Kolor moczu ma znaczenie. Konkretny odcień może być objawem choroby: zapalenia pęcherza lub choroby nerek. O czym świadczy twój kolor moczu?

Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Kolor moczu może wskazywać na poziom nawodnienia, ale może także być objawem infekcji dróg moczowych lub poważnej choroby nerek. Dlatego warto zwracać uwagę na odcień moczu, a każde odstępstwo od normy skonsultować z lekarzem. Sprawdź, jaki kolor moczu jest prawidłowy, a jaki powinien niepokoić. Dlaczego mocz nie powinien być mętny, w szczególności u kobiet w ciąży?

Spis treści

Kolor moczu – co oznacza? Jaki kolor ma zdrowy mocz, a jaki powinien niepokoić?

Kolor moczu w dużej mierze zależy od stopnia nawodnienia organizmu. Kiedy jesteśmy odpowiednio zaopatrzeni w płyny, mocz będzie miał odcień jasnożółty. Wraz z postępującym odwodnieniem jego kolor będzie robił się coraz ciemniejszy, przechodząc w barwę głęboko bursztynową, a nawet jasnobrązową.

Jeśli z kolei zauważymy, że mimo standardowego przyjmowania płynów nasz mocz jest niemal przezroczysty, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o problemach z wątrobą.

Kolor moczu może świadczyć m.in. o chorych nerkach lub o schorzeniu wątroby.
Kolor moczu może świadczyć m.in. o chorych nerkach lub o schorzeniu wątroby.
Petrroudny/GettyImages

Nie każda zmiana zabarwienia moczu świadczy o rozwijającej się chorobie. Często na kolor moczu mają wpływ pokarmy lub leki, które przyjmujemy. Szczególnie intensywnie zabarwiają go owoce i warzywa o purpurowym pigmencie, takie jak buraki czy rabarbar.

Mętny mocz może świadczyć o chorobach pęcherza i nerek. Na co zwrócić uwagę?

Mętny mocz jest wynikiem obecności elementów osadu w moczu. U zdrowego człowieka badanie nie powinno ujawnić w nim obecności białych krwinek, bakterii, śluzu ani nabłonka lub kryształków związków mineralnych. Ich występowanie świadczy o toczącej się w organizmie infekcji. Jedną z nieczęstych jest zapalenie pęcherza na tle bakteryjnym. Do jego objawów zalicza się m.in.:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • parcie na pęcherz i potrzeba częstego oddawania moczu,
  • ból podbrzusza,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • mętny mocz,
  • krwiomocz lub ropna wydzielina w moczu (w ciężkim przebiegu infekcji).

Mętny mocz może być również objawem niektórych chorób przewlekłych i chorób nerek, takich jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamicy nerkowej lub kamicy pęcherza moczowego. Zdarza się także, że mętny mocz jest oznaką odwodnienia.

Szczególnie wyczulone na zamianę przejrzystości moczu powinny być ciężarne. W ich przypadku mętny mocz może być oznaką niebezpiecznego stanu przedrzucawkowego. Jego pojawienie się wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

O czym świadczy kolor moczu? Sprawdź:

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia