Nareszcie refundacja leku na ciężkie atopowe zapalenie skóry! Leczenie biologiczne AZS za pomocą dupilumabu spełnieniem marzeń pacjentów

Anna Rokicka-Żuk
Terapia biologiczna AZS została objęta całkowitą refunadacją dla pacjentów dorosłych z ciężką postacią choroby
Terapia biologiczna AZS została objęta całkowitą refunadacją dla pacjentów dorosłych z ciężką postacią choroby rochu2008/123RF
Gdy żadna terapia atopowego zapalenia skóry nie przynosi efektów, pacjenci skazani są na cierpienie i dotkliwe ograniczenia w życiu. Po latach walki o refundację jedynego działającego leku od listopada znajduje się on na liście środków finansowanych przez NFZ. Dupilumab to nadzieja dla dziesiątek tysięcy pacjentów w Polsce – na AZS choruje nawet 700 tys. osób, z czego na postać ciężką cierpi ok. 6,5 proc. z nich.

Jak wynika z krajowych statystyk, szczególnie nasilona postać atopowego zapalenia skóry (AZS) – choroby genetyczno-immunologicznej, która wbrew nazwie dotyczy całego organizmu. AZS ma bowiem charakter ogólnoustrojowy.

Objawy atopii to nie tylko dotkliwy świąd i bolesne, niegojące się, a nawet krwawiące rany. W przypadku ciężkiej postaci AZS zmiany mogą obejmować nawet 90 proc. powierzchni skóry.

U pacjentów występują także inne poważne problemy zdrowotne: liczne alergie, astma, choroby oddechowe, infekcje bakteryjne, wirusowe i grzybicze, pokrzywki skórne, alergiczny nieżyt nosa czy też przewlekłe zapalenie spojówek prowadzące do zaburzeń, a nawet utraty wzroku. Wzrasta także zachorowalność na choroby autoimmunologiczne.

Przeczytaj także:

Jeszcze we wrześniu 2021 r. refundacja nowoczesnej terapii biologicznej była uznawana przez 88 proc. pytanych pacjentów jako czynnik mogący poprawić ich życiową sytuację – wynika z badań przeprowadzonych przez Polskie Towarzystwo Chorób Atopowych. Bez refundacji terapia jedynym skutecznym lekiem o nazwie dupilumab kosztuje ok. 25 tys. zł miesięcznie – to wydatek poza zasięgiem wielu osób.

Dupilumab to przeciwciało monoklonalne (mAb). W Polsce występuje w postaci produktu o nazwie Dupixent. Lek został opracowany przez firmy Regeneron Pharmaceuticals i Sanofi Genzyme i dopuszczony do użytku w Stanach Zjednoczonych w 2017 roku. Hamuje stan zapalny w organizmie, nie wywiera szerokiego działania immunosupresyjnego na organizm i może być stosowany razem z kortykosterydami.

Od 1 listopada bezpłatny dostęp do leczenia biologicznego, bo refundowanego w 100 procentach przez NFZ, stał się możliwy za sprawą nowego programu lekowego. Dupilumab podaje się w formie iniekcji (zastrzyku) osobom dorosłym, choć PTCA podjęło działania o rozszerzenie wskazań i uwzględnienie pacjentów od 6. miesiąca życia. Choć AZS jest chorobą szczególnie nasiloną w pierwszych w okresie dziecięcym, ze względów proceduralnych ta grupa pacjentów musi poczekać dłużej.

Podrażniona i zaczerwieniona skóra to objaw stanu zapalnego skóry. Warto łagodzić go za pomocą naturalnych składników, które oprócz działania kojącego mają też właściwości regenerujące i chroniące skórę. Sprawdź w naszej galerii 10 najlepszych składników roślinnych na stan zapalny skóry!

Co na podrażnioną skórę twarzy? Domowe sposoby na stan zapal...

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia