Czym jest łyżeczkowanie macicy?
Łyżeczkowanie macicy brzmi bardzo zniechęcająco, dlatego warto dowiedzieć się, w jaki sposób wykonywany jest ten zabieg. Łyżeczkowanie jest przeprowadzane w znieczuleniu ogólnym podawanym dożylnie. Polega na wprowadzeniu do macicy, przez kanał rodny tzw. „metalowej łyżeczki”, za pomocą które lekarz złuszcza endometrium i inne struktury znajdujące się w jamie macicy. Zabieg wykonuje się zarówno w celu diagnostycznym, jak i leczniczym. W trakcie zabiegu niezwykle istotne jest to, aby zostały zachowane sterylne warunki. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko groźnych powikłań o podłożu zapalnym.
Czytaj także: „Płód obumarł, trzeba to wyskrobać”. Kobiety po poronieniu doświadczają braku empatii i zrozumienia. Wyniki raportu przerażają
Abrazja jamy macicy jest poprzedzona przez lekarza łyżeczkowaniem kanału szyjki macicy. Może one również w celach diagnostycznych pobrać wycinki do badania histopatologicznego, z części pochwowej tego narządu. Abrazja niezalecana jest w trakcie ciąży, gdyż mogłoby dojść do uszkodzenia płodu.
Przeczytaj!
Łyżeczkowanie macicy po porodzie
Abrazja macicy często jest przeprowadzana w sytuacji, gdy istnieje podejrzenie, że nie doszło do prawidłowego oddzielenia się łożyska lub całkowitego jego wydalenia. Zaleganie resztek łożyska po porodzie w ciele kobiety jest bardzo niebezpieczne, dlatego niezwłocznie należy się jego pozbyć. Zabieg ma na celu usunięcie z jamy macicy wszelkich pozostałości po łożysku, co umożliwi jej prawidłową regenerację.
Łyżeczkowanie jest zabiegiem niezbędnym, gdy dojdzie do poronienia. To sytuacja, której nie chce przeżyć żadna kobieta. Gdy dojdzie do obumarcia płodu w ciele kobiety i istnieje ryzyko, że elementy płodu nie zostały wydalone z ciała kobiety – abrazja ma na celu oczyszczenie macicy.
Wskazania i przeciwwskazania do łyżeczkowania macicy
Łyżeczkowanie macicy to zabieg, który może być wykonany jako element procesu diagnostycznego. Wskazaniami do badania są między innymi:
- nieregularne i obfite miesiączki,
- niezidentyfikowana przyczyna bezpłodności,
- diagnostyka krwiaków macicy,
- diagnostyka nowotworu endometrium,
- polipy w jamie macicy,
- konieczność oczyszczenia jamy macicy po porodzie – wyjęcie łożyska,
- krwawienia z jamy macicy, np. w przebiegu menopauzy,
- oczyszczenie macicy po niekompletnym poronieniu,
- ciąża ektopowa – pozamaciczna,
- różnego typu patologie jamy macicy.
Łyżeczkowanie macicy jest względnie bezpieczną metodą diagnostyczną i leczniczą. Wyróżnić można kilka przeciwwskazań do tego, aby poddać się zabiegowi łyżeczkowania macicy. Zaliczają się do nich:
- ciąża,
- zaburzenia krzepnięcia krwi,
- ostre zapalenie pochwy lub szyjki macicy,
- miesiączka,
- brak tolerancji znieczulenia przez pacjentkę.
Łyżeczkowanie macicy – przygotowanie do zabiegu
Łyżeczkowanie to zabieg, do którego należy się przygotować. Przeprowadzany jest w szpitalu na oddziale ginekologicznym. Istotne jest, aby kilka godzin przed operacją nie spożywać żadnych posiłków. W celu poddania się abrazji diagnostycznej konieczne jest przystąpienie do zabiegu w I fazie cyklu menstruacyjnego, czyli przed owulacją. Lekarz zaleci wykonanie badań krzepliwości krwi, w celu sprawdzenia, czy nie występują zaburzenia, które mogłyby skutkować niebezpiecznym dla życia krwotokiem.
Przeczytaj!
Łyżeczkowanie macicy – zalecenia po zabiegu łyżeczkowania
Po przeprowadzonej operacji i po wybudzeniu pacjentki z narkozy powinna ona zostać w szpitalu, przez co najmniej kilka godzin pod czujną obserwacją lekarską. Po zabiegu konieczne jest zrezygnowanie ze współżycia seksualnego oraz wysiłku fizycznego przez minimum tydzień – do momentu zagojenia się tkanek. Stosunek po zabiegu mógłby być bolesny i spowodować zakażenie.
Pacjentka powinna również zadbać o należytą higienę miejsc intymnych, a w razie lekkich krwawień korzystać z podpasek – nie należy używać tamponów. Lekarz może dodatkowo zalecić antybiotykoterapię.
Łyżeczkowanie macicy – mozliwe powikłania
Łyżeczkowanie macicy jest zabiegiem stosunkowo bezpiecznym, dlatego powikłania nie występują zbyt często. Najczęściej występującym powikłaniem może być zapalenie błony śluzowej macicy. Bardzo rzadko przebicie narzędziem chirurgicznym ściany macicy oraz Zespół Ashermana.
Zespół Ashermana to pojawienie się zrostów w obrębie macicy na skutek nadmiernego wyłyżeczkowania jamy macicy. Dochodzi wówczas do uszkodzenia błony śluzowej, a kobieta odczuwa objawy w postaci skąpych miesiączek, dolegliwości bólowych przy krwawieniu z macicy, a także wzrasta u niej ryzyko niepłodności oraz poronienia.