Spis treści
Darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci już od 1 czerwca
Minister zdrowia przekazał w poniedziałek, że podpisał obwieszczenie o powszechnych, dobrowolnych i darmowych szczepieniach przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia nie będą wpisane do Programu Szczepień Obowiązkowych, mają więc być dobrowolne, a decyzję o szczepieniu dzieci podejmą ich rodzice. Równocześnie szczepienie przeciw HPV będzie dla nich w pełni bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.
„Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce – po zakupie szczepionek” – dodał Niedzielski.
HPV może powodować rozwój raka
HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (ang. human papillomavirus) jest najczęstszym wirusem zakaźnym, przenoszonym drogą płciową. Zakażenie nim może jednak nastąpić również poprzez kontakt ze śluzówką, śliną i krwią nosiciela. HPV można więc zarazić się nie tylko w czasie współżycia, ale też u kosmetyczki, fryzjera czy w studiu tatuażu. Wystarczy niewielkie skaleczenie niezdezynfekowanym narzędziem, aby wirus wniknął do organizmu. Infekcje HPV są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.
Przeciwko HPV można się szczepić od lat. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom. (PAP)
Autorka: Aleksandra Kiełczykowska
ak/ joz/
Zdrowie całej rodziny pod kontrolą
Źródło: