Niskie ciśnienie rozkurczowe – jak je rozpoznać?

Artykuł sponsorowany Adamed.expert
Wartość prawidłowego ciśnienia tętniczego krwi u człowieka powinna wahać się w granicach 100-139/60-89 mmHg. Liczby te przedstawiają kolejno ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. Ciśnienie może się czasami różnić w zależności od wieku oraz aktywności fizycznej. W naszej populacji mamy najczęściej do czynienia z nadciśnieniem, wg badań Narodowego Funduszu Zdrowia w 2020 roku z tą dolegliwością miało do czynienia 9,94 mln Polaków. A co, jeśli ciśnienie jest zbyt niskie, zwłaszcza rozkurczowe? Czy w tej sytuacji należy się leczyć?

Co to jest ciśnienie rozkurczowe?

Ciśnienie tętnicze to inaczej ucisk na tętnice, który wywiera krew przez nie płynąca. Ciśnienie skurczowe (górne) mierzone jest w trakcie skurczu serca, czyli w momencie, kiedy krew jest tłoczona z lewej komory do aorty. Wtedy ciśnienie jest wyższe. Ciśnienie rozkurczowe (dolne) mierzy się w momencie rozkurczu serca, wtedy następuje wyrzut krwi na obwód. Jest to ciśnienie niższe.

Niskie ciśnienie rozkurczowe – czy jest groźne?

Ważne jest to, czy obniżenie ciśnienia pojawiło się nagle, czy jest to dolegliwość przewlekła. Zdarza się tak, że niektóre osoby od zawsze mają niższą wartość ciśnienia – mówi się, że jest to u nich rodzinne.

Należy także zaobserwować, czy nie występują objawy takie jak:

  • osłabienie,

  • bóle i zawroty głowy,

  • zaburzenia koncentracji,

  • mroczki przed oczami,

  • omdlenia.

W sytuacji pojawienia się powyższych symptomów należy skonsultować się z lekarzem kardiologiem.

Niskie ciśnienie rozkurczowe – przyczyny.

 W niektórych przypadkach niskie dolne ciśnienie może towarzyszyć innym chorobom.

 Do najczęściej spotykanych zaliczamy: 

  • zawał serca,

  • zatorowość płucną,

  • tamponadę,

  • cukrzycę

  • niektóre choroby endokrynologiczne (niedoczynność tarczycy, kory nadnerczy i przysadki mózgowej).

Niskie ciśnienie może również być spowodowane przez nieodpowiednio dobrane dawki leków na nadciśnienie, stosowanie leków na erekcję oraz niektórych leków na depresję, a także przy chorobie Parkinsona i schorzeniach urologicznych. 

Obniżenie dolnego ciśnienia może również wystąpić u kobiet ciężarnych z powodu poszerzenia łożyska naczyniowego oraz u osób odwodnionych.

Niskie ciśnienie rozkurczowe – leczenie

Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jak powinno wyglądać leczenie zbyt niskiego ciśnienia rozkurczowego. W takiej sytuacji decyzję podejmuje lekarz specjalista po uprzednim wywiadzie lekarskim i zapoznaniu się z historią choroby pacjenta. Czasami wystarczy zmiana leków na nadciśnienie lub przyjmowanie większej ilości płynów w sytuacji odwodnienia.

Można także zastosować preparaty bez recepty w postaci kropli lub pastylek do ssania, które podwyższają ciśnienie. Jednakże należy tę decyzję skonsultować z lekarzem.

Domowym sposobem na zwiększenie wartości ciśnienia rozkurczowego jest zwiększenie ilości soli w diecie. Trzeba jednak pamiętać, że zalecane dzienne spożycie soli wg WHO nie powinno przekraczać 5-6 g na dobę.

Zdrowe serce to podstawa funkcjonowania każdego organizmu. Dlatego regularne mierzenie ciśnienia jest bardzo ważne dla każdego człowieka. Jeżeli nagle wartość ciśnienia rozkurczowego spada i dodatkowo zaczęły pojawiać się niepokojące objawy towarzyszące, bądź chorujesz na inne choroby – należy jak najszybciej udać się na konsultację do lekarza kardiologa.

Bibliografia:

  1. https://www.gov.pl/web/psse-wabrzezno/nadmierne-spozycie-soli-cukru-i-tluszczu-zagraza-zdrowiu odczyt na dzień: 19.05.2024

  2. Markuszewski, J.Ruxer , D.Michałkiewicz,A.Bissinger, Zaburzenia ciśnienia tętniczego i parametrów spektralnej analizy zmienności rytmu serca w odpowiedzi na pionizację u chorych na cukrzycę typu 1, Folia Cardiologica Excerpta 2006, tom 1, nr 6, 305–311.

  3. Januszewicz W., Sznajderman M., Niskie ciśnienie krwi – norma czy choroba? Choroby Serca i Naczyń, tom 1, nr 1, 2004.

  4. Januszewicz, M. Sznajderman, Niskie ciśnienie krwi — norma czy choroba?, „Nadciśnienie tętnicze”, t. 7, nr 1/2003, s. 59.

  5. https://www.nfz.gov.pl/aktualnosci/aktualnosci-centrali/raport-nfz-nadcisnienie-tetnicze,7352.html dostęp na dzień 28.05.2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia