Nerwiakowłókniak – twardy guzek pod skórą. Czy taka zmiana skórna może oznaczać nowotwór złośliwy? Sprawdź, jak leczyć guzki podskórne

Justyna Śmigaruk
Nerwiakowłókniak to łagodna zmiana nowotworowa. Jednak jej rozrost może prowadzić do przekształcenia się jej w nowotwór złośliwy, a także znacznej deformacji ciała.
Nerwiakowłókniak to łagodna zmiana nowotworowa. Jednak jej rozrost może prowadzić do przekształcenia się jej w nowotwór złośliwy, a także znacznej deformacji ciała. goodluz/123RF
Guzek na skórze lub pod nią wytworzony z komórek Schwanna to tzw. nerwiakowłókniak. Dobra wiadomość jest taka, że grudki znajdujące się pod skórą mają przeważnie charakter niezłośliwy, a zła – że pozostawione bez opieki lekarskiej mogą przeobrazić się w nowotwór złośliwy. Taki twardy guzek na głowie lub narośl na innej części ciała może również uciskać włókna nerwowe, powodując bóle, a nawet ataki padaczki. Zobacz, jakie zmiany skórne powinny być powodem do niepokoju i dowiedz się, jakie są sposoby na leczenie nerwiakowłókniaków.

Spis treści

Nerwiakowłókniak, czyli guzek pod skórą. Skąd się bierze?

Nerwiakowłókniak (neurofibroma) to łagodny nowotwór, który pochodzi od przekształconych komórek Schwanna. Są to komórki budujące osłonki wokół włókien nerwowych. Guzki pod skórą powstają z osłonek nerwów skóry i mogą być zlokalizowany na całym ciele.

Medycyna wyróżnia następujące rodzaje nerwiakowłókniaków:

  • skórne – miękkie grudki na skórze o cielistej barwie,
  • podskórne – twardy guzek pod skórą o owalnym kształcie, odgraniczony w dotyku od sąsiadujących tkanek,
  • splotowate – ulokowane w tkance podskórnej, mogą się mocno rozrastać, powodując poszerzenie całych części ciała.

Choć nerwiakowłókniak jest ze swojej natury guzem niezłośliwym, ale może ulec transformacji w nowotwór złośliwy. Dlatego wymaga uwagi i konsultacji z lekarzem.

Istnieją także dwie dziedziczne choroby należące do grupy tak zwanych fakomatoz (nazywanych też schorzeniami nerwowo-skórnymi lub dysplazjami neuroektomezodermalnymi):

  • nerwiakowłókniakowatość typu 1,
  • nerwiakowłókniakowatość typu 2.

Powodują one częste powstawanie rozmaitych zmian skórnych, w tym właśnie guzków pod skórą i na niej. Są to choroby nieuleczalne, o autosomalnym dominującym typie dziedziczenia, spowodowane mutacjami w genach.

Jakie objawy daje nerwiakowłókniak?

Nerwiakowłókniak jest guzem na ogół widocznym i wyczuwalnym. Do najistotniejszych i najczęściej wykrywanych objawów należą guzki na skórze oraz guzki pod skórą, często położone wzdłuż przebiegu nerwów obwodowych oraz czaszkowych (guzki na głowie). Można je zobaczyć gołym okiem lub wyczuć palcami.

Inne objawy to:

  • brązowe, rozległe przebarwienia na skórze,
  • piegi nagle pojawiające się w okolicy pachwin i pach,
  • objawy neurologiczne, gdy nerwiakowłókniak uciska na sąsiadujące tkanki i struktury (np. nerwobóle),
  • rzadko ataki padaczkowe.

Zobacz też:

Diagnostyka nerwiakowłókniaka. Kiedy najczęściej się pojawia?

Choroba ujawnia się zwykle między 5. a 10. rokiem życia, jednak może pozostawać ukryta lub przez dłuższy czas objawiać się jedynie niewielkimi zmianami na skórze. Po zauważeniu na swojej skórze lub pod nią twardych lub cielistych guzków należy skonsultować się z dermatologiem. Czasem lekarz zaleca pobranie próbki na drodze biopsji i badanie histopatologiczne.

Przyczyny powstawania nerwiakowłókniaków najczęściej tkwią w genetyce. Rzadko zdarza się, by powstał pojedynczy guzek pod skórą czy na niej. Najczęściej jest ich więcej, a u chorego diagnozuje się nerwiakowłókniakowatość typu 1 lub 2. Nie można ignorować nerwiakowłókniaków – nieleczone mogą się zmienić formę na złośliwą lub się rozrastać, uciskając na okoliczne tkanki i powodując duży dyskomfort oraz prowadząc do deformacji ciała. Dla wielu pacjentów stanowią też problem natury estetycznej.

Jak wygląda leczenie nerwiakowłókniaka?

Nerwiakowłókniaki powstają na tle genetycznym i nie istnieje sposób, by zapobiec ich tworzeniu. Leczenie nerwiakowłókniaków sprowadza się do chirurgicznego usuwania. Pobrany przy tym materiał odsyła się do badania histopatologicznego. Szybkiego usunięcia wymagają szczególnie te guzki, które uciskają nerwy, wywołując dokuczliwe objawy neurologiczne u pacjenta.

Czytaj także: Czerniak to jeden z najbardziej złośliwych nowotworów skóry. Tak odróżnisz czerniaka od pieprzyka!

Kosmetyki z apteki

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia