Medyczny program wyborczy: Trzaskowski vs. Duda. Obietnice wyborcze kandydatów na prezydenta odnośnie poprawy działania służby zdrowia

Martyna Jaros
Martyna Jaros
Propozycje poprawy funkcjonowania służby zdrowia znajdują się w programach wyborczych obu kandydatów na prezydenta. Przedstawiamy krótkie porównanie założeń i deklaracji wyborczych Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy.
Propozycje poprawy funkcjonowania służby zdrowia znajdują się w programach wyborczych obu kandydatów na prezydenta. Przedstawiamy krótkie porównanie założeń i deklaracji wyborczych Rafała Trzaskowskiego i Andrzeja Dudy. soyfeliz2018/PxHere
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca 2020 roku. Zdrowie jest najważniejsze, a wiedzą o tym także kandydaci na prezydenta: Rafał Trzaskowski i Andrzej Duda. Przedstawiamy program wyborczy obu Panów, odnośnie zmian w działaniu i funkcjonowaniu służby zdrowia, a także poprawie jakości świadczonych usług medycznych. Zarówno program wyborczy Trzaskowskiego, jak i Dudy zakłada pewne zmiany i udogodnienia, które mają ułatwić Polakom przede wszystkim: szybkie dostanie się do specjalisty, poprawę jakości dotychczasowego leczenia oraz dofinansowanie i unowocześnienie szpitali. Który program wyborczy jest lepszy?

Program wyborczy: Trzaskowski obiecuje „Leczenie od ręki”

Program wyborczy Rafała Trzaskowskiego zakłada sporo zmian w dotychczasowym funkcjonowaniu służby zdrowia, która zdaniem kandydata na prezydenta „od lat utrzymuje się na krawędzi wydolności.” Celem Trzaskowskiego jest zapewnienie Polakom leczenia od ręki bez względu na wiek i stan zdrowia. W programie wyborczym można przeczytać następujące obietnice:

 1. Zwiększenie wydatków na służbę zdrowia o min. 6 procent PKB, co w przeliczeniu na jednego Polaka daje wzrost z 2757 zł na 3676 zł (ok. 1000 zł więcej). Dofinansowanie leczenia ma, według kandydata, zapewnić skrócenie kolejek do specjalistów oraz szybszy dostęp do leczenia, również onkologicznego.
 2. Rozwój e-medycyny w postaci stworzenia e-kart pacjenta oraz elektronicznego systemu umawiania wizyt. E-karta pacjenta to dla lekarza możliwość prześledzenia historii chorób również u innych specjalistów i zaproponowanie leczenia holistycznego, co zwiększa jego skuteczność.
 3. Zwiększenie dostępu do podstawowej opieki medycznej. Poprzez poprawę jakości świadczonych usług przez szpitale powiatowe, łatwiejszy dostęp do Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych (SOR) oraz możliwość zaawansowanego leczenia w strategicznie umiejscowionych placówkach leczniczych na terenie Polski.
 4. Profilaktykę zdrowotną najmłodszych poprzez zwiększenie ilości programów edukacyjnych, wprowadzenie zajęć w szkole na temat edukacji zdrowotnej oraz regularnie badania przesiewowe ukierunkowane na wykrycie najgroźniejszych chorób i wczesne rozpoczęcie ich leczenia. Ponadto zwiększenie wydatków na opiekę psychiatryczną najmłodszych i poprawę jakości świadczonych usług.
 5. Rozwój telemedycyny, czyli łatwego dostępu do lekarza przez telefonu lub za pośrednictwem narzędzi do komunikacji zdalnej. Ma to na celu poprawę jakości leczenia oraz zwiększenie częstotliwości kontaktu pacjenta z lekarze. To udogodnienie zwłaszcza dla seniorów, którzy wymagają specjalistycznej opieki.
 6. Więcej lekarzy (również rzadkich specjalizacji) i pielęgniarek. Ten cel kandydat chce osiągnąć poprzez zapewnienie większej liczby miejsc na uczelniach medycznych i miejsc do pracy.
 7. Opracowanie „Białej księgi COVID-19 przez powołany do tego celu zespół badawczy, Celem stworzenia dokumentu jest analiza dotychczasowych błędów i doświadczenia innych państw odnoście walki z koronawirusem i przygotowanie kraju na ewentualną kolejną falę epidemii.

Zobacz, porównanie obietnic wyborczych kandydatów odnośnie zmian w służbie zdrowia

Program wyborczy: Duda obiecuje kontynuację rozpoczętych projektów

Drugi kandydat na prezydenta, który sprawował władzę w państwie przez ostatnie 5 lat, w swoim programie wyborczym obiecuje kontynuację dotychczas podjętych działań w sektorze zdrowia. Andrzej Duda stawia na dalszy rozwój Funduszu Medycznego, na który nakłady pieniężne za jego kadencji wzrosły z 77 mld zł (w 2015 r.) do 104 mld zł (w 2019 r.). Kandydat proponuje przeznaczenie kolejnych 3 mld zł na leczenie onkologiczne oraz chorób rzadkich w Polsce oraz za granicą.

Wśród deklaracji wyborczych Andrzeja Dudy można przeczytać wiele, odnośnie osiągnięć w poprawie jakości usług służby zdrowia, osiągniętych podczas poprzedniej kadencji. Kandydat podkreśla, że:

 • Wzrosły pensje lekarzy, ratowników medycznych, pielęgniarek, rezydentów oraz położnych.
 • Rodzice nie muszą płacić za przebywanie z dzieckiem w szpitalu.
 • Na Uczelniach Medycznych uczy się więcej przyszłych specjalistów.
 • Trwają liczne programy zdrowotne, które mają podnieść jakość usług medycznych.
 • Wzrastają wydatki na Szpitalne Oddziały Ratunkowe, a ich system funkcjonowania jest w przebudowie.

Kandydat w swoim programie wyborczym podkreśla, że jest dumny z Narodowej Strategii Onkologicznej, która jest pod jego patronatem. Celem programu jest wytyczanie nowych kierunków w systemie opieki zdrowotnej w zakresie chorób nowotworowych, szybsze wykrywanie chorób nowotworowych oraz doprowadzenie do wyższego odsetka pacjentów przeżywających 5 lat po zakończonej terapii leczniczej.

Wśród planowanych inwestycji na kolejne 5 lat, w programie wyborczym Dudy znajdują się następujące obietnice inicjatyw:

 1. Dofinansowanie programu Narodowej Strategii Onkologicznej w wysokości 5 mld. Fundusze mają być przeznaczone na walkę z rakiem oraz budowę krajowej sieci onkologicznej.
 2. Rozbudowa i modernizacja ponad 200 szpitali powiatowych.
 3. Program Sokół 2.0, czy roczne dopłaty rzędu 2 tys. zł dla każdej sekcji amatorskiego klubu sportowego.
 4. Wprowadzenie nowego programu wychowania fizycznego i zdrowego trybu życia „Trener zdrowia”, którego celem jest zwiększenie poziomu aktywności najmłodszych do 10. roku życia.

Który program wyborczy jest lepszy?

Oba programy wyborcze istotnie się różnią. To, który z nich jest lepszy, to kwestia indywidualnej opinii. Rozwój opieki zdrowotnej to tylko jeden z wielu filarów, który obywatele biorą pod uwagę, wybierając swojego kandydata. O tym, który nich okazał się lepszy dowiemy się po ogłoszeniu wyników drugiej tury wyborów. Dla przypomnienia będzie ona miała miejsce już 12 lipca, a każdy głos się liczy.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia