Możliwe zagrożenie o zasięgu międzynarodowym! WHO zwołuje specjalny komitet w sprawie wirusa mpox

Anna Rokicka-Żuk
Opracowanie:
Wideo
od 16 lat
Wirus małpiej ospy rosnącym zagrożeniem dla świata. Jak poinformowała Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), zwołany zostanie Komitet ds. Nagłych Wypadków w sprawie tego wirusa. Wzmagają się obawy, że mpox znów zacznie rozprzestrzeniać się poza Afrykę.

Spis treści

Mpox możliwym zagrożeniem międzynarodowym

Wirus małpiej ospy, przemianowany przez Światową Organizację Zdrowia na mpox, był obecny w Demokratycznej Republice Konga (DRK) od lat 1970. Jednak dopiero nowe szczepy spowodowały globalne ogniska choroby na świecie w 2022 roku. Sytuacja w DRK niestety się pogarsza. W ostatnich latach następował tam stopniowy wzrost zachorowań. Według danych WHO od początku 2024 roku wirus mpox zainfekował ponad 14 tysięcy osób i był odpowiedzialny za 511 zgonów.

Test na mpox w rękach medyka
angellodeco/123RF

Obecna epidemia spowodowana jest przez wersję wirusa mpox nazywanego kladem 1b. WHO alarmuje, że w ciągu ostatniego miesiąca potwierdzonych zostało 50 przypadków zachorowania na małpią ospę w Burundi, Kenii, Rwandzie i Ugandzie.

Zobacz też: Te osoby powinny zaszczepić się przeciw mpox. Są oficjalne zalecenia

– W świetle rozprzestrzeniania się małpiej ospy poza DRK oraz możliwości dalszego międzynarodowego rozprzestrzeniania się w Afryce i poza nią zdecydowałem się zwołać Komitet ds. Nagłych Wypadków zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, aby doradził mi, czy epidemia stanowi zagrożenie dla zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym – powiedział Tedros Adhanom Ghebreyesus, szef WHO.

Dodał, że komitet ten „zbierze się tak szybko jak to możliwe” i będzie składać się z niezależnych ekspertów z różnych dziedzin.

Małpia ospa w Polsce i na świecie

Małpia ospa była też stwierdzana w Polsce. Pierwszy przypadek odnotowano 10 czerwca 2022 r., a przez cały rok zachorowało 213 osób. Wirusa można m.in. „przywieźć” z zagranicznej wycieczki. Choć najczęściej występuje w Afryce, gdzie klad 1b występuje już w dziesięciu krajach, przypadki stwierdzano zwłaszcza w Tajlandii, Japonii, Chinach, Pakistanie, na Tajwanie i Sri Lance. W Europie odnotowano zakażenia na terenie 35 państw i terytoriów.

Mpox to odzwierzęca choroba zakaźna wywoływana przez wirusa, który może być też przenoszony z człowieka na człowieka. Przebieg zakażenia charakteryzuje się objawami takimi, jak gorączka, ból głowy i mięśni oraz wysypka przypominająca krosty. Z tego powodu trudno odróżnić ją od ospy wietrznej.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Polecane oferty

* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia