Może ci zepsuć urlop, ale pozwoli wykryć próchnicę. Ból w czasie lotu ujawni problem z zębami

Monika Góralska
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wymarzony urlop może ci zepsuć ból zęba. Nawet jeśli nic ci wcześniej nie dolega, w czasie lotu samolotem może pojawić się ból. To może być aerodontalgia. Po wylądowaniu idź do dentysty. Sprawdź, dlaczego ząb boli podczas lotu?

Spis treści

Czym jest aerodontalgia? Czy podczas lotu samolotem bolą zęby?

Przed lotem nic ci nie dolega, a im wyżej wznosi się samolot tym bardziej zaczyna boleć cię ząb? To może być aerodontalgia. Aerodontalgia lub barodontalgia to ból zęba pojawiający się na skutek zmian ciśnienia otoczenia. Ból zęba pojawia się pod wpływem wznoszenia, czyli zwykle podczas lotu samolotem u pasażerów czy pilotów, podczas wycieczek górskich, wspinaczki na znaczne wysokości, skoków ze spadochronem i na bungee, ale też w czasie nurkowania.

Im wyżej wznosi się samolot tym silniejszy ból zęba możesz odczuwać.
Im wyżej wznosi się samolot tym silniejszy ból zęba możesz odczuwać. DC Studio/freepik.com

Ból zęba pojawiający się podczas lotu samolotem może więc ujawnić problemy z zębami i dziąsłami, które wcześniej były ukryte takie jak próchnica, stan zapalny miazgi, zapalenie zatok, nieprawidłowe wypełnienia, torbiele lub ropnie przyzębne. Ból zęba podczas lotu samolotem występuje też u pacjentów z rozpoczętym leczeniem kanałowym.

Z tego powodu kandydaci na pilotów przechodzą dokładne badania stomatologiczne i muszą wyleczyć wszelkie stany zapalne zębów czy dziąseł przed rozpoczęciem pracy. Ból zęba w czasie lotu może być tak silny, że zakłóca normalne funkcjonowanie i percepcję. Może więc utrudnić, a nawet uniemożliwić pracę pilota, co stwarza ogromne niebezpieczeństwo dla pasażerów.

Skąd się bierze ból zęba podczas lotu samolotem?

Podczas lotu samolotem ciśnienie atmosferyczne i temperatura otoczenia ulega znacznym wahaniom. Ma to wpływ na organizm, a także zęby i dziąsła. Przed lotem możesz nie odczuwać żadnych dolegliwości, a wraz ze wzrostem wysokości ból zęba będzie się nasilał. Pojawia się wtedy nagły ostry, tępy lub pulsujący ból zęba.

Jest to spowodowane rozszerzaniem się naczyń krwionośnych, przekrwieniem miazgi i nagromadzeniem gazu w uszkodzonych kanałach zębowych lub w kanalikach zębinowych. Zmiana ciśnienia podczas lotu sprawia, że gaz się rozszerza, co powoduje ucisk na otaczające tkanki i wywołuje ból.

Ból zęba może ustąpić po wylądowaniu, jednak jest on sygnałem, żeby udać się do dentysty i sprawdzić stan jamy ustnej. Dzięki temu możesz wykryć zmiany zanim stan zapalny się rozwinie i zęba nie będzie dało się już uratować.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia