Czym jest łyżeczkowanie macicy?
Łyżeczkowanie macicy brzmi bardzo zniechęcająco, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób wykonywany jest ten zabieg. Łyżeczkowanie jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym podawanym dożylnie. Polega na wprowadzeniu do macicy, przez kanał rodny tzw. „metalowej łyżeczki”, za pomocą które lekarz złuszcza endometrium i inne struktury znajdujące się w jamie macicy. Zabieg wykonuje się zarówno w celu diagnostycznym, jak i leczniczym. W trakcie zabiegu niezwykle istotne jest to, aby zostały zachowane sterylne warunki. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko groźnych powikłań o podłożu zapalnym.
Abrazja jamy macicy jest poprzedzona przez lekarza łyżeczkowaniem kanału szyjki macicy. Może one również w celach diagnostycznych pobrać wycinki do badania histopatologicznego, z części pochwowej tego narządu. Abrazja niezalecana jest w trakcie ciąży, gdyż mogłoby dojść do uszkodzenia płodu.
Przeczytaj!
Łyżeczkowanie macicy po porodzie
Abrazja macicy często jest przeprowadzana w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że nie doszło do prawidłowego oddzielenia się łożyska lub całkowitego jego wydalenia. Zaleganie resztek łożyska po porodzie w ciele kobiety jest bardzo niebezpieczne, dlatego niezwłocznie należy się jego pozbyć. Zabieg ma na celu usunięcie z jamy macicy wszelkich pozostałości po łożysku, co umożliwi jej prawidłową regenerację.