Jak rzucić palenie i nie przytyć? Naukowcy odkryli, że za tycie po zerwaniu z nałogiem odpowiadają bakterie jelitowe!

Monika Góralska
Monika Góralska
Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie może pomóc nałogowcom skutecznie rzucić palenie i uniknąć skutków ubocznych w postaci przybierania na wadze.
Naukowcy podkreślają, że ich odkrycie może pomóc nałogowcom skutecznie rzucić palenie i uniknąć skutków ubocznych w postaci przybierania na wadze. rangizzz/123rf.com
Chcesz rzucić palenie, ale obawiasz się, że przytyjesz? Izraelscy naukowcy odkryli, dlaczego tak się dzieje. Dzięki temu możliwe będzie łatwiejsze pozbycie się nałogu nikotynowego bez towarzyszących mu skutków ubocznych. Sprawdź, czy noworoczne postanowienie rzucenia palenia wreszcie uda się zrealizować.

Spis treści

Większość palaczy chociaż raz próbowała zerwać z nałogiem, ale wracała do niego nie tylko dlatego, że uzależnienie było silniejsze od ich noworocznego postanowienia, ale głównie z powodu tycia po rzuceniu palenia. Izraelscy naukowcy poszukując wytłumaczenia tej zależności odkryli, że za przybieranie na wadze po zaprzestaniu palenia odpowiadają bakterie jelitowe.

Dlaczego po rzuceniu palenia tyjesz?

Palenie papierosów jest jedną z najczęstszych przyczyn rozwoju nowotworów oraz zgonów na całym świecie. Mimo to osoby uzależnione nie potrafią zerwać z nałogiem, a często nie podejmują nawet prób w obawie, że rzucenie palenia spowoduje przybranie na wadze. Do tej pory nie wiadomo, dlaczego palacze w czasie abstynencji tyją. Naukowcy przypuszczają, że ma to związek ze zwiększonym pobieraniem składników odżywczych z pożywienia przez jelita, zmniejszoną przemianą materii w spoczynku oraz niską aktywnością fizyczną.

Zobacz: Szkodliwe jak snus. Woreczki nikotynowe niszczą zdrowie młodzieży

Zespół naukowców z Izraela, pod przewodnictwem Leviela Fluhra przeprowadził badania na myszach, które były wystawiane na działanie dymu tytoniowego. W tym czasie zwierzęta zmniejszyły swoją wyjściową masę ciała, natomiast po zaprzestaniu ekspozycji na dym powróciły do swojej pierwotnej masy, a więc przybrały na wadze. Naukowcy odkryli, że wpływ na to miał skład mikroflory jelitowej, ponieważ po podaniu gryzoniom antybiotyków ich nadprogramowe kilogramy się zmniejszyły. Sugeruje to, że za przybieranie na wadze po rzuceniu palenia odpowiadają bakterie jelitowe. Co więcej po zakończeniu kuracji antybiotykowej waga myszy utrzymała się na właściwym poziomie i nie miała na nią wpływu nawet zmiana diety.

Zobacz także:

To nie nikotyna odpowiada za przyrost masy ciała po rzuceniu palenia

Nieoczekiwanie naukowcy odkryli jednak, że to nie nikotyna odpowiada za zmiany w mikroflorze jelitowej i obniżanie masy ciała u palaczy. Gdy myszom podano samą nikotynę, nie zaobserwowano żadnych zmian w składzie mikrobioty. Oznacza to, że za przebudowę flory bakteryjnej w jelitach odpowiadają inne związki zawarte w tytoniu.

Zidentyfikowanie nienikotynowych składników dymu tytoniowego odpowiedzialnych za zmiany mikroflory jelitowej może pozwolić na ich usunięcie z papierosów, aby zmniejszyć przyrost masy ciała podczas rzucania palenia. Związki te natomiast mogłyby być stosowane u osób, które chudną np. pod wpływem choroby nowotworowej. Pozwoliłyby one na pozyskiwanie większej ilości składników odżywczych i energii z pożywienia oraz przyrost masy ciała u tych osób.

Czy odkrycie pomoże łatwiej rzucić palenie?

Autorzy badań podkreślają, że ich odkrycie może pomóc nałogowcom skutecznie rzucić palenie i uniknąć skutków ubocznych w postaci przybierania na wadze.

Potrzebne są jednak dalsze badania nad wpływem flory bakteryjnej na przybieranie na wadze po rzuceniu palenia. Jak podkreślają naukowcy, skład mikrobioty różni się między myszami narażonymi na dym i myszami nienarażonymi, ale takie rozróżnienia są mniej wyraźne w badaniach na ludziach, ponieważ niektóre wskazują, że flora jelitowa palaczy jest zaburzona, podczas gdy inne nie wykazują takich różnic.

Dodatkowo badacze wyróżniają grupy osób, które są bardziej narażone na zwiększanie masy ciała po rzuceniu palenia, a są to kobiety, osoby o niskich dochodach lub z ubogą dietą, mało aktywne fizycznie oraz palące bardzo duże ilości papierosów. Wzrost masy ciała po rzuceniu palenia jest więc zależny nie tylko od mikroflory jelitowej, ale też od stylu życia danej osoby.

Źródła:
Gut clues to weight gain after quitting smoking Nature.com
Gut microbiota modulates weight gain in mice after discontinued smoke exposure Nature.com

ZOBACZ: Uwolnij siebie i zacznij żyć pełną piersią! Dlaczego warto rzucić palenie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Testy krwi prognozują ryzyko zawału serca

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia