Zaburzenia psychiczne skracają życie nawet o 20 lat? Osobom chorym psychicznie już w młodym wieku grożą choroby serca, którym można zapobiec

Monika Góralska
Monika Góralska
Schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa to choroby psychiczne, które przyczyniają się również do zaburzeń zdrowia fizycznego, w tym podwyższają ryzyko rozwoju chorób serca.
Schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa to choroby psychiczne, które przyczyniają się również do zaburzeń zdrowia fizycznego, w tym podwyższają ryzyko rozwoju chorób serca. yuriyzhuravov/123rf.com
Udostępnij:
Według nowych badań młode osoby z zaburzeniami psychicznymi są bardziej narażone na rozwój chorób sercowo-naczyniowych w porównaniu z ich rówieśnikami bez poważnych chorób psychicznych. Według badań schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa zwiększa ryzyko rozwoju miażdżycy, nadciśnienia czy niewydolności serca już w młodym wieku i może skrócić życie nawet o 20 lat.

Spis treści

Jak wykazały badania ekspertów z HealthPartners Institute w Minnesocie (USA), kierowanych przez psychiatrę dr Rebeccę Rossom, osoby z poważną chorobą psychiczną umierają o 10-20 lat wcześniej niż ich zdrowi psychicznie rówieśnicy. Główną przyczyną przedwczesnych śmierci są choroby serca. Zwrócenie uwagi lekarzy na ten problem i podjęcie przez nich profilaktyki chorób sercowo-naczyniowych u młodych osób przed 40. rokiem życia mogłoby znacznie wydłużyć ich życie.

Schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa

W USA na poważne zaburzenia psychiczne cierpi ok. 6 proc. społeczeństwa. Do najczęstszych chorób należą zaś schizofrenia i choroba afektywna dwubiegunowa oraz zaburzenia schizoafektywne, czyli połączenie obu tych chorób.

Schizofrenia to zaburzenie psychiczne należące do grupy psychoz, czyli patologicznie zmienionych stanów umysłu, w których chory ma problem z postrzeganiem rzeczywistości i odróżnieniem jej od swoich wyobrażeń. Pierwsze objawy schizofrenii najczęściej pojawiają się we wczesnej dorosłości między 18. a 35. rokiem życia, a należą do nich m.in.:

 • zaburzone postrzeganie rzeczywistości oraz własnej osoby,
 • występowanie omamów i halucynacji,
 • dziwne zachowanie, nieadekwatne do sytuacji,
 • problemy z zapanowaniem nad emocjami i reakcjami,
 • apatia,
 • trudności w komunikacji,
 • niechęć do mówienia (mutyzm),
 • obojętność i rozkojarzenie.

Choroba afektywna dwubiegunowa (ChAD), inaczej psychoza maniakalno-depresyjna to choroba bardzo różnorodna, w której występują na przemian objawy maniakalne z depresyjnymi. Pierwsze objawy choroby pojawiają się zwykle ok. 30. roku życia i są podzielone na dwie fazy mogące się zmieniać z dnia na dzień.

Do objawów epizodów maniakalnych należą:

 • nadpobudliwość,
 • wielomówność,
 • euforia i odczuwanie przesadnej radości,
 • zwiększenie energii,
 • zawyżona samoocena i przecenianie swoich możliwości.

W czasie epizodów depresyjnych natomiast pojawiają się objawy takie jak:

 • apatia,
 • obniżenie nastroju,
 • brak energii,
 • obniżona samoocena,
 • spowolnienie ruchów,
 • myśli samobójcze.

Osoby z zaburzeniami psychicznymi żyją nawet 20 lat krócej niż ich rówieśnicy

Amerykańscy naukowcy zauważyli, że osoby chorujące na zaburzenia psychiczne częściej doświadczają również chorób układu sercowo-naczyniowego. Aby potwierdzić swoje spostrzeżenia przejrzeli oni dokumentację medyczną prawie 600 tys. osób, które odwiedziły przychodnię podstawowej opieki zdrowotnej w Minnesocie i Wisconsin w okresie od stycznia 2016 r. do września 2018 r. Z całej tej grupy 2 proc., czyli 11 333 osób, miało chorobę afektywną dwubiegunową, schizofrenię lub zaburzenie schizoafektywne. Okazało się, że podwyższone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych występowało już u osób trzydziestoletnich, czyli ponad 10 lat przed osiągnięciem standardowego wieku przesiewowego, w którym zalecana jest profilaktyka chorób serca.

Badania wykazały, że nawet osoby w wieku 18-36 lat, które cierpią na schorzenia psychiczne, takie jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa lub zaburzenia schizoafektywne, mają znacznie zwiększone ryzyko chorób sercowo-naczyniowych (25 proc.) w porównaniu z ich rówieśnikami bez poważnych chorób psychicznych (11 proc.).

Na podstawie wyników badania naukowcy wyliczyli również, że w ciągu 30 lat ryzyko chorób serca zwiększa się ponad dwukrotnie u osób z poważną chorobą psychiczną, w porównaniu z osobami zdrowymi psychicznie. Pacjenci cierpiący więc na schizofrenię czy chorobę afektywną dwubiegunową, mogą umrzeć 10-20 lat wcześniej niż ich rówieśnicy bez obciążeń psychicznych. Powodem przedwczesnej śmierci osób z zaburzeniami psychicznymi są właśnie choroby serca i układu krążenia.

Związek między poważną chorobą psychiczną a ryzykiem chorób serca jest jednak bardziej złożony. Badania wykazały, że do ryzyka rozwoju np. nadciśnienia czy miażdżycy u tej grupy osób przyczyniają się również czynniki takie jak palenie, otyłość, cukrzyca, a także dochody, warunki materialne i socjalne oraz dostęp do opieki zdrowotnej. Zażywane w przebiegu choroby psychicznej leki łagodzące jej objawy również nie pozostają obojętne na zdrowie fizyczne i przyczyniają się do jego osłabienia.

Choroby serca u osób z zaburzeniami psychicznymi można wykryć wcześniej

– Jednym z powodów naszej pracy było podniesienie świadomości lekarzy – zarówno podstawowej opieki zdrowotnej, jak i lekarzy zajmujących się zdrowiem psychicznym – że to zwiększone ryzyko zdarzeń [sercowo-naczyniowych – przp. red.] jest realne i jest widoczne nawet u młodych osób z poważnymi chorobami psychicznymi. Uznaliśmy, że ważne jest porównanie czynników ryzyka chorób serca u młodych ludzi z poważną chorobą psychiczną i bez, aby znaleźć wczesne możliwości interwencji w zakresie tego ryzyka – powiedziała główna autorka badań dr Rebecca Rossom.

Głównym wnioskiem i przesłaniem badaczy jest zalecenie, aby osoby z tymi zaburzeniami były badane pod kątem ryzyka sercowo-naczyniowego począwszy już od młodego wieku dorosłego, co pozwoli uniknąć powikłań sercowo-naczyniowych i przedłuży życie tych osób.

Ciało i umysł to nieodłączne sfery ludzkiego życia, które przenikają się i uzupełniają. Warto dbać o zdrowie psychiczne, tak samo jak o zdrowie fizyczne. Dobrze jest też na co dzień wprowadzić te wskazówki, które pozwolą odpowiednio zatroszczyć się o swój dobrostan psychiczny.Sprawdź, jak zadbać o zdrowie psychiczne!Zobacz kolejne slajdy, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.

Jak zadbać o zdrowie psychiczne? Wypróbuj 6 wskazówek, które...

Uzupełnij domową apteczkę

miejsce #1

Sissel

Sissel Classic Poduszka Ortopedyczna Rozmiar L

239,40 zł48,00 zł-80%
miejsce #2

Merck

Vigantoletten 1000 j.m. 90 tabl

34,90 zł17,38 zł-50%
miejsce #3

Boiron

Boiron Homeoptic 0,4ml krople do oczu 10szt

19,98 zł11,49 zł-42%
miejsce #4

Now Foods

Now Foods Kava Kava 250Mg 60Kaps

109,90 zł64,99 zł-41%
miejsce #5

PIC

PIC Hot Water Bag Termofor

49,00 zł31,99 zł-35%
miejsce #6

Hartmann

HARTMANN OMNIFIX E 20CM X 10M PRZYLEPIEC WŁÓKNINOWY 1SZT

40,70 zł26,65 zł-35%
miejsce #9

Volumatic

Volumatic aparat do inhalacji

57,93 zł45,90 zł-21%
miejsce #11

Formeds

Formeds Lipocaps B complex - 90 kaps

88,90 zł72,59 zł-18%
miejsce #14

Boiron

Boiron Ferrum Phosphoricum 5CH 4 g

12,15 zł10,89 zł-10%
miejsce #16

Tech-Med

Tech-Med TM-P100

99,00 zł92,57 zł-6%
miejsce #17

Eta

ETA Koc elektryczny Shaggy 432590000

248,00 zł239,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie