Jak odkazić mieszkanie i dlaczego warto to zrobić?

Agata Orzełowska, Martyna Jaros
Klamki, blaty i inne często dotykane powierzchnie warto odkażać regularnie, minimum raz dziennie
Klamki, blaty i inne często dotykane powierzchnie warto odkażać regularnie, minimum raz dziennie 123rf
Odkażenie mieszkania to ważny krok mający na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się szkodliwych, chorobotwórczych zarazków. Dlatego o sterylność w domowym zaciszu warto zadbać zwłaszcza w czasie pandemii COVID-19, ponieważ patogeny możemy przynieść do domu na wierzchnich ubraniach, butach, a także włosach i dłoniach. Praktyczne wskazówki jak odkażać mieszkanie znajdują się w poniższym poradniku.

Dlaczego warto dezynfekować mieszkanie?

Głównym celem dezynfekowania mieszkania jest zredukowanie ilości drobnoustrojów (m.in. wirusów, bakterii, grzybów, pleśni), które mogą być zawieszone w powietrzu i znajdować się na powierzchniach przedmiotów codziennego użytku. To ważne, ponieważ po ich dotknięciu i skierowaniu brudnej dłoni w okolice ust bardzo łatwo o zakażenie.

Dezynfekcja mieszkania jest ważna zwłaszcza wtedy, gdy w domu przebywa chory lub rodzina poddana jest kwarantannie w związku z ryzykiem zakażenia. Należy dbać przede wszystkim o czystość przedmiotów codziennego użytku, takich jak: naczynia, sztućce, blaty kuchenne i stołowe, pościel, ubrania, klamki, ręczniki oraz sprzęty znajdujące się w łazience i toalecie. Ponadto należy regularnie odkażać powierzchnie, na których mogą znajdować się drobnoustroje – poręcze mebli, podłogi i okolice kosza na śmieci, do którego wyrzucane są zużyte chusteczki.

WAŻNE! Materiały zanieczyszczone treścią zakaźną od osoby chorej, jak chusteczki higieniczne, opatrunki czy zużyte pieluchy, należy od razu wyrzucać do kosza i wynosić do kosza poza mieszkaniem.

Właściwe odkażenie mieszkania jest koniecznością po każdej chorobie zakaźnej (m.in. COVID-19, grypie), ponieważ są one przenoszone drogą kropelkową oraz przez wydzieliny (mocz czy kał). Jeśli chory jest jeden z domowników, dezynfekcji należy poddawać przedmioty, z którymi ma kontakt po każdorazowym ich użyciu. Należy też w miarę możliwości izolować od niego innych domowników, zwłaszcza małe dzieci i zwierzęta.

Polecamy przeczytać również:

Czym dezynfekować mieszkanie?

Domowej roboty preparaty myjące jak roztwory wody z octem, czy sodą oczyszczoną lepiej pozostawić do czyszczenia powierzchni, gdyż dezynfekcja za ich pomocą nie jest możliwa. Produkty tego typu nie mają właściwości przeciwdrobnoustrojowych.

WARTO WIEDZIEĆ! Skuteczne środki odkażające powinny charakteryzować się odpowiednio wysokim stężeniem alkoholu etylowego (min. 62 proc.). Korzystnie, aby zawierały również alkohol izopropylowy, którego spektrum działania jest nieco szersze niż zwykłego etanolu. Ich połączenie w jednym preparacie daje najwyższą skuteczność dezynfekcyjną.

Najlepiej sprawdzi się profesjonalny płyn o działaniu wiruso- i bakteriobójczym, które zostało potwierdzone badaniami klinicznymi.

Mieszkanie oraz wiele przedmiotów codziennego użytku można dezynfekować za pomocą wysokiej temperatury, która niszczy większość szkodliwych drobnoustrojów. Sprawdzi się więc pranie w minimum 60 stopniach Celsjusza, wygotowywanie przedmiotów we wrzątku, korzystanie z myjki parowej, lub programu do mycia naczyń w zmywarce, który wykorzystuje odpowiednio wysoką temperaturę.

Nie wszystkie metody będą odpowiednie do każdej powierzchni. Ich dopasowanie jest ważne, aby dezynfekując mieszkanie nie zniszczyć cennych przedmiotów. Warto również pamiętać, aby szmatki, końcówkę mopa, gąbki i inne materiały wykorzystane do całej procedury wyrzucić, albo wyprać w wysokiej temperaturze. Dobrym rozwiązaniem (acz mało ekonomicznym) jest stosowanie jednorazowych ręczników papierowych i wyrzucanie ich od razu po użyciu, tak by nie roznosić chorobotwórczych drobnoustrojów.

Przekonaj się, jakie są rodzaje preparatów antybakteryjnych, czy są skuteczne i w jaki sposób należy z nich korzystać! Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz na kolejnych zdjęciach.

7 najważniejszych informacji o żelach antybakteryjnych!

Odkażanie mieszkania rozpocznij od oczyszczenia powietrza

Pierwszym krokiem w dezynfekcji mieszkania jest gruntowne przewietrzenie wszystkich pomieszczeń, co pozwala na pozbycie się części wirusów zawieszonych w powietrzu. Efektywniejsze jest kilkugodzinne wietrzenie poprzez szerokie otwarcie okien, niż stałe przebywanie w pokojach z uchylonymi oknami. Warto również regularnie korzystać z oczyszczaczy powietrza, które poza różnymi filtrami oczyszczającymi powietrze z wirusów, zanieczyszczeń i alergenów wykorzystują promieniowanie UV. Cząstki, które nie zostały zabsorbowane przez poprzednie filtry, są na końcu niwelowane za pomocą światła UV, które niszczy DNA i RNA bakterii i wirusów. Korzystając z tego typu sprzętów, należy pamiętać o regularnym wymienianiu filtrów.

Skuteczne jest również profesjonalne ozonowanie mieszkania. Ozon niszczy większość wirusów, bakterii i grzybów, co pozwala znacząco zredukować ich ilość w mieszkaniu. Metoda jest bezpieczna, gdy nie wykorzystuje detergentów, a naturalne właściwości utleniające ozonu. Znajduje się w ofercie wielu firmy, w tym polskich, które warto wspierać w związku z obecnymi trudnościami gospodarczymi wywołanymi restrykcjami pandemicznymi.

Dezynfekując mieszkanie należy także regularnie myć dłonie
Dezynfekując mieszkanie należy także regularnie myć dłonie pixabay

Dezynfekowanie przedmiotów w mieszkaniu

Dezynfekcja mieszkania polega także na czyszczeniu wszelkich powierzchni, na których mogą pojawić się drobnoustroje, a zatem tapicerki mebli, podłogi, sedesu, kranów w kuchni i łazience, płytek na ścianach, klamek okiennych i drzwiowych, oparć krzeseł, włączników światła, półek, blatów i innych przedmiotów, których dotykał chory lub na których mogły znaleźć się kropelki śliny podczas kichania czy kasłania.

Podczas odkażania mieszkania nie należy zapominać o sprzętach typu telefony komórkowe, tablety, klawiatura komputerów oraz piloty do telewizora. Należy regularnie czyścić je za pomocą specjalnych chusteczek nasączonych środkami dezynfekującymi lub przynajmniej użyć ściereczki nasączonej roztworem wody z mydłem (uważając, by nie doprowadzić do zwarcia lub zniszczenia urządzenia).

Przecieranie ekranu telefonu chroni przez przenoszeniem bakterii w okolice twarzy, ust i nosa
Przecieranie ekranu telefonu chroni przez przenoszeniem bakterii w okolice twarzy, ust i nosa pixabay

W przypadku łazienki i toalety mamy do dyspozycji popularne środki do czyszczenia tych pomieszczeń, które w zupełności wystarczą do usunięcia drobnoustrojów. Można też użyć specjalnych żeli antybakteryjnych oraz myjki parowej.

Kontakty, włączniki światła i klamki najlepiej jest odkazić za pomocą preparatów na bazie alkoholu i robić to regularnie minimum raz dziennie. Wykonując tego typu procedury, należy mieć na dłoniach ochronne rękawiczki. Wystarczającą skutecznością odznaczają się preparaty o 60-70-procentowej zawartości alkoholu, lecz warto sprawdzić, czy tak wysokie stężenie alkoholu nie zniszczy czyszczonych powierzchni. Przydatny do dezynfekcji mieszkania (przedmiotów, których dotyka chory) jest też domowy płyn odkażający na bazie alkoholu i olejków eterycznych, na przykład olejku herbacianego lub lawendowego, które mają właściwości bakterio- i wirusobójcze. Takim płynem można też przecierać ręce, by nie roznosić zarazków na powierzchnie mebli.

Na kolejnych zdjęciach znajdują się propozycje domowych treningów, z których każdy bez względu na poziom zaawansowania, znajdzie coś dla siebie! Pamiętaj, by przed ćwiczeniami wykonać krótką 10-15-minutową rozgrzewkę. To seria kilku ćwiczeń o narastającej intensywności, która przyspiesza krążenia krwi w ciele i uelastycznia mięśnie oraz stawy przygotowując ciało do wysiłku fizycznego. Jej pomijanie, nawet w warunkach domowych, zwiększa ryzyko kontuzji.

Te 8 rodzajów treningów wykonasz bez wychodzenia z domu! Pro...

Jak zdezynfekować naczynia, sztućce i pościel?

Naczynia i sztućce można odkazić w prosty sposób, poprzez zanurzenie ich w gorącej wodzie. Gąbki i ściereczki do mycia naczyń również można odkażać we wrzątku lub w mikrofali. Do mycia naczyń przydatna jest oczywiście zmywarka. Program o najlepszej skuteczności dezynfekcyjnej to ten, wykorzystujący temperaturę ok. 60 stopni Celsjusza.

Pościel, piżamy, bieliznę i ręczniki podczas choroby i po niej, a także maseczki ochronne, należy prać w temperaturze minimum 60 stopni Celsjusza. Warto rozejrzeć się w ofercie proszków do prania, aby znaleźć taki o właściwościach przeciwbakteryjnych i przeciwwirusowych. Jednak ten tradycyjny również będzie skuteczny, pod warunkiem zastosowania odpowiedniej temperatury. Aby zwiększyć skuteczność prania, suche rzeczy warto wyprasować.

Materac łóżka można odkazić za pomocą myjki parowej. W podobny sposób warto też umyć i odkazić okna, dywany, wykładzinę i podłogi. Przy okazji mycia okien nie zapominajmy o wypraniu firanek i zasłon, na których także mogą znajdować się chorobotwórcze drobnoustroje.

FAQ - Mieszkam z osoba chorą na COVID-19

Jak postępować z chorym, by uniknąć zakażenia i w jaki sposób dbać o higienę w mieszkaniu podczas izolacji

Czym różni się kwarantanna od izolacji?

Kwarantanna jest nakładana na osoby zdrowe, które:

 • miały styczność z osobą chorą na COVID-19 lub podejrzaną o zakażenie,
 • mieszkają z domownikiem na izolacji, który uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa,
 • zostały skierowane na wykonanie testu na obecność koronawirusa,
 • mają objawy wskazujące na zakażenie nowym koronawirusem,
 • przekroczyły zewnętrzną granicą UE.

Izolacja domowa nakładana jest na osoby, które uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Zarówno kwarantannę jak i izolację należy odbywać w domu lub w innym wskazanym miejscu.

Mieszkam z osobą na izolacji, ile trwa kwarantanna?

Początek kwarantanny to dzień uzyskania pozytywnego wyniku testu na COVID-19 przez domownika, a jej zakończenie następuje po 7 dniach od dnia zakończenia izolacji chorego.
Indywidualny czas trwania kwarantanny domowej można sprawdzić na stronie internetowej pacjent.gov.pl w zakładce „Internetowe Konto Pacjenta” (w skrócie IKP). By stworzyć konto i zalogować się do aplikacji potrzebny jest profil zaufany lub e-dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Drugą możliwością jest zalogowanie się za pośrednictwem konta internetowego iPKO lub Inteligo w PKO BP, bądź przez bank spółdzielczy.

Mieszkam z osobą na izolacji. Czy muszę poddać się kwarantannie domowej?

Osoby, które mieszkają z osobą zakażoną wirusem SARS-CoV-2 mają obowiązek podania się kwarantannie od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa przez domownika do 7 dni po zakończeniu izolacji osoby zakażonej. Kwarantanna nakładana jest automatycznie, co oznacza, że nie wymaga decyzji PIS.

Czy osoby przebywające na domowej izolacji i kwarantannie domowej mogą spędzać czas wspólnie?

Nie. Podczas izolacji chory na COVID-19 powinien przebywać w oddzielnym i dobrze wentylowanym pomieszczeniu, a także w miarę możliwości unikać kontaktu z pozostałymi domownikami. Niewskazane jest także spanie w tym samym pokoju i łóżku.

Co robić, by mieszkając z osobą na izolacji nie zakazić się koronawirusem SARS-CoV-2?

COVID-19 to choroba zakaźna, która rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Domownicy, którzy mieszkają z osobą przebywającą na izolacji, mają wysokie ryzyko zakażenia nowym koronawirusem. Aby je zminimalizować, należy stosować się do poniższych zaleceń:

 • Chory powinien przebywać w osobnym pomieszczeniu. Domownicy, wchodząc do pokoju, powinni mieć założoną na twarzy maseczkę ochronną.
 • Chory nie powinien wchodzić do innych pomieszczeń, zwłaszcza jeśli ktoś w nich przebywa. Zaleca się, aby przez całą dobę znajdował się on w oddzielnym pokoju.
 • Domownicy mogą zbliżać się do chorego na odległość co najmniej 2 metrów.
 • Komunikacja między chorym a pozostałymi domownikami powinna odbywać się bez kontaktowo. Preferowane są rozmowy przez telefon lub za pośrednictwem internetu.
 • Zarażony powinien unikać kontaktu ze zwierzętami domowymi. Dotykając ich sierści może przenieść na nią wirusa, co stwarza zagrożenie dla pozostałych domowników.
 • Nie należy wynosić rzeczy z pokoju, w którym przebywa osoba zarażona.

Jak sprzątać mieszkanie, w którym przebywa chory na COVID-19?

Sprzątanie mieszkania z uwzględnieniem dezynfekcji powierzchni, z którymi najczęściej ma styczność osoba chora, ma na celu zminimalizowanie ryzyka zakażenia się koronawirusem SARS-CoV-2 przez zdrowych domowników. Do odkażenia mieszkania niezbędny jest płyn wirusobójczy o zawartości co najmniej 70 procent alkoholu. Kilka razy dziennie za jego pomocą należy przecierać blaty stołów i stolików nocnych, klamki do drzwi, uchwyty szafek i lodówki, rączkę czajnika, włączniki światła, pilot telewizyjny, armaturę łazienkową, toalety i uchwyty toaletowe, telefony, klawiatury, tablety. Dezynfekcję należy wykonywać w gumowych rękawiczkach pamiętając, że nie wolno wycierać cienkiej warstwy środka dezynfekcyjnego z czyszczonych powierzchni.

Czy mieszkając z osobą na izolacji można korzystać z tych samych sztućców i naczyń?

Nie. Dla zapewnienia bezpieczeństwa zdrowych domowników chory powinien korzystać z osobnych sztućców, talerzy, kubków oraz szklanek. Przygotowane posiłki, wodę, a także leki powinien on spożywać w warunkach izolacji. Przekazanie brudnych naczyń powinno odbywać się bez kontaktowo, co oznacza, że chory powinien wystawić je za drzwi pokoju, w którym przebywa. Domownicy powinni je następnie umyć w zmywarce w temp. minimum 60 ⁰C z użyciem detergentu lub ręcznie środkiem myjącym do naczyń i pod gorącą wodą. Po zmywaniu osoba myjąca naczynia musi dokładnie umyć ręce wodą z mydłem przez co najmniej 30 sekund, a także przelać wrzątkiem gąbkę do mycia naczyń.

Jak postępować z odzieżą i pościelą osoby zakażonej COVID-19?

Ubrania, pościel oraz ręczniki, z których korzysta chory, należy przetrzymywać w osobnym, szczelnie zamkniętym worku i prać w oddzielnym wsadzie niż rzeczy pozostałych domowników. Umieszczając w bębnie pralki odzież, ręczniki i pościel chorego należy unikać ich bezpośredniego dotykania. Najlepiej robić to w rękawiczkach ochronnych, które po nastawieniu prania trzeba wyrzucić do kosza na odpady zmieszane. Po załadunku zaleca się również zdezynfekować ręce lub umyć je wodą z mydłem przez minimum 30 sekund. Rzeczy osoby zakażonej należy prać w proszku codziennego użytku w najwyższej temperaturze dopuszczalnej dla danych tkanin, lecz nie niższej niż 60 stopni Celsjusza i przez co najmniej 40 minut, a następnie dokładnie wysuszyć. Nie wolno oddawać ich do pralni.

Czy mieszkając z osobą na izolacji można korzystać z tej samej toalety?

Dla zapewnienia jak największego bezpieczeństwa zdrowym domownikom chory powinien korzystać z osobnej łazienki. Jeżeli nie ma jednak takiej możliwości zaleca się dezynfekcję WC i innych urządzeń sanitarnych po każdym skorzystaniu. Przybory toaletowe zakażonego powinny znajdować się w pokoju, w którym odbywa izolację. Powinien on także używać oddzielnych ręczników, które należy przechowywać z dala od rzeczy pozostałych domowników.

Co zrobić ze śmieciami, które przekazuje osoba zakażona koronawirusem?

Domownik powinien odebrać worek ze śmieciami spod drzwi chorego, mając na sobie gumowe rękawiczki, a następnie zapakować je w drugi worek i wyrzucić do śmietnika. Po zdjęciu rękawiczek trzeba je wyrzucić i koniecznie umyć lub zdezynfekować ręce. Ponieważ zarówno osoby przebywające na kwarantannie, jak i izolacji nie mogą opuszczać mieszkania, o wyniesienie śmieci można poprosić osoby, które dostarczają zakupy, bądź składować je na balkonie.

Jestem na kwarantannie domowej i wystąpiły u mnie objawy COVID-19. Co teraz?

Jeśli podczas odbywania kwarantanny domowej wystąpią objawy takie jak:

 • wysoka gorączka,
 • kaszel,
 • duszności,
 • utrata smaku lub węchu.

Należy skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej, celem umówienia teleporady.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze produkty spożywcze dla kobiet 40+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Oczywiście w dobie pandemii odkażanie to ważna rzecz.. Odkażam wszystkie najczęściej użytkowane w domu przedmioty. Zaczęłam też sprzątać dom wyłącznie naturalnymi środkami, jakie mam z biozym, nie powiem trochę się przestraszyłam i chcę by w moim domu było czysto i sterylnie.

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia