Minister zdrowia Łukasz Szumowski: Maseczki kupilibyśmy nawet od diabła

Jakub Oworuszko
Adam Jankowski / Polska Press
"Wszyscy w Europie wydzierali sobie pazurami każdy sprzęt, głównie maseczki" - minister zdrowia Łukasz Szumowski wraz z wiceministrem Januszem Cieszyńskim tłumaczą w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną", jak jeszcze kilka tygodni temu wyglądały zakupy sprzętu medycznego i środków ochrony.

Przypomnijmy: Ministerstwo Zdrowia kupiło za wygórowana cenę (5 mln zł) maseczki ochronne, które nie spełniają norm jakościowych - ustaliła w ubiegłym tygodniu "Gazeta Wyborcza". Sprzedała je firma należąca do instruktora narciarskiego z Zakopanego, który miał się powoływać na znajomości z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim i jego bratem.

Ministerstwo Zdrowia zawiadomiło w tej sprawie prokuraturę.

Sam minister zdrowia i jego zastępca przekonują, że zakupu dokonano zgodnie z procedurami.

"Prawda jest taka, że gdy kupowaliśmy te 100 tys. masek, nie mieliśmy żadnych innych możliwości. Nie było skąd ich wziąć. Zero. Nic nie było" - przekonuje w rozmowie z "DGP" minister zdrowia Łukasz Szumowski.

"I nagle kontaktuje się z nami człowiek i mówi: mam pół miliona. Mój brat, z którym ten pan się skontaktował, dał mi o tym znać. Mówię mu więc: "Świetnie, daję ci telefon do ministra Cieszyńskiego, który odpowiada za zakupy, niech się z nim skontaktuje”. Gdybym nie zareagował, pewnie dziś oskarżono by mnie, że nie zrobiłem nic, żeby zapewnić medykom odpowiedni sprzęt i naraziłem ich życie oraz zdrowie. O to samo oskarżono by ministra Cieszyńskiego" - stwierdził Szumowski.

Szumowski przyznał, że "kupiłby w tym czasie maseczki nawet od diabła". "Ale nikt nie chciał ich sprzedać. Nikt. Nie było ani jednej innej oferty. A moja znajomość z kontrahentem (instruktorem narciarstwa z Zakopanego - red.) polega na tym, że widziałem się z nim cztery lata wcześniej na nartach. Z całym szacunkiem…" - podsumował.

"Pamiętajmy, jaka była sytuacja. Wszyscy w Europie wydzierali sobie pazurami każdy sprzęt, głównie maseczki. Chwilę wcześniej próbowaliśmy je kupić. Dostaliśmy informację, że są w Niemczech. Zabrał je nam niestety sprzed nosa rząd innego kraju. Oni zapłacili gotówką od ręki. W związku z tym, gdy ktoś mówi: "mam towar”, który schodzi z godziny na godzinę, to pyta: "Bierzecie czy nie, szybka odpowiedź?”. Nie było czasu. Dziś, z tego dość dużego dystansu czasowego, łatwo rzucać oskarżenia. Wtedy wszyscy się bali: będziemy mieli sprzęt czy nie, uchronimy się przed scenariuszem włoskim czy pójdziemy ich śladem? Dziś jesteśmy w innej sytuacji" - tłumaczy minister zdrowia.

"(...) Gdy ktoś w tamtym czasie gwarantował nam, że dostarczy sprzęt i to FFP, czyli najbardziej deficytowy – czuliśmy się, jakbyśmy złapali pana Boga za nogi. Nie wszyscy medycy mieli ochronę, groziły nam liczne zgony, jak we Włoszech, a zasoby z ARM były na wyczerpaniu. Potrzebowaliśmy miliona masek tygodniowo. I mają państwo w takiej sytuacji pośrednika, który mówi "dostarczam”, pokazuje certyfikaty i zgadza się na zapłatę po dostawie…" - stwierdził.

Wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński przyznał, że resort otrzymał ponad tysiąc różnych ofert dotyczących sprzętu medycznego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

J
J... pis

Po trupach Polaków kręcą swoje przekręty

G
Gość

Sami zabronili importu legalnym firmom...

Alibaba, światowy gigant handlu internetowego, od wtorku 24 marca zaprzestaje sprzedaży podmiotom z Polski środków ochronnych, maseczek i płynów dezynfekujących - informuje z Pekinu Tomasz Sajewicz, dziennikarz Polskiego Radia. Doniesienia te potwierdził radiu minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Decyzja Alibaby jest wynikiem interwencji polskiego rządu, który kontaktował się w tej sprawie z władzami chińskimi. Zakaz sprzedaży maseczek i płynów dezynfekujących prywatnym firmom i osobom fizycznym z Polski na portalu Alibaba zacznie obowiązywać od wtorku 24 marca. Oznacza to, że polski rząd poprosił chiński rząd, aby ten wpłynął na koncern Alibaba, by wstrzymać wysyłki do Polski maseczek i środków dezynfekcyjnych do odbiorców prywatnych i firm.

https://www.rp.pl/Handel/200329834-Polski-rzad-poprosil-Alibabe-by-nie-sprzedawala-maseczek-do-Polski.html

G
Gość

tu nie ma co wciągać diabła w solidarne afery. ZWYCZAJNIE - JEST PRZEKRĘT JEST PUDŁO I TYLE.

tyle że od 30 lat kolejne zastępy solidarnych zdobywają bandyckie majątki i śmieją się z głupiego narodu który nie dość że oddał im swoje po 100 milionów to jeszcze walczy między sobą by ich bohaterscy obrońcy mieli jak największe koryto.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia