Pracownicy transgraniczni bez 14-dniowej kwarantanny, ale granice nadal zamknięte. Zmiany wchodzą w życie 4 maja

SR
Znoszenie obostrzeń w Polsce: Pracownicy, a także uczniowie i studenci transgraniczni nie będą już poddawani obowiązkowej kwarantannie po powrocie do kraju.
Znoszenie obostrzeń w Polsce: Pracownicy, a także uczniowie i studenci transgraniczni nie będą już poddawani obowiązkowej kwarantannie po powrocie do kraju. Andrzej Szkocki/Polska Press
Znoszenie obostrzeń w Polsce: Pracownicy, a także uczniowie i studenci transgraniczni nie będą już poddawani obowiązkowej kwarantannie po powrocie do kraju. – Po analizach epidemiologicznych [...] podjęliśmy tę ważną decyzję, na którą czekali pracownicy transgraniczni i ich rodziny. - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Zmiany wchodzą w życie w poniedziałek, 4 maja.

Znoszenie obostrzeń w Polsce: Pracownicy i uczniowie transgraniczni zwolnieni z 14-dniowej kwarantanny

Na tę decyzję czekało wielu pracowników, uczniów i studentów transgranicznych. W związku z walką z koronawirusem, wspomniane osoby, po powrocie do Polski z pracy czy uczelni, musiały przejść 14-dniową kwarantannę. Za sprawą tego obowiązku, pracownicy transgraniczni znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji. Polacy pracujący m.in. w Niemczech czy Czechach, musieli zdecydować się albo na pozostanie za granicą albo powrót do Polski, co często wiązało się z utratą pracy.

Od poniedziałku, 4 maja sytuacja uległa zmianie.

Musisz to znać

Od 4 maja br. nie ma obowiązkowej kwarantanny po przekroczeniu granicy RP stanowiącej granicę wewnętrzną w celach zawodowych, służbowych lub zarobkowych (nie dotyczy osób wykonujących zawód medyczny i zatrudnionych w ośrodkach pomocy społecznej) albo w celu pobierania nauki w Polsce lub państwie sąsiadującym. - informuje Straż Graniczna.

Brak konieczności poddania się 14-dniowej kwarantannie odnosi się do osób przekraczających granicę RP stanowiącą granicę wewnętrzną, tj. z:

  • Niemcami,
  • Czechami,
  • Słowacją,
  • Litwą,
  • Szwecją,
  • Danią.

Co ważne, przekroczenie granicy w celach zawodowych, służbowych, zarobkowych albo w celu nauki w RP lub państwie sąsiadującym należy udokumentować funkcjonariuszowi Straży Granicznej podczas kontroli na granicy.

Zniesienie obowiązkowej kwarantanny dla pracowników transgranicznych: "Możemy działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa."

O zniesieniu 14-dniowej kwarantanny dla pracowników, a także uczniów i studentów transgranicznych poinformował już w ubiegły czwartek premier Mateusz Morawiecki. Podjęcie takiej decyzji, jak podkreśla premier, poparte jest analizami epidemiologicznymi, a także konsultacjami z rządami Niemiec, Litwy, Słowacji i Republiki Czeskiej.

Przyrost nowych zakażeń jest relatywnie niski i stabilny. Nie wygraliśmy z epidemią, ale mamy ją w coraz większym stopniu pod kontrolą. Możemy więc działać bardziej zdecydowanie, aby życie gospodarcze mogło znowu zacząć nabierać tempa. - poinformował premier.

Internet się śmieje

Kiedy otwarcie granic? To wciąż duże ryzyko

Zniesienie 14-dniowej kwarantanny dla osób pracujących oraz uczących się w sąsiadujących z Polską krajów nie oznacza, że już wkrótce będziemy mogli podróżować także w celach turystycznych. Jak podkreślił w wpisie w mediach społecznościowych Mateusz Morawiecki, przedwczesne otwarcie granic to duże ryzyko. - Priorytetem jest bezpieczeństwo ludzi. Jeśli dopuścimy do reaktywacji wirusa na terenach przygranicznych zaprzepaścimy to co udało się dotychczas osiągnąć. - podkreślił Morawiecki.

Kontrole graniczne przedłużone do 13 maja

Kontrole na granicy wewnętrznej będą obowiązywać przez kolejne dni. Oznacza to, że tak jak do tej pory, granicę z:

  • Niemcami,
  • Czechami,
  • Słowacją,
  • Litwą

można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach.

Minister Mariusz Kamiński podpisał kolejną nowelizację, na mocy której kontrola zostaje przedłużona od 4 maja br. do 13 maja br., czyli o 10 dni.

Co istotne, nadal będą także będą prowadzone kontrole w portach morskich i na lotniskach. Zostają również utrzymane ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.

Obejrzyj dokładnie

Zobacz koniecznie

Bądź na bieżąco i obserwuj

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 10

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

g
gość

Rząd ma plan i powinien się go trzymać. Wiemy mniej więcej kiedy będzie wznawiana działalność firm w poszczególnych sektorach i teraz przedsiębiorcy mają czas, aby się do tego przygotować.

K
Karolina

Rząd spisuje się znakomicie więc nie ma co krytykować tylko spokojnie czekać na kolejne decyzje.

g
gość

Do tej pory decyzje premiera sprawdziły się praktycznie w 100%

Polska radzi sobie świetnie z pandemią, nie ma co teraz postępować pochopnie. Trzeba nadal być bardzo ostrożnym.

g
gość

Popieram działania rządu.

Tak właśnie trzeba: z ogromną rozwagą.

H
Herman

Na pełne otwarcie granic jest zdecydowanie za wcześnie więc nie ma co krytykować rządu.

J
Jerzy

I dobrze, że tak to wygląda. Rząd nie może wszystkiego otworzyć na raz. Potrzebna jest rozwaga.

S
Setro

Ludzie są nieznośni z tym wiecznym narzekanie,. Zapominają, że rząd wie co robi. Każda decyzja jest poprzedzona wnikliwą analizą.

M
Mike

Dobrze, że rząd pomyślał o tych ludziach, niektórzy potracili pracę przez zamknięcie granic, dobrze że teraz jest możliwość normalnego funkcjonowania.

A
Anonim

To nie czas na otwarcie granic, ale do pracy trzeba dojeżdżać. Brawo dla rządu za tą decyzję.

G
Gość

Popieram, każdy powinien mieć możliwość dojazdu do pracy, wiele Polaków jeździ do Niemiec, Czech czy Słowacji. Owszem granice powinny być zamknięte, ale wszyscy dojeżdżający w ramach przepustki powinni móc dojechać do pracy.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia