Paski wybielające zęby to alternatywa dla zabiegu u denstysty. Jak działają i jakie dają efekty? Poznaj wady i zalety tej metody

Justyna Śmigaruk
Paski wybielające są powszechnie dostępne – można je kupić w drogeriach, aptekach lub przez internet. Samą kurację wybielającą przeprowadza się w domu, bez konieczności złożenia kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Paski wybielające są powszechnie dostępne – można je kupić w drogeriach, aptekach lub przez internet. Samą kurację wybielającą przeprowadza się w domu, bez konieczności złożenia kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. microgen/GettyImages
Paski wybielające stanowią jedną z najpopularniejszych metod wybielania zębów. Można je zastosować we własnym domu, ponieważ są bezpieczne, łatwo dostępne i łatwe w użyciu. Choć efekty stosowania tej metody nie są tak spektakularne, jak wybielanie zębów u dentysty – większości osób pozwalają cieszyć się wyraźnie bielszym uśmiechem. Paski do wybielania zębów należy zawsze stosować zgodnie z wytycznymi producenta. Poznaj wady i zalety korzystania z pasków wybielających.

Spis treści

Czym są i jak działają paski wybielające?

Paski wybielające to łatwa w zastosowaniu i stosunkowo bezpieczna metoda wybielania zębów, którą każdy może przeprowadzić we własnym domu. Paski wymagają od 2. do 3. tygodni regularnego stosowania, a przed ich zakupem warto umówić się na wizytę u stomatologa na zabieg usuwania kamienia nazębnego To pozwoli uzyskać najlepszy możliwy efekt.

Paski wybielające zęby działają dzięki zawartości nadtlenku wodoru. Są elastyczne i giętkie. Nakłada się je na umyte zęby rano i wieczorem lub na nieumyte zęby, na około 30 minut. W czasie gdy paski mają styczność z powierzchnią szkliwa, substancja aktywna utlenia przebarwienia, powodując ich rozpad.

W paskach wybielających dostępnych do powszechnego stosowania może znajdować się roztwór do 0,1 proc. substancji czynnej. Silniejsze, mocniej działające roztwory nadtlenku wodoru stosuje się jedynie w gabinetach stomatologicznych ze względu na niebezpieczeństwo związane z ich niewłaściwym użyciem.

Jaka dieta wspomaga stan zębów i jamy ustnej? Na pewno naturalna i taka, w której nie ma dużo cukru. Istnieją jednak produkty, które mogą szczególnie wspomóc piękny uśmiech. Warto sięgać po nie co dzień!

Zęby: 10 najlepszych produktów dla zdrowia jamy ustnej

Paski wybielające to jedna z najczęściej wybieranych metod przywracania zębom jaśniejszego odcienia. Jeśli chodzi o wybielanie zębów, paski mogą jedynie pomóc usunąć istniejące przebarwienia – nie zmienią naturalnego odcienia szkliwa. Są jednak znacznie tańsze, niż profesjonalne zabiegi u stomatologa. Nie wymagają też powtarzania wizyt. Przy optymalnym stosowaniu mogą pomóc w osiągnięciu zadowalającego efektu. Osiągnięte za pomocą prawidłowo stosowanych pasków efekty mogą utrzymać się nawet przez 6 miesięcy. Po tym czasie trzeba powtórzyć kurację.

Warto pamiętać, że nie każdy ma naturalnie śnieżnobiałe zęby. Odcień szkliwa większości osób jest nieco ciemniejszy. Ani paski wybielające, ani wybielanie zębów u dentysty nie pozwalają całkowicie go zmienić, nie niszcząc przy tym stryktury zębów. Oczekiwania dotyczące efektów wybielania powinny być zawsze adekwatne do tego, co da się osiągnąć daną metodą u konkretnej osoby.

Jak przeprowadzić wybielanie zębów paskami w bezpieczny sposób?

Paski wybielające, jak większość metod wybielania zębów, wymagają pewnej regularności i trzymania się określonego porządku działania. Zwykle czas ich stosowania wynosi 2 lub 3 tygodnie. Dostępne są również ultraszybkie kuracje, wymagające jednokrotnej aplikacji pasków na zęby.

Zestaw zawiera liczbę pasków odpowiadającą liczbom dni kuracji. Na jeden zabieg wykorzystujemy dwa paski – dłuższy przyklejamy na górne zęby, a krótszy na dolne. Paski mają długość od lewego do prawego, pierwszego zęba przedtrzonowego (tzw. czwórki). Z jednej strony paski są pokryte żelem, zawierającym substancję wybielającą, który jest zabezpieczony specjalną folią. Trzeba przyklejać je na zęby dwa razy dziennie i za każdym razem na 30 minut lub na dłużej, w przypadku ultraszybkich kuracji.

Zobacz, jak palenie papierosów wpływa na zęby.

Palenie papierosów niszczy nie tylko twoje zdrowie, ale i wygląd. Sprawdź w galerii, jakie są skutki palenia papierosów i działania nikotyny na organizm, a łatwiej pozbędziesz się nałogu.

Postarza, niszczy zdrowie i wygląd. Oto 9 przerażających sku...

Paski wybielające zęby należy nakładać bez pośpiechu i za każdym razem przed lustrem. Krzywo przyklejone mogą sprawić, że szkliwo nie rozjaśni się równomiernie. Przody zębów będą jaśniejsze niż ich brzegi, a taki efekt z pewnością jest daleki od oczekiwanego. Należy także pamiętać, aby docisnąć paski w miejscach styku zębów, aby w tych miejscach również zęby zostały wybielone.

Żel wybielający utrzymuje paski na zębach, a wybielaniu podlegają jedynie ich zewnętrzne powierzchnie. W czasie gdy paski znajdują się w jamie ustnej, można zajmować się codziennymi czynnościami. Nie należy jednak pić ani jeść, aż do momentu ich ściągnięcia.

Biała dieta w czasie kuracji wybielającej

W czasie kuracji wybielającej należy stosować tak zwaną białą dietę – jeść i pić jak najwięcej produktów o jasnym, naturalnym zabarwieniu np. przetwory mleczne będące również źródłem wapnia, jasne warzywa i owoce, białe mięso. Bezwzględnie odstawić kawę, czarną herbatę, czerwone wino, czerwone i ciemne owoce oraz buraki, które mocno barwią szkliwo. W okresie stosowania nadtlenku wodoru do przebarwień dochodzi jeszcze łatwiej.

Efekty stosowania pasków wybielających

Prawidłowo zastosowana, pełna kuracja wybielająca za pomocą pasków powinna dać efekt rozjaśnienia o 2-3 tony. Po upływie kilku miesięcy kurację można powtórzyć, by podtrzymać osiągnięte efekty. Nie należy jednak robić tego zbyt często, żeby nie osłabić szkliwa i nie doprowadzić do rozwoju nadwrażliwości zębów.

Wybielanie zębów paskami nie jest tak inwazyjne, jak metody wybielania zębów u dentysty, warto jednak zachować maksimum ostrożności. Po aplikacji pasków trzeba też koniecznie umyć ręce – inaczej skóra ulegnie miejscowemu wybieleniu.
Paski wybielające zęby zawierają zawsze dołączoną instrukcję używania. Warto dokładnie się w nią wczytać i zastosować do wszystkich wskazówek.
Niektórzy producenci rekomendują wydłużenie czasu jednorazowej aplikacji, inni radzą, by przed i po nałożeniu pasków nie myć zębów. Za każdym razem dostosowanie się do konkretnej instrukcji daje maksimum efektu.

Paski wybielające opinie – wady

Paski wybielające jak każda metoda wybielania zębów, na swoje wady oraz zalety. Warto je poznać przed podjęciem decyzji. Być może okaże się, że lepsze i bardziej odpowiadające oczekiwaniom będzie profesjonalne wybielanie zębów u dentysty.

Paski wybielające to metoda, która daje dobre, choć nie oszałamiające efekty. Nie można nastawiać się na efekty równe z tymi, które zapewni laserowe wybielanie zębów. 2-3 tony w przypadku osób o naturalnie jasnym szkliwie to dobry efekt wybielający. Niestety, na zębach naturalnie ciemnych lub z licznymi przebarwieniami, efekt nie będzie zbyt widoczny.

Większość pasków wybielających sięga tylko do czwórek, zarówno na górze, jak i na dole. Zęby położone z tyłu nie są więc wybielane. Efekt może prezentować się nieestetycznie w przypadku osób o szerszych uśmiechach.

Niektóre paski do wybielania nie przylegają równomiernie do zębów, co może sprawić, że wybieleniu ulegną jedynie przednie powierzchnie. Dlatego warto bardzo uważnie dociskać paski lub wybierać takie, do których dołączone zostały szyny (nakładki) zapobiegające odstawaniu.

Wybielanie zębów paskami nie działa na miejsce z plombami, korony, martwe zęby. Trzeba liczyć się z tym, że ich odcień nie ulegnie zmianie, podczas gdy zęby dookoła nich zostaną rozjaśnione. Wadę może też stanowić fakt, że efekty wybielania nie są zbyt trwałe. Bezpieczne w stosowaniu, niewielkie stężenia nadtlenku wodoru jedynie pomagają usunąć przebarwienia obecne na wierzchu szkliwa. Dlatego całą kurację wybielającą trzeba cyklicznie powtarzać.

Osoby z wrażliwymi zębami, mogą odczuwać ból w trakcie trzymania pasków na zębach. Zbyt długo (względem zaleceń producenta) trzymane na zębach, mogą spowodować uszkodzenia szkliwa i spowodować, że zęby wcześniej odporne na zmiany temperatury spożywanych posiłków i napojów, staną się bardzo wrażliwe.

Paski wybielające opinie – zalety

Paski wybielające są bardzo chętnie wybieraną metodą – muszą więc przemawiać za nimi istotne zalety. Pierwszą z nich jest niewątpliwie cena. Wybielanie zębów paskami kosztuje o wiele mniej, niż profesjonalne zabiegi u dentysty (zwłaszcza wybielanie laserowe).

Paski wybielające są też powszechnie dostępne – można je kupić w drogeriach, aptekach, przez internet. Samą kurację wybielającą przeprowadza się w domu, bez konieczności złożenia kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym.

W wielu przypadkach efekty stosowania pasków są zadowalające – szczególnie, jeśli przedtem usunie się kamień nazębny. Często już samo piaskowanie przekłada się na dużo lepszy wygląd i bielszy odcień szkliwa. Paski wybielające zęby są też bezpieczne. Stosowanie ich zgodnie z zaleceniami może wywołać jedynie przejściową, niewielką nadwrażliwość. Stężenia środków wybielających zawarte w paskach nie uszkodzą trwale ani zębów, ani dziąseł. Warto jednak uważać, by paski były nakładane na powierzchnię szkliwa, niemiękkie tkanki. Nie wolno też stosować ich przez kilka tygodni bez przerw.

Jak wybrać odpowiednie paski wybielające?

Paski wybielające dostępne na rynku różnią się ceną, zalecaniami dotyczącymi stosowania oraz, jeśli kierować się opiniami użytkowników, także skutecznością. Wybierając paski wybielające zęby, warto sprawdzić, czy posiadają nakładkę pozwalającą na dokładne dociśnięcie ich do zębów lub inne rozwiązania, które zapobiegają przesuwaniu się pasków podczas procesu wybielania. Wybrany produkt powinien też mieć atesty jakości i certyfikaty bezpieczeństwa.

Trzeba też pamiętać, że nawet najlepsze i najbardziej polecane paski do wybielania zębów nie zadziałają, jeśli nie będzie się ich stosowało zgodnie z zaleceniami. Przed rozpoczęciem kuracji warto wykonać piaskowanie u stomatologa, by możliwie wiele przebarwień i osadu usunąć mechanicznie.

W trakcie trwania kuracji warto stosować pasty do zębów z nadwrażliwością. Bezwzględną koniecznością jest też wyleczenie wszelkich ubytków przed rozpoczęciem kuracji paskami.

ZOBACZ: Czy wybielanie zębów sodą oczyszczoną jest bezpieczne?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo

Komentarze 16

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
GBX
19 lutego, 14:51, GBX:

Paski to jedne z lepszych produktów jakie miałam, a zamówiłam na crestpolska.

20 lutego, 10:31, Dorota:

A długo się utrzymał u Cb efekt białych zębów?

U mnie utrzymał się ok. 3 miesięcy, ale ważna jest przy wybielaniu pielęgnacja. Trzeba uważać na jedzenie i napoje, które barwią zęby.

D
Dorota
19 lutego, 14:51, GBX:

Paski to jedne z lepszych produktów jakie miałam, a zamówiłam na crestpolska.

A długo się utrzymał u Cb efekt białych zębów?

G
GBX

Paski to jedne z lepszych produktów jakie miałam, a zamówiłam na crestpolska.

S
Sylvie
17 lutego, 14:28, Hania:

Polecam paski wybielające crestpolska u mnie się bardzo dobrze sprawdziły.

U mnie również :)

B
Barti
18 lutego, 11:57, Karolina:

Zaskoczyła mnie łatwa aplikacja i szybki rezultat. Paski zamówiłam na crestpolska.pl

18 lutego, 13:55, Basia:

Również tam je zamówiłam i jestem bardzo zadowolona :)

Moim zdaniem lepiej od producenta, niż z allegro czy innych stron.

B
Basia
18 lutego, 11:57, Karolina:

Zaskoczyła mnie łatwa aplikacja i szybki rezultat. Paski zamówiłam na crestpolska.pl

Również tam je zamówiłam i jestem bardzo zadowolona :)

K
Karolina

Zaskoczyła mnie łatwa aplikacja i szybki rezultat. Paski zamówiłam na crestpolska.pl

A
Arek

Paski wybielające to dobry wybór

H
Hania

Polecam paski wybielające crestpolska u mnie się bardzo dobrze sprawdziły.

G
Gość
27 grudnia 2019, 10:20, nina:

Z oficjalnej strony crestpolska spoko, ale z allegro bym się nie odważyła...

17 stycznia, 11:31, paula:

czyli z jakiej? bo wyskakuje tego troche

crestpolska.pl

p
paula
27 grudnia 2019, 10:20, nina:

Z oficjalnej strony crestpolska spoko, ale z allegro bym się nie odważyła...

czyli z jakiej? bo wyskakuje tego troche

m
mariolka

Zaczęłam przed świętami i widzę dziś już białe ząbki xD

a
ania
18 grudnia, 14:29, Michał:

słyszałem o tych paskach i widziałem efekty po ich stosowaniu. Fakt działają, ale do najtańszych nie należą.

a znasz tańszy sposób? bo wybielanie u stomatologa lub gabinecie kosmetycznym kosztuje mnóstwo kasy...

n
nina

Z oficjalnej strony crestpolska spoko, ale z allegro bym się nie odważyła...

M
Michał

słyszałem o tych paskach i widziałem efekty po ich stosowaniu. Fakt działają, ale do najtańszych nie należą.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia