Znoszenie obostrzeń w Polsce: Pracownicy i uczniowie transgraniczni zwolnieni z 14-dniowej kwarantanny
Na tę decyzję czekało wielu pracowników, uczniów i studentów transgranicznych. W związku z walką z koronawirusem, wspomniane osoby, po powrocie do Polski z pracy czy uczelni, musiały przejść 14-dniową kwarantannę. Za sprawą tego obowiązku, pracownicy transgraniczni znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Polacy pracujący m.in. w Niemczech czy Czechach, musieli zdecydować się albo na pozostanie za granicą albo powrót do Polski, co często wiązało się z utratą pracy.
Od poniedziałku, 4 maja sytuacja uległa zmianie.
Musisz to znać
Od 4 maja br. nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych (nie dotyczy osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej) albo w celu pobierania nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym. - informuje Straż Graniczna.
Brak konieczności poddania się 14-dniowej kwarantannie odnosi się do osób przekraczających granicę RP stanowiącą granicę wewnętrzną, tj. z:
- Niemcami,
- Czechami,
- Słowacją,
- Litwą,
- Szwecją,
- Danią.
Co ważne, przekroczenie granicy w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu nauki w RP lub państwie sąsiadującym należy udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej podczas kontroli na granicy.
Wspieramy Lokalny Biznes!
Zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla pracowników transgranicznych: "Możemy działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa."
O zniesieniu 14-dniowej kwarantanny dla pracowników, a także uczniów i studentów transgranicznych poinformował już w ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki. Podjęcie takiej decyzji, jak podkreśla premier, poparte jest analizami epidemiologicznymi, a także konsultacjami z rządami Niemiec, Litwy, Słowacji i Republiki Czeskiej.
Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa. - poinformował premier.
Internet się śmieje
Kiedy otwarcie granic? To wciąż duże ryzyko
Zniesienie 14-dniowej kwarantanny dla osób pracujących oraz uczących się w sąsiadujących z Polską krajów nie oznacza, że już wkrótce będziemy mogli podróżować także w celach turystycznych. Jak podkreślił w wpisie w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki, przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. - Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć. - podkreślił Morawiecki.
Kontrole graniczne przedłużone do 13 maja
Kontrole na granicy wewnętrznej będą obowiązywać przez kolejne dni. Oznacza to, że tak jak do tej pory, granicę z:
- Niemcami,
- Czechami,
- Słowacją,
- Litwą
można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.
Minister Mariusz Kamiński podpisał kolejną nowelizację, na mocy której kontrola zostaje przedłużona od 4 maja br. do 13 maja br., czyli o 10 dni.
Co istotne, nadal będą także będą prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach. Zostają również utrzymane ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.