– Od początku maja realizujemy bardzo ważny program luzowania obostrzeń, dotyczący wszystkich dziedzin gospodarczych i życia społecznego. Nie przekłada się to, jak widzimy, na wzrost liczby zakażeń – mówił nadczas konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.
Dodał, że w ostatnim miesiącu również „zgony w bardzo dynamicznym stopniu zmniejszyły się”. – Można powiedzieć, że pandemia odpuszcza we wszystkich obszarach – mówił.
Szef resortu zdrowia przekazał, że zmniejszenie pandemii widać zwłaszcza w hospitalizacji. – W ciągu ponad półtora miesiąca udało nam się zmniejszyć infrastrukturę covidową o blisko 20 tysięcy łóżek. W tej chwili do leczenia zakażeń mamy do dyspozycji 16 tysięcy łóżek – mówił Niedzielski.
Dodał, że bardzo ważnym wskaźnikiem są zlecenia z POZ na testowanie. – W tej chwili jest bardzo niewielki wzrost liczby wykonywanych testów. Udaje nam się zachować dużą liczbę wykonywanych testów mimo małej skali liczby zakażeń – przekazał minister.
Adam Niedzielski oświadczył, że systematyczne luzowanie, z jakim mamy do czynienia, „nie wywołuje negatywnych skutków w postaci przyśpieszenia pandemicznego”.
Nowe warianty kornawirusa
Minister wskazał, że teraz głównym zagrożeniem są nowe mutacje koronawirusa. – Podejmując decyzje o obostrzeniach bierzemy pod uwagę sytuację epidemiczną, ale także i to, jak wygląda polityka w zakresie obostrzeń w Europie. Jesteśmy krajem, który ma stosunkowo liberalne obostrzenia – mówił.
Niedzielski jako przykład Francję, Niemcy i Włochy. Wskazał, że poziom obostrzeń jest tam „zdecydowanie większy” niż w Polsce.
– Mimo tego, że luzujemy, a mobilność rośnie, nie obserwujemy zwiększenia w zakresie zachorowań – mówił minister.
Co się zmieni od 6 czerwca?
– W pierwszym etapie luzowania wprowadzamy stosunkowo niewielkie zmiany (…) Luzowania to plany, które w zależności od sytuacji epidemicznej, będą mogły podlegać korektom – mówił Niedzielski.
Jak przekazał nowe zmiany od 6 czerwca dotyczyć będą:
- przywrócenia targów i konferencji – 1 osoba na 15 m kw.,
- uruchomienia sale zabaw dla dzieci – 1 osoba na 15 m kw.
Będą także nowe limity:
- na imprezach i zgromadzeniach – zwiększony limit do 150 osób (do tej pory limit wynosił 50 osób)
- w transporcie zbiorowym – 75 proc. obłożenia danego środka transportu z obowiązkiem noszenia maseczki.
Do limitu osób nie będą wliczane osoby zaszczepione
– Szczepienie będzie pewnego rodzaju przepustką, aby uczestniczyć w wydarzeniach, bo limity takich osób nie dotyczą przekazał Niedzielski.
Dodał, że ma informacje, iż od wczoraj do dzisiejszych godzin porannych pobrano ponad 400 tysięcy certyfikatów covidowych.
Minister wskazał, że to organizator imprezy będzie zobowiązany do sprawdzenia, czy ktoś jest zaszczepiony i nie wlicza się do limitu. Z kolei uczestnik będzie zobowiązany do udowodnienia, że jest zaszczepiony. – Po 10 czerwca planujemy powszechne udostępnienie aplikacji, która będzie czytnikiem, porywającym bezpośrednio odczytać potwierdzenie szczepienia – mówił.
Dyskoteki i kluby nadal zamknięte
Szef resortu zdrowia przekazał, że na razie nie podjęto decyzji co do otwarcia klubów i dyskotek. – Tu trzeba będzie w większym stopniu przypilnować zasad reżimu sanitarnego i limitu osób. To jednak zgromadzenia na dużą skalę. Rozmawiamy o tym w kontekście 26 czerwca – mówił.
Dodał ponadto, że zakazane pozostają także spontaniczne zgromadzenia.