Spis treści
Zobacz wideo: Akcyza na alkohol i papierosy w górę
Unia Uzdrowisk Polskich protestuje przeciw zmianom
Unia Uzdrowisk Polskich alarmuje, że koncepcja zmian w funkcjonowaniu lecznictwa uzdrowiskowego zaprezentowana przez NFZ i MZ zasadniczo odbiega od wypracowanych w szerokim konsensusie niewdrożonych do tej pory ustaleń i rekomendacji zespołu Ministra Zdrowia z 2018 r.
Polecamy
Zdaniem UUP atrakcyjna medialnie i społecznie generalna zmiana polegająca między innymi na tzw. upodmiotowieniu roli pacjenta w zakresie samodzielnego wyboru przez niego miejscowości uzdrowiskowej, zakładu lecznictwa uzdrowiskowego (konkretnego sanatorium) i terminu leczenia, z pominięciem dotychczasowej roli NFZ, na pierwszy rzut oka będzie budzić akceptację pacjentów oraz zadowolenie społeczne. Propozycja faktycznie brzmi atrakcyjnie: wybrać samodzielnie i wyjechać na kurację finansowaną w części przez NFZ – w lecie do Kołobrzegu, Świnoujścia, Sopotu, Ustki, Dąbek, w zimie natomiast do Krynicy-Zdroju, Świeradowa-Zdroju – i zamiast trzech zabiegów otrzymać pięć. Właśnie to zapowiada MZ, informując o pracach nad zmianami dotyczącymi przyszłego funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego.
Jednak zdaniem ekspertów UUP nadchodzi obniżenie dostępności do lecznictwa uzdrowiskowego seniorom, emerytom, pacjentom ubogim z uwagi na likwidację bezpłatnej formy leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz wprowadzenie całkowicie rynkowej – niekontrolowanej przepisami prawa (przez MZ i NFZ) – wysokości „systemu” dopłat do kosztów wyżywienia i noclegu za pobyt w sanatorium.
Oto niektóre z zagrożeń według UUP
- Wdrożenie zmian w okresie potęgującego się kryzysu gospodarczego i finansowego w kraju i na świecie, galopującej inflacji i dramatycznego wzrostu kosztów działalności u świadczeniodawców oraz kosztów życia pacjentów mający wpływ na organizację leczenia i przyjazdy pacjentów do uzdrowisk.
- Brak wydzielonych środków finansowych, wg oświadczenia projektodawców (MZ i NFZ), na realizację reformy i zmian funkcjonowania lecznictwa uzdrowiskowego w zakresie nowej wyceny świadczeń zdrowotnych, poprawy jakości usług czy sfinansowania pięciu zabiegów zadeklarowanych przez MZ.
- Ograniczenie lub całkowita likwidacja bezpłatnej formy leczenia uzdrowiskowego i rehabilitacji poprzez rozważaną koncepcję likwidacji szpitali uzdrowiskowych.
- Obniżenie dostępności do lecznictwa uzdrowiskowego seniorom, emerytom, pacjentom ubogim z uwagi na likwidację bezpłatnej formy leczenia i rehabilitacji uzdrowiskowej w szpitalu uzdrowiskowym oraz wprowadzenie całkowicie rynkowej, niekontrolowanej przepisami prawa (przez MZ i NFZ) wysokości „systemu” dopłat do kosztów wyżywienia i noclegu za pobyt w sanatorium.
- Wydłużenie kolejki i zwiększenie zainteresowania pacjentów miejscowościami uzdrowiskowymi o znacznie większej rozpoznawalności, kosztem pozostałych miejscowości uzdrowiskowych o mniejszym zainteresowaniu pacjentów, ale posiadających np. unikalne, naturalne surowce lecznicze.
- Ograniczenia i likwidacja miejsc pracy bezpośrednio zatrudnionych w zakładach lecznictwa uzdrowiskowego i w otoczeniu w miejscowościach uzdrowiskowych mniej rozpoznawalnych, będących niejednokrotnie największymi pracodawcami w okolicy. Powodem bezrobocia, likwidacji działalności leczniczej będzie niewystarczające obłożenie całoroczne.
- Marginalizacja lub wykluczenie (ok. 50 proc.) miejscowości uzdrowiskowych mniej rozpoznawalnych przez ubezpieczonych pacjentów w związku z nowym systemem „upodmiotowienia pacjentów” na rzecz miejscowości uzdrowiskowych – dla pacjentów relewantnych.