Darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci już od 1 czerwca. Mogą uchronić twoje dziecko przed rakiem

OPRAC.:
Monika Góralska
Monika Góralska
Szczepienie przeciw HPV najlepiej wykonać u młodych chłopców i dziewcząt w wieku 11-13 lat.
Szczepienie przeciw HPV najlepiej wykonać u młodych chłopców i dziewcząt w wieku 11-13 lat. dolgachov/123rf.com
Już niedługo dzieci będzie można zaszczepić na NFZ na wirusa wywołującego raka. – Z 1 czerwca ruszamy w Polsce z powszechnym, dobrowolnym i darmowym szczepieniem przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat – przekazał w poniedziałek minister zdrowia, Adam Niedzielski. Szczepienia będą dostępne bezpłatnie dla chłopców i dziewczynek, których rodzice zdecydują się na podanie szczepionki swojemu dziecku.

Spis treści

Darmowe szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dzieci już od 1 czerwca

Minister zdrowia przekazał w poniedziałek, że podpisał obwieszczenie o powszechnych, dobrowolnych i darmowych szczepieniach przeciw wirusowi HPV dzieci w wieku 12 i 13 lat. Szczepienia nie będą wpisane do Programu Szczepień Obowiązkowych, mają więc być dobrowolne, a decyzję o szczepieniu dzieci podejmą ich rodzice. Równocześnie szczepienie przeciw HPV będzie dla nich w pełni bezpłatne i refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Zobacz także: Będzie kalendarz szczepień ochronnych dla dorosłych? Eksperci zalecają, aby wprowadzić bezpłatne szczepienia dopasowane do pacjenta

„Więcej szczegółów o zasadach i przebiegu szczepień podamy już wkrótce – po zakupie szczepionek” – dodał Niedzielski.

HPV może powodować rozwój raka

HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego (ang. human papillomavirus) jest najczęstszym wirusem zakaźnym, przenoszonym drogą płciową. Zakażenie nim może jednak nastąpić również poprzez kontakt ze śluzówką, śliną i krwią nosiciela. HPV można więc zarazić się nie tylko w czasie współżycia, ale też u kosmetyczki, fryzjera czy w studiu tatuażu. Wystarczy niewielkie skaleczenie niezdezynfekowanym narzędziem, aby wirus wniknął do organizmu. Infekcje HPV są często bezobjawowe i chociaż w większości przypadków ustępują samoistnie, to jednak czasami stają się przewlekłe i mogą powodować nowotwory.

Przeciwko HPV można się szczepić od lat. Na rynku dostępne są trzy szczepionki: 2-walentana, 4-walentna i 9-walentna. Wszystkie chronią przed najbardziej onkogennymi typami wirusa, czyli 16 i 18, a także przed zmianami przednowotworowymi i nowotworami narządów płciowych (szyjki macicy, sromu, pochwy) i odbytu. Zalecane są dziewczętom i młodym kobietom, a także chłopcom i młodym mężczyznom. (PAP)

Czytaj także: Nowy lek na raka szyjki macicy nadzieją dla chorych. Wydłuża życie pacjentek z zaawansowanym nowotworem

Autorka: Aleksandra Kiełczykowska
ak/ joz/

Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera

Źródło:

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia