Jak wynika z danych Europejskiej Akademii Alergologii i Immunologii Klinicznej, alergia jest najczęstszą chorobą przewlekłą w Europie. Szacuje się, że do 2025 roku z jej powodu cierpieć będzie ponad 50% europejskiej populacji (źródło: https://www.eaaci.org/documents/EAACI_Advocacy_Manifesto.pdf). Podsumowanie trzyletnich badań w Polsce (ECAP 2008) również jest niepokojące – odsetek alergików w naszym kraju jest jednym z najwyższych na świecie. Na alergiczny nieżyt nosa cierpi 25% badanych, zaś blisko połowa alergików uczulona jest na roztocze kurzu domowego.
U alergików kurz najczęściej wywołuje katar sienny, czyli alergiczny nieżyt nosa. Jeśli katar ten utrzymuje się przez cały rok, to aż ośmiokrotnie zwiększa ryzyko wystąpienia astmy. Warto mieć na uwadze również fakt, że nadmiar kurzu jest niebezpieczny także dla zdrowych osób, gdyż podrażnia układ oddechowy. Dlatego niezmiernie ważnym elementem profilaktyki jest systematycznie minimalizowanie ilości alergenów w otoczeniu, co w przypadku roztoczy sprowadza się to do regularnego i dokładnego sprzątania mieszkania.
Roztocze kurzu domowego – najczęstsza przyczyna alergicznego nieżytu nosa
Roztocze to powszechnie występujące w domach pajęczaki, których wielkość nie przekracza milimetra. Największe ich skupiska można spotkać w starych i wilgotnych domach. Najbardziej sprzyjające warunki do rozwoju roztoczy to wilgotność w granicach 60–80% i temperatura powietrza od 21°C do 28°C. Roztocze najczęściej bytują na sofach, materacach oraz tekstyliach (takich jak: zasłony, koce, poduszki, dywany, zabawki pluszowe), a w mniejszych ilościach również na podłodze i meblach drewnianych). Pajęczaki te odżywiają się złuszczonym naskórkiem zarówno ludzi, jak i zwierząt oraz np. grzybami pleśniowymi. Dla człowieka najbardziej niebezpieczne są odchody roztoczy, gdyż występują w nich białka Der p I i II, które są głównymi alergenami.
Odkurzacz bezworkowy ułatwi częste odkurzanie
W profilaktyce alergii na kurz konieczne jest regularne (min. raz w tygodniu) odkurzanie takich powierzchni, jak: podłogi, dywany, materace i sofy. Nie mniej ważny niż częstotliwość sprzątania jest również stosowany sprzęt, przy użyciu którego usuwamy kurz. Odkurzacz dla domu, w którym żyje alergik, powinien być wybrany szczególnie starannie, gdyż niektóre modele mogą wydmuchiwać część zanieczyszczeń z powrotem do pomieszczenia. Modele bezworkowe bazują na technologii cyklonowej, dzięki której urządzenie efektownie odseparowuje zanieczyszczenia od powietrza, a dzięki filtrom wysokiej efektywności HEPA umożliwiają zatrzymanie nawet 99,98% kurzu w pojemniku. Technologia cyklonowa pozwala również na ściśnięcie zanieczyszczeń w pojemniku tak, by można było łatwo się ich pozbyć – w przeciwieństwie do odkurzaczy z workami wielokrotnego użytku, które należy dodatkowo wytrzepać, a tym samym narażać się na dłuższy kontakt z alergenami.
O czym jeszcze należy pamiętać podczas domowych porządków?
Oprócz częstego odkurzania należy pamiętać również o kilku innych kwestiach dotyczących sprzątania, które pozwalają skutecznie zmniejszyć ilość kurzu w domu.
- Kurz należy ścierać wilgotną ściereczką. Nie powinno się go zamiatać ani ścierać na sucho, gdyż w ten sposób jedynie rozprzestrzenimy zanieczyszczenia.
- Warto również ograniczyć w pomieszczeniu ilość akcesoriów tekstylnych, np. grubych zasłon i narzut na łóżko, jak również ozdób, takich jak na przykład kompozycje z suszonych kwiatów.
- Pościel, pluszowe zabawki, zasłony i inne tekstylia należy prać regularnie, w temperaturze powyżej 55 stopni (wtedy giną roztocze kurzu domowego).
- Pościel należy często prać i wietrzyć, najlepiej w mroźne lub słoneczne dni (zarówno temperatura poniżej zera, jak i ta powyżej 28 stopni niszczy te pajęczaki).
Częste i wnikliwe sprzątanie to klucz do sukcesu, jeśli chodzi o organicznie populacji alergennych roztoczy. W dbaniu o nasz układ oddechowy z pewnością pomoże nam znajomość kliku ważnych zasad dotyczących domowych porządków, podobnie jak wybór solidnego odkurzacza.
To również może Cię zainteresować:
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?