Jak sprzątać dom, gdy mieszka w nim alergik? Poznaj 6 zasad właściwego dbania o zdrowe i komfortowe mieszkanie. Porady

Materiał informacyjny
Daria Filimonova (123RF)
Według danych Światowej Organizacji Alergii (WAO) na alergię, czyli nadmierną reakcję układu odpornościowego na różnego rodzaju czynniki, cierpi ok. 40% ludzi na świecie. Liczba osób borykających się z tym problem stale rośnie.

Lekarze z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przeprowadzili badania (Epidemiologia Chorób Alergicznych w Polsce), podczas których dolegliwości alergiczne zdeklarowało 4 na 10 Polaków. U dzieci diagnozuje się m.in. alergie na roztocze. Te mikroskopijne pajęczaki żyją w kurzu domowym, odżywiając się złuszczonym naskórkiem ludzkim. Alergię wywołują głównie białka zawarte w ich odchodach. Największe skupiska tych alergenów są w pościeli, tapicerowanych meblach, dywanach, a także w pluszowych zabawkach.

Uczulenie na roztocze kurzu jest bardzo dokuczliwe. Jego oznaki to m.in.: zatkany nos, swędząca skóra, męczący kaszel, łzawienie z oczu. Dolegliwości te nasilają się w sezonie grzewczym, w ciepłych, rzadko wietrzonych mieszkaniach. Sami dajemy roztoczom warunki do rozwoju. Tych szkodników nie uda nam się zlikwidować całkowicie, ale mamy szanse zmniejszyć ich ilość odpowiednio dbając o pomieszczenia , w których mieszkamy.

Ważne jest tutaj sprzątanie, a w szczególności ogromne znaczenie ma właściwe, dokładne odkurzanie pomieszczeń.
Na rynku dostępne są różne rozwiązania na każdą kieszeń. Jeżeli musimy wybrać odkurzacz tradycyjny, to na pewno workowy, aby przy wymianie zbiornika nie rozpylać ponownie po pomieszczeniu kurzu, którego chcieliśmy się pozbyć. Pomocne są bardzo odkurzacze wodne oraz wyposażone w specjalne mikrofiltry zatrzymujące roztocza, wirusy czy grzyby.

W domu alergika należy codziennie odkurzać całe mieszkanie, a podłogi bez dywanów dodatkowo czyścić na mokro. Należy pamiętać też o regularnym czyszczeniu wszelkich zakamarków, tekstyliów ( np. zasłony) tapicerek ( np. krzesła, fotele, sofa).

Sprzątanie mało dokładne tutaj się nie sprawdzi.

Skuteczność porządków oraz ilość usuniętego kurzu zależy w dużej mierze od narzędzi, jakimi dysponujemy. Odpowiedni odkurzacz, ściereczki z mikrofibry, które dosłownie wyłapują kurz z mebli czy bibelotów oraz środki antystatyczne, które opóźniają osadzanie się kurzu, decydują o naszym sukcesie w zakresie pozbywania się niechcianych lokatorów w postaci alergenów.

Warto też zadbać o odpowiednią higienę naszych narzędzi do sprzątania. Należy zwracać uwagę na kontrolkę stanu zapełnienia worka w odkurzaczu, często prać ściereczki, dokładnie wypłukiwać mopa i pozostawiać do wysuszenia, żeby nie rozwijały się na nim pleśń i grzyby.

Codziennie powinniśmy również ścierać kurz z mebli. Najlepszy efekt osiągniemy korzystając ze ściereczek z mikrofibry. Można je stosować bez użycia środków chemicznych. Podczas sprzątania nie zapominajmy także o kaloryferach. Zbiera się na nich dużo kurzu, który unosi się wraz z ciepłym powietrzem. Grzejniki należy dokładnie czyścić wilgotną szmatką raz w tygodniu. Pomiędzy żeberkami czy w zakamarkach świetnie się sprawdzi specjalna wąska szczotka dołączona w zestawie akcesoriów do odkurzacza. Koniecznie należy pamiętać o czyszczeniu listew podłogowych czy ram obrazów oraz lamp wiszących pod sufitem.

Systematyczne odkurzanie podłóg oraz czyszczenie mebli powinno być wzbogacone o czystość rzeczy, z którymi bezpośredni kontakt mają dzieci . Co tydzień należy zmieniać pościel, a bawełniane i syntetyczne kołdry oraz poduszki należy prać co miesiąc. Te wykonane z pierza powinniśmy natomiast często wietrzyć. W tym przypadku mróz jest naszym sprzymierzeńcem. Jest on zabójczy dla roztoczy. Dlatego, gdy temperatura spadnie poniżej 0°C, wynieśmy kołdry, poduszki i materace na świeże powietrze.
Między jesienią a wiosną liczba roztoczy w naszych domach znacznie się zwiększa. Walka z nimi jest żmudna, lecz nie można jej zaniedbać, ponieważ z powodu brzydkiej pogody spędzamy w domu większą część dnia.

Poznaj 6 zasad, których należy się trzymać, aby zapewnić domownikom zdrowe i komfortowe mieszkanie:

  1. Wybieraj syntetyczne kołdry i poduszki, które łatwo wyprać, stosuj pokrowce przeciwroztoczowe lub materace odporne na gromadzenie się roztoczy
  2. Pierz pościel i pluszowe zabawki w wysokiej temperaturze, minimum 60 stopni
  3. Posługuj się odkurzaczem z mikrofiltrami , workowym lub wodnym
  4. Zadbaj o właściwą wilgotność powietrza. Nie powinna być wyższa niż 50%
  5. Stosuj częste wietrzenie mieszkania
  6. Kontroluj stężenie roztoczy. Dzięki dostępnym testom możesz ocenić ich nasilenie w dywanie, na którym bawi się dziecko

Warto pomyśleć również o wprowadzeniu zmian, które sprawią, że mieszkanie będzie bardziej przyjazne dla alergika. Aby zniwelować środowisko idealne dla wszelkich alergenów i ułatwić sobie pracę zmniejszając ilość rzeczy niezbędnych do częstego czyszczenia, można ograniczyć do minimum liczbę przedmiotów gromadzących kurz. Często są to zasłony, firanki, dywany, narzuty. Bibeloty i książki trzymajmy w przeszklonych regałach, a dziecięce zabawki przechowujmy w zamykanych pojemnikach. Wówczas sprzątanie domu, w którym mieszka alergik nie będzie wyczerpujące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia