Krótsza kwarantanna i powrót do nauki stacjonarnej. Minister zdrowia zapowiada początek końca pandemii

Monika Góralska
thanarak/123rf.com
„Mamy do czynienia z początkiem końca pandemii” – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski na środowej konferencji prasowej 9 lutego br., na której wraz z ministrem edukacji i nauki Przemysławem Czarnkiem ogłosili nowe decyzje dotyczące walki z pandemią. Zgodnie z zapowiedziami kwarantanna i izolacja zostają skrócone, a uczniowie po feriach wracają do nauki stacjonarnej.

Spis treści

Co dalej z obostrzeniami?

W środę 9 lutego br. premier Mateusz Morawiecki wziął udział w pierwszym posiedzeniu nowej Rady ds. COVID-19. Po spotkaniu odbyła się konferencja prasowa, podczas której minister zdrowia Adam Niedzielski oraz minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek przekazali najważniejsze ustalenia.

Krótsza izolacja i kwarantanna. Jak wygląda nowa strategia walki z pandemią?

Minister zdrowia powiedział, że apogeum 5. fali koronawirusa jest już na nami. W związku z tym nadszedł czas na poluzowanie obostrzeń i zmianę wcześniejszych ustaleń związanych z pandemią. Obecnie przebieg COVID-19 jest krótszy, ponieważ wariant Omikron jest mniej zjadliwy i leczenie trwa krócej. Dlatego od 15 lutego izolacja osoby chorej na COVID-19 zostaje skrócona z 10 do 7 dni. Kwarantanna i izolacja będą trwały tyle samo, bez naliczania dodatkowych dni, jak to miało miejsce wcześniej.

Od 10 lutego zostaje również zlikwidowana kwarantanna wynikająca z kontaktu z chorym. Zostanie ona zniesiona również dla osób, które obecnie mają nałożoną tego typu kwarantannę. Zostaną one powiadomione poprzez wiadomość SMS o zakończeniu kwarantanny. Osoby, które będą miały niepokojące objawy po kontakcie z kimś zakażonym koronawirusem powinny zgłosić się do lekarza i wykonać test na COVID-19.

Zobacz także:

Zmniejszenie liczby łóżek covidowych

Niedzielski zaznaczył, że wzrosty zakażeń nie mają odzwierciedlenia w liczbie hospitalizacji, których jest naprawdę mało. Zagrożenie dla infrastruktury i wydolności systemu opieki zdrowotnej jest mniejsze. Spada też średni czas pobytu chorych na COVID-19 w szpitalu. W związku z tym 30 tys. łóżek przeznaczonych na walką z COVID-19 zostanie zmniejszone o 5 tys. łóżek. Wrócą one do normalnego systemu.

– Zmniejszamy wielkość infrastruktury covidowej do poziomu ok. 25 tys. łóżek. To jest bardzo ważna decyzja, ponieważ ona oznacza zwiększenie możliwości leczenia pacjentów w innych zakresach – zapowiedział Niedzielski.

Powrót do nauki stacjonarnej – kiedy uczniowie wrócą do szkół?

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zapowiedział, że od 21 lutego uczniowie klas 5–8 wrócą do nauki stacjonarnej. Na system edukacji również pozytywny wpływ będzie miało zlikwidowanie kwarantanny po kontakcie z chorym.

Niedzielski zapowiedział również na marzec znoszenie restrykcji i bardziej stanowcze luzowanie obostrzeń, aby na wiosnę zakończyć pandemię COVID-19.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zmiany w prawie o sprzedaży alkoholu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia