Konsultant krajowa ds. medycyny rodzinnej oraz członek Rady Medycznej przy premierze prof. Agnieszka Mastalerz-Migas przekazała w rozmowie z PAP, że szczepionką Comirnaty (Pfizer/BioNTech) powinniśmy jak najbardziej szczepić osoby w wieku 16 i 17 lat. - Według charakterystyki produktu leczniczego, ta szczepionka w tym przedziale wiekowym jest dopuszczona do stosowania – tłumaczyła, dodając, że Rada Medyczna rekomenduje takie szczepienia.
Jak wskazała, to tylko kwestia decyzji rządu, by tych nastolatków szczepić. Decyzja w sprawie może zapaść już w tym tygodniu.
Konsultant krajowa pytana o szczepienia młodszych dzieci (12-15 lat) przekazała, że kluczowe w tej sprawie będzie stanowisko Europejskiej Agencji Leków, które powinno być wydane w czerwcu.
Przekonywała jednak, że byłoby bardzo dobrze, gdyby te dzieci można było szczepić jak najszybciej. - Dane z wiosny pokazały, że zakażeń u dzieci powyżej 10. roku życia było dużo i jeśli nie będziemy szczepić dzieci, to wirus będzie się rozprzestrzeniał w tej grupie wiekowej, co utrudni chociażby organizację nauki stacjonarnej – mówiła.
Obecnie tylko szczepionka Comirnaty firmy Pfizer została dopuszczona przez Europejską Agencję Leków do stosowania u osób w wieku 16 lat i starszych. Comirnaty zawiera cząsteczkę zwaną informacyjnym RNA (mRNA) z instrukcjami wytwarzania białka, nazywanego białkiem S, naturalnie występującego w SARS-CoV-2, wirusie wywołującym COVID-19. Szczepionka działa poprzez przygotowanie organizmu do obrony przed wirusem SARS-CoV-2.
Niedzielski: Dziś wieczorem podpiszemy rozporządzenie
Do sprawy szczepień 16- i 17-latków odniósł się w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. – Rzeczywiście rozporządzenie planujemy, że będzie dzisiaj wieczorem podpisane, bo w tej chwili został uruchomiony obieg, czyli wszystkie części rządu wypowiadają się na temat kształtu rozporządzenia, bo to jest rozporządzenie całej Rady Ministrów – mówił w rozmowie z dziennikarzami.
Dodał, że w niedzielę resort udostępni nowy formularz. - Bo ten formularz dla dzieci czyli dla osób w tej granicy 16-18 lat musi mieć dodatkowy element w postaci zgody rodziców i tam jest osobna sekcja poświęcona właśnie tej zgodzie, gdzie trzeba wpisać podstawowe dane i po prostu przedstawić informacje o zgodzie, natomiast od poniedziałku planujemy już uruchomienie rejestracji – stwierdził Adam Niedzielski.
Dodał, że choć rodzice muszą wyrazić zgodę na szczepienie młodych ludzi, to nie muszą być przy nim obecni.
Rejestracja od poniedziałku 17 maja
Informacje o szczepieniu niepełnoletnich pojawiły się już na rządowych stronach. Czytamy na nich, że kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 od niedzieli będzie dostępny na stronie gov.pl. Z kolei rejestracja nastolatków powyżej 16. roku życia rozpocznie się od 17 maja 2021 r.
Trzeba wypełnić kwestionariusz
Przed wizytą w punkcie szczepień trzeba wypełnić „ Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19”. Będzie go można pobrać od niedzieli ze strony https://www.gov.pl/web/szczepimysie/materialy-informacyjne-dla-szpitali-i-pacjentow-dotyczace-szczepien-przeciw-covid-19.
Resort zdrowia zachęca do wcześniejszego pobrania formularza i podpisania go przez opiekuna prawnego. Jeśli ktoś nie będzie miał wydrukowanego kwestionariusza ze sobą, to otrzyma go do wypełnienia w Punkcie Szczepień. Wówczas osoba niepełnoletnia będzie musiała przyjść na szczepienie z opiekunem prawnym, który wyraża zgodę na udzielenia świadczenia.
Kwestionariusz wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem osoby niepełnoletniej przeciw COVID-19 wypełniany jest w przypadku szczepienia osoby, która w dniu szczepienia nie ukończyła 18 r.ż. Wypełnia go osoba szczepiona wraz z opiekunem prawnym.
Wersja kwestionariusza dla osób niepełnoletnich zawiera uzupełnienie o zgodę opiekuna ustawowego na szczepienie osoby niepełnoletniej. W przypadku szczepienia osoby, która ukończyła 16 r.ż. wymagany na kwestionariuszu jest również podpis wyrażający zgodę na wykonanie szczepienia przeciw COVID-19.
Odpowiedzi na pytania z kwestionariusza pozwolą personelowi kwalifikującemu do szczepienia zdecydować, czy danej osoby można wykonać szczepienie przeciw COVID-19. Odpowiedzi będą wykorzystane w czasie kwalifikacji do szczepienia. Osoba kwalifikująca może zadać dodatkowe pytania. W przypadku niejasności, należy poprosić o wyjaśnienie pracownika medycznego kwalifikującego lub realizującego szczepienie.
Automatyczne e-skierowanie
Od 17 maja, gdy rozpocznie się rejestracja nastolatków powyżej 16 roku życia, wszystkie osoby z odpowiednich roczników będą miały automatycznie wystawione e-skierowanie do szczepienia.
Elektroniczny dokument otrzymają wszystkie osoby, które ukończyły 16 roku życia w przypadku osób, które ukończą ten wiek w 2021 r. E-skierowania będą wystawiane po fakcie ukończenia 16 roku życia w odstępach tygodniowych.