Koronawirus: Trwa akcja "Szukaj w Archiwach". Serwis oferuje bezpłatny dostęp do ponad 39 milionów skanów materiałów archiwalnych

Tomasz Dereszyński
Koronawirus: Trwa akcja "Szukaj w Archiwach". Serwis oferuje bezpłatny dostęp do ponad 39 milionów skanów materiałów archiwalnych
Koronawirus: Trwa akcja "Szukaj w Archiwach". Serwis oferuje bezpłatny dostęp do ponad 39 milionów skanów materiałów archiwalnych Adam Wojnar/Polska Press
Serwis www.szukajwarchiwach.gov.pl jest dostępny dla wszystkich bezpłatnie. Oferuje ponad 39 milionów skanów dokumentów. Może znajdziecie coś ciekawego? Warto poszperać.

W czasie zagrożenia epidemicznego i w związku z czasowym zamknięciem archiwów państwowych zachęcamy do pozostania w domach i prowadzenia wirtualnych archiwalnych poszukiwań.

NASZ RAPORT: Minuta po minucie koronawirus w Polsce i na świecie

W serwisie archiwów państwowych "Szukaj w Archiwach" dostępnych online jest już ponad 39 milionów skanów materiałów archiwalnych. Serwis umożliwia korzystanie z archiwaliów przechowywanych w archiwach państwowych i innych instytucjach z różnych części Polski - online i bez wychodzenia z domu. Z całkowicie otwartego, bezpłatnego dostępu może skorzystać każdy zainteresowany.

Zalogowani użytkownicy mają możliwość skorzystania z dodatkowych funkcjonalności m.in. tworzenia własnych kolekcji z zamieszczonych w serwisie skanów.

CZYTAJ TEŻ: Liczba ofiar śmiertelnych we Włoszech jest już wyższa niż w Chinach

W Szukaj w Archiwach można znaleźć m.in. akta stanu cywilnego (akt urodzenia, akt małżeństwa i akt zgonu), mapy, zdjęcia, plakaty, nagrania, filmy albo dokumenty techniczne. Użytkowników mogą zainteresować zarówno średniowieczne pergaminy, jak i dokumenty dotyczące odbudowy Warszawy po II wojnie światowej, spuścizny ważnych osobistości historycznych, listy wieszczów narodowych Adama Mickiewicza i C. K. Norwida, czy ponad 137 tys. zdjęć z Polski i świata.

Kopie materiałów archiwalnych prezentowane w serwisie, o ile nie zastrzeżono inaczej w opisach tych materiałów lub na samych kopiach cyfrowych, mogą być w dowolny sposób wykorzystywane, w tym pobierane ze strony na dysk lokalny, kopiowane i rozpowszechniane w inny sposób z wykorzystaniem dowolnej techniki.

Serwis stanowi doskonałe narzędzie do poznawania historii Polski i poszukiwań genealogicznych. Więcej informacji i przydatnych linków dotyczących kwestii, jak rozpocząć i prowadzić poszukiwania genealogiczne w zakładce dedykowanej genealogii.

Szukaj w Archiwach może być również wykorzystywany przez nauczycieli jako narzędzie do nauki zdalnej. Od 19 marca 2020 zespół proponuje tematy przykładowych zadań dla uczniów z uwzględnieniem podstawy programowej, zawartości archiwalnego zasobu online i wskazówek przekazanych przez nauczycieli.

Wkrótce na stronie internetowej www.archiwa.gov.pl zamieszczone zostaną kolejne informacje o dostępnej online ofercie archiwów państwowych. Zachęcamy również do śledzenia profili archiwów państwowych w mediach społecznościowych.

Serwis ciągle uzupełniany jest o nowe materiały.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

[wulgaryzm]nia ogromna to archiwum.. wystarczy wpisać Łupaszko .. aby się przekonać ze to doopa nie archiwum

G
Gość

Ale nie dowiedzą się po co "zmarły" Kulczyk kupił groty podziemne w polskich górach i zasypał je asbebestem.

G
Gość

Czyli co ? Szukamy haków i biznesu ? reprywatyzacja dla posiadaczy dostępu do internetu ? Dociekliwi mogą się dowiedzić że niektórzy nie nazywają się na przykład Kolorz, Kluczyk a Esbecki czy von Czapayew, ? Jak wyglądała bandycka prywatyzacja też jest ?

Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia