Wsparcie leczenia niepłodności wykreślone z listy celów Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025
W projekcie Narodowego Programu Zdrowia (NPZ) na lata 2021-2025 rząd nie uwzględnił działań ukierunkowanych na wsparcie polskich par zmagających się z niepłodnością. W uzasadnieniu do dokumentu nie wyjaśniono przyczyn podjętej decyzji. Jest to o tyle niezrozumiałe, że problem ten dotyczy nawet 1,2 mln par, a ponadto z każdym rokiem maleje wskaźnik dzietności.
Warto w tym momencie przypomnieć, że w poprzednim Narodowym Programie Zdrowia na lata 2016-2020 zasadność wprowadzenia działań ukierunkowanych na poprawę zdrowia prokreacyjnego tłumaczono w następujący sposób:
Zdrowie prokreacyjne stanowi ważny element definicji zdrowia jako całości dobrostanu fizycznego, psychicznego oraz społecznego, a nie tylko braku choroby czy zaburzeń w obszarze wszystkich zagadnień związanych z układem rozrodczym i prokreacją u obu płci we wszystkich fazach życia. Obejmuje ono zagadnienia pokwitania i przekwitania, płodności i niepłodności, planowania rodziny, zdrowia podczas ciąży, porodu i połogu, nowotworów narządów płciowych i piersi. Troska o zdrowie prokreacyjne warunkuje stan zdrowia Polaków, dobre zdrowie następnych pokoleń, wspomaga działania mające na celu poprawę wskaźników demograficznych. (Dz. U. Poz. 1492)
Jakie cele uwzględniono w Narodowym Programie Zdrowia na lata 2021-2015?
To pięć poniższych punktów:
- Profilaktyka nadwagi i otyłości.
- Profilaktyka uzależnień od alkoholu i palenia papierosów.
- Promocja zdrowia psychicznego.
- Zdrowie i aktywne starzeniem się.
- Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne.
PTMRiE i PTGiP nie zgadza się z decyzją rządu
Z wprowadzonym zmianami nie zgadzają się eksperci Polskiego Towarzystwa Medycyny Rozrodu i Embriologii (PTMRiE) oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników (PTGiP). Dokładnie 14 stycznia b.r. towarzystwa połączyły siły i wystosowały wspólne pismo, w którym podkreślili, że ich zdaniem cel 6. „Poprawa zdrowia prokreacyjnego” powinien zostać przywrócony do treści NPZ, a zadania służące do jego realizacji na nowo opracowane i wdrożone w kolejnych 5. latach.
Eksperci podkreślają, iż mimo dotychczasowych działań w społeczeństwie nadal panuje niska świadomość w zakresie problemów związanych z zajęciem w ciążę i jej podtrzymaniem. Ich zdaniem w NPZ należałoby uwzględnić cele ukierunkowane na:
- zwiększenie wiedzy mieszkańców kraju odnośnie profilaktyki niepłodności i właściwego stylu życia wspierającego płodność,
- zwiększenie świadomości odnośnie wpływu zachowań podejmowanych w ciąży na jej przebieg oraz zachowań poporodowych,
- zwiększenie dostępu do badań diagnostycznych oraz specjalistycznego leczenia niepłodności.
Należy zaznaczyć, że nie dla każdej pary posiadanie potomstwa jest naturalnym procesem. Nawet 1,2 mln zmaga się z problemem niepłodności, co wymaga od nich nie tylko wyjątkowo dużych nakładów finansowych, ale i ogromnego zaangażowania. Jest trudne również pod względem emocjonalnym i psychicznym. Co więcej, zgodnie z danymi z raportu Ośrodka Studiów nad Płodnością Człowieka (OsnPC), aż 88 procent Polaków i 68 procent pacjentów deklaruje, że niepłodność jest problemem społecznym wymagającym rozwiązania.
Źródło: