Krwiodawco, potrzebna pomoc! W polskich magazynach rezerwy krwi są już na wyczerpaniu. Podpowiadamy, kto i gdzie może oddać krew

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Krew może oddać każda osoba w wieku 18-60 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje przewlekle leków.
Krew może oddać każda osoba w wieku 18-60 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje przewlekle leków. Nguyễn Hiệp/Unsplash.com
W polskich magazynach kończą się rezerwy krwi. Przyjmowane są wszystkie grupy, jednak według aktualnych danych najbardziej brakuje O RhD-. Dodatkowo kończą się rezerwy O RhD+, A RhD- oraz B RhD-. Natomiast największe rezerwy w magazynach krwiodawstwa dotyczą grupy AB RhD+ i AB RhDi. Krew przekażesz w każdym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w krwiobusach, czyli mobilnych stacjach poboru krwi. Sprawdź, dlaczego warto zostać honorowym dawcą krwi.

Spis treści

Oddając krew, ratujesz życie drugiego człowieka

W lecie rezerwy krwi ulegają zmniejszeniu, ponieważ znacznie mniej osób decyduje się na jej oddanie, a także właśnie o tej porze roku zdarza się bardzo dużo nieszczęśliwych wypadków, w których transfuzja jest konieczna. Narodowe Centrum Krwi (NCK) i Ministerstwo Zdrowia zachęcają, aby ochotnicy udali się do najbliższego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa (RCKiK) w celu oddania tego życiodajnego płynu.

Dowiedz się więcej: Czym jest bankowanie krwi pępowinowej oraz ile kosztuje?

– Krwiodawco – potrzebna Twoja pomoc! Sezon jesienny oraz towarzyszące mu przeziębienia spowodowały zmniejszone stany magazynowe krwi i jej składników. Dlatego nie ma czasu do stracenia! Potrzebujemy Twojej pomocy. To właśnie dzięki ofiarowanej krwi możliwe jest niesienie pomocy potrzebującym. Zgłoś się do Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, oddaj krew i pomóż ratować zdrowie i życie! – informuje Ministerstwo Zdrowia.

Z okazji święta Polskich Honorowych Dawców Krwi, które w tym roku przypada na 22-26 listopada, szef resortu zdrowia Adam Niedzielski złożył podziękowania wszystkim osobom oddającym krew i zachęcał do dalszych działań.

– Dziękuję za ofiarność, zaangażowanie i oddanie idei bezinteresownego ofiarowania własnej krwi dla ratowania zdrowia i życia drugiego człowieka. Krew jest bezcennym darem i symbolem życia. Dzielmy się tym niezastąpionym dobrem, które nosimy. Niech zawsze łączy nas krew, która ratuje życie.

Krew i wszystkie jej składniki to w niektórych sytuacjach jedyna szansa na uratowanie życia. To dzięki niej możliwe jest wykonanie najnowocześniejszych i najbardziej skomplikowanych operacji. Niestety krwi nie można wyprodukować, a jedynym jej źródłem jest drugi człowiek. Z informacji NCK wynika, że jedna jednostka krwi może uratować życie 3 osób.

– Oddając krew, możesz sobie wyobrazić, że dzięki Twojemu cennemu darowi krwi czyjeś życie zostanie uratowane. Osoba, która otrzyma Twoją krew pozostanie nieznana, ale pamiętaj, że ona też jest czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym. Dołóżcie swoją kropelkę w trosce o osoby, które najbardziej potrzebują Waszej pomocy. Tylko dzięki Waszej ofiarności w szpitalach codziennie mogą być przeprowadzane m.in. skomplikowane operacje ratujące życie – prosi Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku.

Rezerwy krwi – której grupy brakuje najbardziej?

Narodowe Centrum Krwiodawstwa zaznacza, że każda grupa krwi jest pożądana, dlatego przyjmują wszystkie. Jednak z medycznego punktu widzenia najbardziej oczekiwaną jest O RhD-, ponieważ w nagłych wypadkach to właśnie ta grupa może być przetoczona każdemu biorcy.

Na stronach Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zamieszczone są informacje dotyczące bieżącego stanu zapasów krwi i jej składników. Jakich grup brakuje najbardziej? Według danych NCK z 22.11.2022 godz. 21:45 wynika, że w Regionalnych Centrach Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa brakuje szczególnie czterech grup krwi: O RhD-, O RhD+, A RhD- oraz B RhD-. Informacje o rezerwach aktualizowane są codziennie.

Koniecznie zobacz: Stany magazynowe poszczególnych grup krwi.

Kto i gdzie może oddać krew?

Krew można oddać w każdym Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Jest to proces bezpieczny i nie szkodzi zdrowiu.

Na wszystkich etapach oddawania krwi używa się wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku, w związku z czym, nie grozi zakażeniem czynnikami chorobotwórczymi.

RCKiK wdrożył procedury polegające na wstępnej kwalifikacji dawców, które opierają się na zebraniu wywiadu, czy dana osoba mogła mieć kontakt z osobami zarażonymi chorobą zakaźną. Dodatkowo podczas pobierania krwi zachowane są wszelkie środki bezpieczeństwa, a personel wyposażony jest w środki ochrony osobistej.

Kto może oddać krew? Może zdać ją każda osoba w wieku 18-60 lat, która waży powyżej 50 kg i nie przyjmuje przewlekle leków.

Warto wspomnieć, że zgodnie z przepisami obowiązującymi od 26 stycznia 2021 r., osoby oddające krew mają prawo do dwóch dni zwolnienia od pracy z tytułu oddania krwi lub jej składników – pierwszy w dniu oddania, a drugi następnego dnia.

Źródła:
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Uzupełnij domową apteczkę

kup najtaniej

Domowa Apteczka

Domowa Apteczka Apetyt Stop 30 tabletek

4,99 zł
Materiały promocyjne partnera

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rekord zakażeń COVID-19 w roku 2023 - video flesz

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie