Omikron – bardzo zakaźna odmiana koronawirusa. Jakie symptomy mogą świadczyć o tym, że łagodnie przeszedłeś chorobę?
Rozpoznaje się coraz więcej nowych mutacji wywołanych przez SARS-CoV-2, ponieważ wirus przystosowuje się do niekorzystnych dla niego warunków.
Omikron jest bardzo zaraźliwą mutacją koronawirusa i rozprzestrzenia się w niezwykle szybkim tempie. W naszym kraju 2 lutego Ministerstwo Zdrowia informowało o ponad 39 tys. nowych zakażeniach SARS-CoV-2, a także o 239 zgonach. To dowód na to, jak szybko rozprzestrzenia się ten groźny wirus.
Mimo że zakażenie wariantem Omikron często przebiega łagodniej i rzadziej wymaga hospitalizacji, nie powinno się lekceważyć żadnych dolegliwości mogących wskazywać na zarażenie. Niestety kolejne mutacje zachowują się zupełnie inaczej niż wcześniejsze i mogą powodować odmienne dolegliwości.
Badacze na całym świecie przeprowadzają analizę symptomów charakterystycznych dla danej mutacji. Naukowcy zaobserwowali, że najnowszy wariant Omikron bardzo często przypomina zwykłe osłabienie. To stanowi poważne zagrożenie, ponieważ osoba zarażona może przez wiele dni nieświadomie przekazywać wirusa innym ludziom.
Sprawdź, które objawy mogą świadczyć, że łagodnie przeszedłeś zakażenie Omikronem
Ważne natomiast jest to, że nawet łagodne przejście zakażenia wirusem SARS-CoV-2 nie chroni przed rozwojem możliwych powikłań i pojawieniem się tzw. „długiego COVID”.
Według definicji Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) długi COVID, czyli „choroba pocovidowa” dotyczy osób z historią prawdopodobnej lub potwierdzonej infekcji wirusem SARS-CoV-2. Objawy występują zwykle w ciągu 3 miesięcy od zakażenia i mogą utrzymywać się przez co najmniej 2 miesiące.
Naukowcy współpracujący ze WHO ustalili, że do dolegliwości wskazujących na długi COVID należą m.in.:
- niska tolerancja wysiłku,
- bóle i zawroty głowy,
- nerwica,
- stany depresyjne,
- problemy ze snem,
- zaburzenia rytmu serca,
- nerwobóle,
- nawracająca gorączka,
- zaburzenia koncentracji i pamięci.
Objawy zakażenia Omikronem – na jakie dolegliwości warto zwrócić uwagę?
Pacjenci zakażeni wariantem Omikron często mają lżejsze objawy i rzadziej wymagają hospitalizacji, a ich leczenie odbywa się w izolacji domowej.
Dr Claire Steves, badaczka brytyjskiego programu ZOE COVID Symptom Study wraz ze współpracownikami przeanalizowała najczęściej zgłaszane symptomy podczas zakażenia mutacją Omikron, do których należały:
- katar (73 proc.),
- ból głowy (68 proc.),
- zmęczenie (64 proc.),
- kichanie (60 proc.),
- ból gardła (60 proc.),
- uporczywy kaszel (44 proc.),
- chrypka (36 proc.),
- dreszcze (30 proc.),
- gorączka (29 proc.),
- zawroty głowy (28 proc.).
Zakażenie wirusem wykrywa tylko test, a wszelkie niepokojące objawy są wskazaniem do jego wykonania. Warto również wspomnieć, że zarażenie konkretną mutacją może wykazać tylko test PCR.
Niestety sekwencjonowania próbek nie wykonuje się przy każdym pozytywnym teście na COVID-19, dlatego osoba chora może tylko domyślać się, która mutacja wywołała objawy.
Sprawdź, które objawy mogą świadczyć, że przeoczyłeś zakażenie Omikronem