Ptasia grypa u kotów. Jak ustrzec swojego pupila przed wirusem H5N1? Krótki poradnik weterynarzy

Gabriela Fedyk
Wideo
od 16 lat
Tajemnicza choroba, na którą od ponad tygodnia chorują i umierają koty w Polsce, to ptasia grypa. Główny Lekarz Weterynarii wydał oświadczenie, w którym wyniki badań potwierdziły zgony spowodowane wirusem grypy ptaków H5N1. Co można zrobić, żeby ochronić swoje koty przed zakażeniem się wirusem ptasiej grypy? Zebraliśmy porady dotyczące bezpieczeństwa naszych pupili, które zalecają weterynarze.

Spis treści

Kot u weterynarza
Wyniki badań potwierdziły, że koty w Polsce chorują na ptasią grypę. Te zalecenia pomogą ustrzec zwierzęta przed zarażeniem się wirusem H5N1. dimaberkut/123RF

Ptasia grypa u kotów. Jakie są objawy zakażenia wirusem H5N1 u kotów?

Koty, ich opiekunowie kotów i weterynarze przeżywają w czerwcu prawdziwy koszmar. Na terenie całej Polski odnotowano liczne przypadki zgonów kotów. Wśród objawów były zaburzenia neurologiczne i duszności. Przebieg był ostry, a zgon kotów następował w ciągu 24 godzin. Przyczyna nie była znana, a zwierzęcy pacjenci byli leczeni objawowo. Wciąż nieznane jest źródło choroby.

Sprawdź też: Lek na koci katar opracowany przez polskich naukowców

Choć ptasia grypa dotyczy głównie ptaków – zarówno hodowlanych, jak i dzikich wolno żyjących – to wirusem H5N1 mogą zarazić się też koty, co potwierdziły badania zwłok kotów. Według oficjalnych danych Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt do tej pory na całym świecie zostały potwierdzone 2 przypadki zakażenia kotów domowych wirusem ptasiej grypy.

Choroba dotknęła koty domowe i wychodzące, miejskie i wiejskie, młode i starsze.

Objawy, jakie pojawiają się u kotów chorujących na ptasią grypę, to:

  • duszność (oddychanie przez pysk, mocna praca brzucha),
  • gorączka,
  • drgawki,
  • otępienie,
  • sztywność kończyn,
  • anizokoria (różna wielkość źrenic),
  • źrenice niereagujące na światło,
  • ataki padaczkowe,
  • obrzęk płuc,
  • obrzęk mózgu.

W przypadku wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie udać się ze zwierzęciem do weterynarza.

Jak ochronić koty przed wirusem ptasiej grypy?

Ptasia grypa u kotów to poważna choroba o ciężkim przebiegu, która często kończy się zgonem zwierzęcia. Specjaliści apelują, by zachować wszelkie środki ostrożności. Weterynarze radzą, co można zrobić, by ustrzec swojego pupila przed wirusem H5N1. Już wcześniej pojawiły się prośby o niekarmienie kotów surowym mięsem (szczególnie drobiem), niewypuszczanie ich na zewnątrz i chowanie butów po powrocie do domu. Co jeszcze możemy zrobić, żeby zmniejszyć ryzyko zachorowania kota na wirusa ptasiej grypy?

Zobacz krótki poradnik, jak uchronić swojego kota przez wirusem ptasiej grypy:

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Inspektorat Sanitarny
Warszawa, Targowa 65
Autopromocja

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
ab
Klika antypolskich bandytów wymyśliła teraz „kocią zarazę”. Wmawia się ciemnemu polactwu, ze kociaki masowo padają na jakąś nieznaną chorobę, być moze jest to „ptasia grypa”, czyli kolejne „cÓś”, które nigdy nie istniało ale było dobrym pretekstem do wybicia tysięcy kurczaków, ograbienia ich hodowców z majatku i sterowania ciemnym ludem. Mozliwe, ze globalistyczni kryminaliści i psychopaci rękami moravtza, kurdupla i całaj tej bandy ogłoszą, ze owa kocia grypa moze przełamać barierę międzygatunkową i „zarazać” ludzi. Ciemnota oczywiście uwierzy w te brednie i posłusznie nałozy szmaty na głupie gęby a później podstawi ramię pod gnojówki, nazywane „szczepionkami”, „przypadkiem” będące w posiadaniu pseudofarmaceutycznych judeogeszeftów …
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia