Kolor moczu ma znaczenie. Konkretna barwa może być objawem choroby: zapalenia pęcherza lub choroby nerek. Co oznacza mętny mocz w ciąży?

Marta Siesicka-Osiak
Marta Siesicka-Osiak
Ewa Zwolak
Ewa Zwolak
Kolor moczu zależy od bardzo wielu czynników, może świadczyć o poziomie nawodnienia, być wynikiem zmian w diecie, ale także objawem poważnej choroby. Sprawdź, o czym świadczy barwa moczu, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE.
Kolor moczu zależy od bardzo wielu czynników, może świadczyć o poziomie nawodnienia, być wynikiem zmian w diecie, ale także objawem poważnej choroby. Sprawdź, o czym świadczy barwa moczu, przesuwając zdjęcia w prawo, naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE. someone25/Getty Images
Kolor moczu może wskazywać na to, czy pijemy za dużo czy za mało wody, ale może także być objawem infekcji dróg moczowych lub poważnej choroby nerek. Dlatego warto zwracać uwagę na sygnały, które wysyła nam organizm, w tym właśnie na barwę moczu. Każde odstępstwo od normy warto skonsultować z lekarzem. Sprawdź, jaki jest właściwy kolor moczu i o czym mogą świadczyć jego inne odcienie. Dlaczego mocz nie powinien być mętny, w szczególności u kobiet w ciąży?

Spis treści

Co oznacza jasny, a co ciemnopomarańczowy kolor moczu?

Kolor moczu w dużej mierze zależy od stopnia nawodnienia organizmu. Kiedy jesteśmy odpowiednio zaopatrzeni w płyny, mocz będzie miał odcień jasnożółty. Wraz z postępującym odwodnieniem jego kolor będzie robił się coraz ciemniejszy, przechodząc w barwę głęboko bursztynową, a nawet jasnobrązową.

Jeśli z kolei zauważymy, że mimo standardowego przyjmowania płynów nasz mocz jest niemal przezroczysty, powinniśmy skonsultować się z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o problemach z wątrobą.

Nie każda zmiana zabarwienia moczu świadczy o rozwijającej się chorobie. Często na kolor moczu mają wpływ pokarmy lub leki, które przyjmujemy. Szczególnie intensywnie zabarwiają go owoce i warzywa o purpurowym pigmencie, takie jak buraki czy rabarbar. Sprawdź, w galerii co może oznaczać konkretne zabarwienie moczu.

O czym świadczy kolor moczu?

Mętny mocz mogą świadczyć o chorobach pęcherza i nerek. Na co zwrócić uwagę?

Mętny mocz jest wynikiem obecności elementów osadu w moczu. U zdrowego człowieka badanie nie powinno ujawnić w nim obecności białych krwinek, bakterii, śluzu ani nabłonka lub kryształków związków mineralnych. Ich występowanie świadczy o toczącej się w organizmie infekcji. Jedną z nieczęstych jest zapalenie pęcherza na tle bakteryjnym. Do jego objawów zalicza się m.in:

  • ból i pieczenie podczas oddawania moczu,
  • parcie na pęcherz i potrzeba częstego oddawania moczu,
  • ból podbrzusza,
  • podwyższona temperatura ciała,
  • mętny mocz,
  • krwiomocz lub ropna wydzielina w moczu (w ciężkim przebiegu infekcji).

Mętny mocz może być również objawem niektórych chorób przewlekłych i chorób nerek, takich jak odmiedniczkowe zapalenie nerek, kamicy nerkowej lub kamicy pęcherza moczowego. Zdarza się także, że mętny mocz jest oznaką odwodnienia.

Szczególnie wyczulone na zamianę przejrzystości moczu powinny być ciężarne. W ich przypadku mętny mocz może być oznaką niebezpiecznego stanu przedrzucawkowego. Jego pojawienie się wymaga natychmiastowej konsultacji lekarskiej.

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja

Zdrowie całej rodziny pod kontrolą

Materiały promocyjne partnera
Dodaj firmę
Logo firmy Ministerstwo Zdrowia
Warszawa, ul. Miodowa 15
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konopia spowalnia raka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia