Darmowy test na COVID-19 już w aptekach. Gdzie można go zrobić? Szybkie testy antygenowe dostępne w 342 placówkach

Monika Góralska
Monika Góralska
Farmaceuta w aptece może przeprowadzić test na COVID-19, ale też badania krwi i inne testy diagnostyczne.
Farmaceuta w aptece może przeprowadzić test na COVID-19, ale też badania krwi i inne testy diagnostyczne. gettyimages.com
Ogłoszenie przez Ministerstwo Zdrowia darmowego testowania przeciw COVID-19 w aptekach wzbudziło ogromne zainteresowanie. Od 27 stycznia można wykonać test na koronawirusa za darmo i bez skierowania. Problem jednak w tym, że jak na razie dostępny jest on w zaledwie 342 spośród 13 tys. wszystkich aptek w całej Polsce. Sprawdź, gdzie już można wykonać test przeciw COVID-19.

Darmowe testy przeciw COVID-19 w 342 aptekach

27 stycznia weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie wykazu badań diagnostycznych, które mogą być wykonywane przez farmaceutę. Zgodnie z nim apteki, które zgłoszą się do programu staną się punktem wymazowym. Testy dostępne za darmo w aptekach finansowane są przez NFZ, a ich wynik trafi do systemu.

Apteki zgłaszające się do programu muszą przesłać oświadczenie do Narodowego Funduszu Zdrowia oraz spełnić określone wymagania. W aptece musi zostać wyznaczone pomieszczenie z oddzielnym wejściem przeznaczone do wykonywania testów, aby osoby zakażone nie miały styczności z klientami apteki. Większość aptek nie posiada takiego pomieszczenia, ponieważ ich powierzchnia jest zbyt mała. W takich sytuacjach możliwe jest przyjmowanie pacjentów na testy po godzinach pracy apteki.

Dodatkowo każdy farmaceuta wyznaczony do pobierania wymazów musi ukończyć szkolenie przygotowujące go do tej roli. Jak mówi rozporządzenie: „Wykonanie badania przez farmaceutę jest możliwe po ukończeniu przez niego szkolenia teoretycznego w zakresie przeprowadzania tego badania, dostępnego na platformie e-learningowej Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.” Do tej pory kurs ukończyło już 5 tys. farmaceutów.

Według danych PEX PharmaSequence na rok 2021 w Polsce funkcjonuje 13 tys. aptek, więc jak do tej pory 2,6 proc. z nich bierze udział w programie.

Jak informował wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski: „Ja nie chciałbym mówić, jak to centralnie ma wyglądać, bo każda apteka jest inna, nie każda apteka ma warunki, więc powiedzmy sobie otwarcie: to nie będzie dostępne w każdej aptece w Polsce."

Jaki test zrobisz w aptece?

Wiele osób słysząc o darmowych testach przeciw COVID-19 w aptece spodziewało się otrzymania takiego testu do ręki i wykonania go samodzielnie w domowym zaciszu. Jednak zgodnie z rozporządzeniem testy będą wykonywane na miejscu. Rozporządzenie zostało wprowadzone w celu zmniejszenia kolejek do istniejących już punktów wymazowych, w związku z tym apteka staje się kolejnym punktem tego typu.

Procedura przeprowadzania testu w aptece jest bardzo prosta. Farmaceuta pobierze wymaz z nosogardzieli i wykona szybki test antygenowy (nie PCR). Wykonuje się go u osób mających objawy infekcji sugerujące zakażenie koronawirusem w ciągu 7 dni od ich wystąpienia lub u osób bez objawów, które chcą sprawdzić, czy nie zarażają. Test wykrywa cząstki białkowe, czyli antygeny wirusa SARS-CoV-2, w materiale z wymazu.

Farmaceuta wynik testu umieści w Systemie Ewidencji Wjazdów do Polski (EWP) i będzie on dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacji mojeIKP. Jeśli będzie on pozytywny, pacjent zostanie skierowany na izolację domową. Po 10 dniach od pozytywnego wyniku testu otrzyma Krajowy Certyfikat COVID ważny tylko w Polsce, nie uprawniający do przekraczania granicy.

Natomiast po uzyskaniu ujemnego wyniku, pacjent otrzymuje Unijny Certyfikat COVID po teście antygenowym ważny przez 48 godzin. W przypadku ujemnego wyniku, ale utrzymujących się objawów zakażenia, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej może wydać skierowanie na test PCR. Skierowanie takie można także uzyskać wypełniając formularz dostępny na stronie pacjent.gov.pl.

Farmaceuta wykona badania krwi i sprawdzi funkcje życiowe

Zgodnie z rozporządzeniem oprócz testu antygenowego w kierunku SARS-CoV-2 farmaceuta w aptece może również wykonać inne testy diagnostyczne, a dokładnie:

  • badanie podstawowych paramentów życiowych: ciśnienie krwi, tętno, puls oraz saturacja krwi,
  • pomiar masy ciała, wzrostu i obwodu w pasie, a także obliczanie wskaźnika BMI (ang. Body Mass Index) oraz stosunku obwodu talii do obwodu bioder (WHR – ang. Waist-Hip Ratio),
  • test stężenia glukozy we krwi,
  • kontrola panelu lipidowego (cholesterol, frakcja HDL i LDL oraz trójglicerydy),
  • szybki test do wykrywania grypy, stężenia białka C-reaktywnego, antygenu Streptococcus z grupy A, Helicobacter – test z kwi.

Jak określa dokument: „Wykonanie badania przez farmaceutę jest możliwe po ukończeniu przez niego kursu kwalifikacyjnego, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 76 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty.”

Źródła:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Opaska na depresję - to może być przełom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia