Wybory mogłyby odbyć się w innym terminie, gdyby na terenie Polski został wprowadzony stan wyjątkowy w związku z koronawirusem.
Jak czytamy w konstytucji, w czasie stanu nadzwyczajnego oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie może być skrócona kadencja Sejmu, przeprowadzane referendum ogólnokrajowe, nie mogą być przeprowadzane wybory do Sejmu, Senatu, organów samorządu terytorialnego oraz wybory Prezydenta Rzeczypospolitej, a kadencje tych organów ulegają odpowiedniemu przedłużeniu. Wybory do organów samorządu terytorialnego są możliwe tylko tam, gdzie nie został wprowadzony stan nadzwyczajny.
- Na dzień dzisiejszy taki scenariusz nie jest rozważany, ale trzeba mieć w pewnej perspektywie różnego rodzaju sytuacje. Wszyscy życzylibyśmy sobie, żeby u nas ta sytuacja nie wyglądała tak, jak w innych państwach, w których politycy beztrosko podchodząc do tego tematu, doprowadzili do rozsiewu choroby. Najbliższe dni są absolutnie najważniejsze, żeby te scenariusze na przyszłość nie były takie drastyczne, jak np. we Włoszech – wyjaśnił we wtorek (10.03) w TVN24 wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
Kiedy może zostać wprowadzony stan nadzwyczajny? Opisuje to artykuł 228 konstytucji.
1. W sytuacjach szczególnych zagrożeń, jeżeli zwykłe środki konstytucyjne są niewystarczające, może zostać wprowadzony odpowiedni stan nadzwyczajny: stan wojenny, stan wyjątkowy lub stan klęski żywiołowej.
2. Stan nadzwyczajny może być wprowadzony tylko na podstawie ustawy, w drodze rozporządzenia, które podlega dodatkowemu podaniu do publicznej wiadomości.
3. Zasady działania organów władzy publicznej oraz zakres, w jakim mogą zostać ograniczone wolności i prawa człowieka i obywatela w czasie poszczególnych stanów nadzwyczajnych, określa ustawa.
4. Ustawa może określić podstawy, zakres i tryb wyrównywania strat majątkowych wynikających z ograniczenia w czasie stanu nadzwyczajnego wolności i praw człowieka i obywatela.
5. Działania podjęte w wyniku wprowadzenia stanu nadzwyczajnego muszą odpowiadać stopniowi zagrożenia i powinny zmierzać do jak najszybszego przywrócenia normalnego funkcjonowania państwa.
6. W czasie stanu nadzwyczajnego nie mogą być zmienione: Konstytucja, ordynacje wyborcze do Sejmu, Senatu i organów samorządu terytorialnego, ustawa o wyborze Prezydenta Rzeczypospolitej oraz ustawy o stanach nadzwyczajnych.