W czasie zagrożenia epidemicznego i w związku z czasowym zamknięciem archiwów państwowych zachęcamy do pozostania w domach i prowadzenia wirtualnych archiwalnych poszukiwań.
NASZ RAPORT: Minuta po minucie koronawirus w Polsce i na świecie
W serwisie archiwów państwowych "Szukaj w Archiwach" dostępnych online jest już ponad 39 milionów skanów materiałów archiwalnych. Serwis umożliwia korzystanie z archiwaliów przechowywanych w archiwach państwowych i innych instytucjach z różnych części Polski - online i bez wychodzenia z domu. Z całkowicie otwartego, bezpłatnego dostępu może skorzystać każdy zainteresowany.
Zalogowani użytkownicy mają możliwość skorzystania z dodatkowych funkcjonalności m.in. tworzenia własnych kolekcji z zamieszczonych w serwisie skanów.
CZYTAJ TEŻ: Liczba ofiar śmiertelnych we Włoszech jest już wyższa niż w Chinach
W Szukaj w Archiwach można znaleźć m.in. akta stanu cywilnego (akt urodzenia, akt małżeństwa i akt zgonu), mapy, zdjęcia, plakaty, nagrania, filmy albo dokumenty techniczne. Użytkowników mogą zainteresować zarówno średniowieczne pergaminy, jak i dokumenty dotyczące odbudowy Warszawy po II wojnie światowej, spuścizny ważnych osobistości historycznych, listy wieszczów narodowych Adama Mickiewicza i C. K. Norwida, czy ponad 137 tys. zdjęć z Polski i świata.
Kopie materiałów archiwalnych prezentowane w serwisie, o ile nie zastrzeżono inaczej w opisach tych materiałów lub na samych kopiach cyfrowych, mogą być w dowolny sposób wykorzystywane, w tym pobierane ze strony na dysk lokalny, kopiowane i rozpowszechniane w inny sposób z wykorzystaniem dowolnej techniki.
Serwis stanowi doskonałe narzędzie do poznawania historii Polski i poszukiwań genealogicznych. Więcej informacji i przydatnych linków dotyczących kwestii, jak rozpocząć i prowadzić poszukiwania genealogiczne w zakładce dedykowanej genealogii.
Szukaj w Archiwach może być również wykorzystywany przez nauczycieli jako narzędzie do nauki zdalnej. Od 19 marca 2020 zespół proponuje tematy przykładowych zadań dla uczniów z uwzględnieniem podstawy programowej, zawartości archiwalnego zasobu online i wskazówek przekazanych przez nauczycieli.
Wkrótce na stronie internetowej www.archiwa.gov.pl zamieszczone zostaną kolejne informacje o dostępnej online ofercie archiwów państwowych. Zachęcamy również do śledzenia profili archiwów państwowych w mediach społecznościowych.
Serwis ciągle uzupełniany jest o nowe materiały.