Ogłoszono zwyciężczynię konkursu na Najbardziej Trującą Roślinę Roku 2024. Pokonała szparagi! Rośnie w wielu polskich ogrodach

Marta Siesicka-Osiak
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Po raz kolejny wybrano najbardziej Trującą Roślinę Roku. W 2024 r. nie jest to jednak warzywo ani owoc, ale popularna roślina, którą często sadzimy w naszych ogrodach i miejskich parkach. Zachwyca atrakcyjnym wyglądem i kusi zapachem, ale jej spożycie może być śmiertelnie niebezpieczne, w szczególności dla małych dzieci. Zastanów się, zanim posadzisz ją koło domu.

Spis treści

Konkurs na najbardziej trującą roślinę 2024. Znamy zwycięzcę!

Ogród botaniczny w Hamburgu – Botanische Sondergarten Wandsbek – od dwudziestu lat organizuje konkurs, w którym wybierana jest najbardziej trująca roślina roku. Założeniem organizatorów jest szerzenie wiedzy na temat roślin uprawianych w domach, ogrodach czy przestrzeni miejskiej. Choć są piękne, pożyteczne i często smaczne, wiele z nich ma niebezpieczne właściwości, o których większość z nas nie wie.

Wysuszone strąki głośno strzelają i mogą niepotrzebnie ściągać uwagę dzieci oraz zwierząt na silnie trujące nasiona.
Wysuszone strąki głośno strzelają i mogą niepotrzebnie ściągać uwagę dzieci oraz zwierząt na silnie trujące nasiona. Catherine McQueen/GettyImages

Co rok powstaje lista roślin o toksycznym działaniu, następnie odbywa się głosowanie, w drodze którego wyłaniani są zwycięzcy. Regulamin konkursu zakłada pięcioletnią przerwę między kolejnymi nominacjami. Zwycięzca nie może znaleźć się po raz kolejny na liście.

W ubiegłym roku za najbardziej trującą roślinę została uznana pietruszka. Więcej na temat przeczytasz w tekście: „Najbardziej trująca roślina roku 2023. Większość z nas sięga po nią codziennie”. Rok wcześniej wygrał ziemniak, którego wszystkie zielone części, owoce oraz kiełkujące bulwy są bardzo toksyczne.

Tegoroczni zwycięzcy to:

  • 1. miejsce: wisteria,
  • 2. miejsce: szparag lekarski,
  • 3. miejsce: szczawik czterolistny,
  • 4. miejsce: narcyz.

Kim jest zwycięzca konkursu na Trującą Roślinę Roku?

Wisteria, znana także jako glicynia lub słodlin to długowieczne, pięknie kwitnące pnącze, pochodzące z Dalekiego Wschodu, rosnące również w Ameryce Północnej. Nazywa glicynia pochodzi od greckiego słowa słodki (γλυκóσ) i nawiązuje do zapachu tej dekoracyjnej rośliny.

Glicynia zachwyca licznymi, pachnącymi kwiatami, które są trujące dla ludzi i zwierząt.
Glicynia zachwyca licznymi, pachnącymi kwiatami, które są trujące dla ludzi i zwierząt. Anna Blazhuk / GettyImages

Glicynia może być uprawiana w Polsce, głównie spotyka się u nas odmianę chińską i kwiecistą. Należy zapewnić jej nasłonecznione i osłonięte od wiatru stanowisko, najlepiej na południowej ścianie budynków. Podłoże powinno być średnio żyzne, wilgotne i przepuszczalne. Należy chronić ją przed przesuszeniem oraz niskimi temperaturami.

Wisteria nie kwitnie? O to zadbaj, a obsypie się kwiatami!

Wisteria nie kwitnie? O to zadbaj, a obsypie się kwiatami!

Wisteria, znana też jako glicynia, to pnącze, które przepięknie kwitnie pod koniec maja i w czerwcu. Wytwarza długie „grona” pachnących kwiatów i wygląda olśniewająco. Jednak bywa, że wisteria nie kwi...

Czy ta roślina rzeczywiście jest niebezpieczna dla zdrowia?

Niechlubna zwyciężczyni tegorocznego rankingu to naprawdę niebezpieczna roślina, ponieważ wszystkie jej części są trujące. Szkodliwie substancje m.in. lektyny, wisterin czy toksyczna żywica znajdują się zarówno w liściach, kwiatach, jak i nasionach, strąkach oraz korze i korzeniach glicynii. Ich spożycie prowadzi do zatrucia, które może objawiać się poprzez:

  • ból brzucha,
  • wymioty,
  • biegunkę,
  • rozszerzone źrenice,
  • bezsenność,
  • zaburzenia krążenia,
  • zapaść.

Jak podaje Botanische Sondergarten Wandsbek, zjedzenie już dwóch nasion może wywołać pierwsze objawy zatrucia u dzieci. Przy najmniejszym podejrzeniu zatrucia natychmiast należy wezwać pomoc medyczną.

Glicynia jest także trująca dla zwierząt domowych – psów i kotów, dlatego posiadając w domu czworonożnych przyjaciół lub małe dzieci warto zastanowić się nad zrezygnowaniem z zasadzenia w ogrodzie tego pięknego, ale niebezpiecznego pnącza.

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia