- Powołam dziś zespół, który w większym gronie ekspertów, już nie tylko dwóch konsultantów w dziedzinie ginekologii i położnictwa oraz perinatologii, przygotuje jeszcze bardziej szczegółowe wytyczne postępowania – oświadczył na początek Niedzielski.
Zdaniem ministra każda kobieta, jeśli znajdzie się w przypadku zagrożenia zdrowia i życia, ma prawo do terminacji ciąży, czyli aborcji. Minister zaznaczył jednak, że:
- Warunki jego dokonania trzeba traktować rozłącznie. Zastrzegam, że definicja zdrowia odnosi się nie tylko do zdrowia fizycznego, ale również psychicznego.
Minister ogłosił, że będzie wraz z zespołem dopracowywać wytyczne, które zostały wydane w roku 2021. Grono pracujących nad tym problemem będzie szerokie, a parytet będą mieć kobiety. W zespole powołanym przez ministra zdrowia, który ma dopracować wytyczne w sprawie terminacji ciąży, na 13 ekspertów jest 7 kobiet. W zespole obok ekspertów w dziedzinie perinatologii, neonatologii i ginekologii są psychologowie i psychiatrzy.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuji.pl!
- Ta sytuacja jest dla nas kolejnym czynnikiem, który przesądza o tym, że rozwiązania propacjenckie, które mówią o rejestracji błędów medycznych, o systemie kompensacji za błędy medyczne, muszą się w polskim systemie opieki zdrowotnej pojawić – powiedział Niedzielski.
Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec poinformował, że w przypadku pani Doroty z Nowego Targu, podjęte zostały czynności wyjaśniające „z urzędu”. Co z nich wynikło?
- Doszliśmy do następujących ustaleń: doszło do naruszenia praw pacjentki, doszło do naruszenia prawa do udzielania świadczeń zgodnie z aktualną wiedzą medyczną, doszło do naruszenia praw pacjenta do udzielania świadczeń zdrowotnych z należytą starannością, ale również w zakresie naruszenia prawa pacjenta do uzyskania rzetelnej klarownej informacji o stanie zdrowia i tego, jaki jest plan terapeutyczny wobec tego pacjenta, a również stwierdziliśmy naruszenie praw pacjenta do dokumentacji medycznej w postaci nierzetelnego jej wypełniania i braków w dokumentacji – powiedział Chmielowiec.
Numer telefonu ogólnopolskiej infolinii Rzecznika Praw Pacjenta i Narodowego Funduszu Zdrowia: 800-190-590.
Źródło: