dotyczy to również glukozy – komentuje wyniki badań endokrynolog z Yale, dr Serlie w Medical News Today.

Z kolei nieco niższy poziom kwasu moczowego sugeruje, że stulatkowie nie mieli problemów z kamieniami nerkowymi, chorobami nerek czy dną moczanową. Jednak zbyt niski poziom kwasu moczowego sam w sobie jest problematyczny, co może prowadzić do problemów neurologicznych, dodaje ekspertka.

Mówi także, że przyjmowanie poziomów żelaza, TIBC i albuminy jako markerów stanu odżywienia może być mniej odpowiednie, ponieważ może na nie wpływać np. stan zapalny lub choroba przewlekła. Niższy poziom albuminy niekoniecznie oznacza niedożywienie, a poziom żelaza może być niski podczas choroby.

Ludzie, których profile metaboliczne i odczyty krwi były bardziej ekstremalne, mieli najmniejsze szanse na dożycie 100 lat. Dotyczy to osób, które miały najniższy poziom cholesterolu całkowitego i żelaza, a także osoby z najwyższym poziomem glukozy, kreatyniny, kwasu moczowego i biomarkerów czynności wątroby.

Bądź zawsze w formie

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia