Można zwariować i żyć normalnie – ta kampania otwiera oczy na problemy osób chorych psychicznie. Depresja, schizofrenia nie muszą ograniczać

Monika Góralska
Każdy z nas będzie miał w życiu styczność z osobą chorą psychicznie, a u co 4 Polaka wystąpi zaburzenie psychiczne.
Każdy z nas będzie miał w życiu styczność z osobą chorą psychicznie, a u co 4 Polaka wystąpi zaburzenie psychiczne. Fundacja Można Zwariować/Wiktor Malinowski
Zaburzenia psychiczne to temat tabu, o którym się nie mówi, a także powód do wstydu. Tymczasem osobę chorą psychicznie możesz spotkać w kancelarii prawnej, na scenie teatru czy za sklepową kasą. Choroba nie wybiera, nie zna statusu społecznego, płci czy wieku, a osoby chore psychicznie mogą „normalnie” funkcjonować w społeczeństwie – takie jest właśnie przesłanie kampanii zainicjowanej przez fundację Można Zwariować. Akcję promuje spot, w którym biorą udział m.in. aktorki Iza Kuna i Zosia Zborowska oraz muzycy Bracia Kacperczyk. Osoby potrzebujące pomocy w kwestii zdrowia psychicznego, swojego lub swoich najbliższych, mogą skorzystać również z infolinii oraz darmowych wizyt u specjalistów. Sprawdź szczegóły!

Spis treści

Każdy z nas może zwariować. Co czwarty Polak w ciągu swojego życia doświadczy zaburzeń psychicznych

Temat zdrowia psychicznego w Polsce jest omijany szerokim łukiem i spychany na dalszy plan. Od lat opieka psychiatryczna znajduje się w opłakanym stanie, a pacjenci muszą mierzyć się nie tylko ze swoją chorobą, ale również z problemami w dostępie do lekarzy i poradni. Dodatkowo wiele z nich pozostaje niezdiagnozowanych lub wstydzi się przyznać, że choruje psychicznie, ponieważ spotyka się zwykle z niezrozumieniem i stygmatyzacją.

Tymczasem z badania EZOP II przeprowadzonego przez Instytut Psychiatrii i Neurologii w Warszawie wynika, że w ciągu swojego życia ponad 25 proc. z nas, czyli co 4. Polak, doświadczy przynajmniej jednego zaburzenia psychicznego. Musimy mieć więc na uwadze, że chociaż nie każdy zachoruje, to większość z nas może spotkać w swoim życiu niejedną osobę z takim problemem. Dlatego Fundacja Można Zwariować podjęła się trudnego zadania mającego na celu oswojenie tematu chorób psychicznych w społeczeństwie.

Można zwariować i żyć normalnie! Ze schizofrenią czy borderline można być muzykiem lub nauczycielem

Spot promujący akcję społeczną ma na celu pokazanie, że każdy z nas może doświadczyć w swoim życiu kryzysu psychicznego, a nawet poważnie chorować, a mimo to normalnie żyć. Na filmie widzimy aktorkę mierzącą się z napadami lękowymi, kierowcę z zaburzeniami eksplozywnymi przerywanymi, pracownika budowlanego z lękiem wysokości czy kasjerkę z depresją. Może się wydawać, że zaburzenia te nie pozwalają im na realizowanie się w swoich zawodach czy rolach społecznych, a tymczasem mierząc się na co dzień z chorobą, potrafią normalnie żyć i robić to, co lubią.

W akcję włączyły się znane osoby, które występują w spocie kampanii: Iza Kuna, Zosia Zborowska, Sebastian Stankiewicz, Maciej Łączyński, Jacek Łukowski, Helena Englert, Bartłomiej Kotschedoff, Adam Szustak, muzycy Bracia Kacperczyk, radiowiec Emil Młodak, zawodnik MMA Grzegorz Białas, podróżniczka Lena Urbańska oraz inluencerka Viola Kowalska, najbardziej znana kasjerka sklepu Żabka.

Ludzie nie wiedzą, jak wiele osób żyje z zaburzeniami psychicznymi i często nie zdają sobie sprawy, że wbrew pozorom na co dzień można z nimi bardzo dobrze funkcjonować. Bo zaburzenia nie muszą ograniczać! Podejmując odpowiednie leczenie, udając się do lekarza specjalisty i otrzymując pomoc od wykwalifikowanych osób, można żyć pełnią życia – mówi Anna Cyklińska, psycholożka i edukatorka, a także członkini rady fundacji.

Zobacz także:

Włącz się w kampanię i znajdź pomoc

Osoby z zaburzeniami psychicznymi, które potrzebują pomocy i są gotowe podzielić się swoją historią, mogą włączyć się do akcji #psychocomingout, używając na Instagramie dedykowanego filtra. Pozwoli to unaocznić skalę problemu i zobaczyć, z czym borykają się na co dzień osoby chore psychicznie.

W ramach kampanii społecznej na stronie moznazwariowac.pl dostępne są również darmowe konsultacje online z psychoterapeutami różnych specjalności. Można również zapisać się na bezpłatne wizyty stacjonarne. Fundacja we współpracy z platformą psychoterapeutyczną Wellbee uruchomiła ponadto telefoniczną infolinię psychoedukacyjną.

Pod numerem 0048 799 394 006 do poniedziałku do piątku w godzinach od 8:30 do 20:30 oraz w weekendy w godzinach 10:00-14:00 czekają specjaliści, którzy odpowiedzą na wszelkie pytania i rozwieją wątpliwości na temat zdrowia psychicznego. W ramach kampanii odbędą się również Każdy z nas może zwariować. Więcej informacji na temat kampanii Można zwariować znajduje się na stronie moznazwariowac.pl oraz na Facebooku i Instagramie:

Uzupełnij domową apteczkę

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia