Jak dbać o tatuaż? Gojenie i pielęgnacja tatuażu po zrobieniu i w kolejnych tygodniach

Justyna Śmigaruk
Przed wykonaniem tatuażu warto przyjrzeć się standardom higieny w salonie, jak również poczytać opinie jego klientów w internecie.
Przed wykonaniem tatuażu warto przyjrzeć się standardom higieny w salonie, jak również poczytać opinie jego klientów w internecie. gdolgikh/123RF
Udostępnij:
Tatuaż ma coraz więcej osób w Polsce. Jego wykonanie jest dziś precyzyjne i bezpieczne, a gojenie – znacznie ułatwione dzięki nowoczesnym rozwiązaniom. Aby jednak efekty były zgodne z oczekiwaniami, trzeba wiedzieć, jak dbać o tatuaż – zarówno bezpośrednio po zabiegu, jak i w kolejnych etapach regeneracji skóry. Zanim więc utrwalisz na niej ulubiony wzór, poznaj zasady właściwej pielęgnacji tatuażu!

Dlaczego tatuaż należy pielęgnować zwłaszcza po wykonaniu?

Tatuaż to ozdoba skóry, która w Polsce cieszy się wciąż rosnącą popularnością. Według dostępnych danych sprzed czterech lat na trwały rysunek na skórze zdecydowało się co najmniej 8 proc. Polaków, a w Europie – ok. 12 proc. populacji, choć liczby te są obecnie na pewno znacznie wyższe.

Pielęgnacja tatuażu w ciągu pierwszych dni po wykonaniu ma kluczowe znaczenie dla jego optymalnego gojenia i wyglądu. To właśnie dzięki niej skóra szybko się zregeneruje, a tusz pozostanie w jej głębokich warstwach.

Bezpośrednio po zabiegu (tak samo jak przed jego wykonania) tatuator powinien zdezynfekować skórę, usunąć z jej powierzchni wazelinę z resztkami tuszu i krwi, i przykleić do niej specjalną folię.

Na rynku są już dostępne specjalne folie ochronne, nazywane „drugą skórą”. Taka folia jest rozciągliwa, cienka i bardzo dokładnie przylega do skóry, mocno się jej trzymając. Jest hipoalergiczna i wodoodporna, ale przepuszcza powietrze. Nie należy jej zrywać przez 2-3 doby po tatuowaniu.

Sprawdź także:

Wykonanie tatuażu zaczyna się od przeniesienia wzoru z papieru na skórę.
Wykonanie tatuażu zaczyna się od przeniesienia wzoru z papieru na skórę. fxxu/pixabay.com

Jak dbać o tatuaż po zabiegu? Folia, maści i mycie skóry

W czasie noszenia ochronnej folii można się bez przeszkód myć. Pod folią będą tworzyły się bąbelki z osoczem i tuszem – to zjawisko całkiem normalne. Tatuator powinien też dokładnie poinstruować klienta, jak dbać o tatuaż.

Ogólne zasady pielęgnacji tatuażu są następujące:

 • Mycie i natłuszczanie – po upływie kilkudziesięciu godzin należy powoli i delikatnie usunąć folię, najlepiej pod strumieniem bieżącej wody. Odtąd gojenie tatuażu powinno się odbywać z dostępem świeżego powietrza – nie wolno owijać go zwykłą folią spożywczą! Skórę należy myć dwa razy dziennie ciepłą wodą z dodatkiem żelu do higieny intymnej lub innego o delikatnym działaniu, a następnie stosować natłuszczającą maść co 2-3 godziny. W tej roli świetnie sprawdzają się produkty z dodatkiem pantenolu i/lub alantoiny, ale bez dodatków wysuszających, takich jak np. tlenek cynku. Nie wolno dopuszczać do przesuszenia świeżo wytatuowanej skóry.
 • Zabezpieczanie świeżego tatuażu – sposób i ew. trudności w dbaniu o tatuaż w dużej mierze zależą od jego lokalizacji. O wiele łatwiej jest dbać o tatuaż na nadgarstku niż np. na plecach czy wierzchu stopy. Dotyczy to zwłaszcza kwestii zabezpieczania przed zanieczyszczeniami i obtarciami. Do czasu zagojenia skóry i ustąpienia opuchlizny najlepiej nosić luźne, przewiewne ubrania z naturalnych tkanin, najlepiej dające się łatwo odplamić (np. białe). Należy jednak pamiętać, że ślady tuszu zwykle nie dają się z tkanin usunąć.
 • Świeży tatuaż w nocy – pielęgnacja tatuażu w nocy sprowadza się do unikania spania na wytatuowanej części ciała i zabezpieczenia go bawełnianą koszulką lub inną częścią garderoby, zależnie od lokalizacji wzoru. Pościel powinna być czysta, by ograniczyć kontakt rany z bakteriami i kurzem.
 • Gojenie tatuażu a alkohol – ze względu na działanie alkoholu, polegające na rozrzedzaniu krwi i zwiększania tendencji do krwawienia, nie należy go pić zarówno w dniu wykonania tatuażu, jak i do tygodnia po zabiegu. Nadmierne krwawienie nasila ucieczkę tuszu z niezagojonej skóry, przez co tatuaż wychodzi bledszy, a nawet powstają ubytki we wzorze.

Zobacz także:

Gojenie tatuażu – etapy

Ponieważ wykonanie tatuażu narusza ciągłość skóry, odpowiednie postępowanie po zabiegu jest tak samo ważne, co jego w trakcie. Pełne wygojenie skóry trwa nawet kilka tygodni, ale o utrwalony rysunek należy dbać do końca życia, by dobrze wyglądał.

Większość osób wykonujących tatuaż robi to na podstawie zmywalnego rysunku na skórze, choć doświadczeni artyści często szkicują ręcznie najwyżej jego
Większość osób wykonujących tatuaż robi to na podstawie zmywalnego rysunku na skórze, choć doświadczeni artyści często szkicują ręcznie najwyżej jego zarys. fxxu/pixabay.com
 • Od wykonania do tygodnia – w tym okresie tatuaż jest otwartą raną. Do kilku lub kilkunastu godzin po zabiegu skóra jest mniej lub bardziej zaczerwieniona. Jeśli salon tatuażu nie zapewnił specjalnej, oddychającej folii, a jedynie taką, którą trzeba wymieniać, należy to robić co 2-3 godziny, przemywając delikatnie tatuaż letnią wodą i dociskając do niego papierowy ręcznik, by osuszyć skórę przed ponownym owinięciem. Nie wolno zawijać go dłużej, niż 2-3 do po zabiegu! W tym okresie skóra jest lekko posiniaczona (choć nie widać tego pod wzorem), a tatuaż wypukły.
 • Drugi tydzień od wykonania – skóra pokryta tatuażem swędzi, a skóra zaczyna się łuszczyć. To oznacza, że się goi. Nie wolno jej jednak drapać i trzeba dbać o odpowiednie nawilżenie naskórka poprzez smarowanie skóry maścią zaraz po umyciu. W ciągu 7 dni od wykonaniu zabiegu zaczerwienienie i obrzęk powinny już zniknąć.

 • Trzeci tydzień i później – tatuaż wygląda już niemal jak zagojony, ale wciąż trzeba dbać o natłuszczanie skór, a dodatkowo – na jej ochronie przed promieniowaniem UV. Sam wzór będzie powoli stawał się coraz gładszy i bardziej „wtopiony” w skórę.

O tatuaż należy dbać już zawsze, codziennie stosując naturalne kremy i masła o działaniu nawilżającym i natłuszczającym – najlepiej specjalne, dedykowane tatuowanej skórze, które zawierają ochronne filtry.

Robienie tatuażu polega na wtłaczanie w skórę specjalnego tuszu przy wykorzystaniu wiązki jednorazowych igieł.
Robienie tatuażu polega na wtłaczanie w skórę specjalnego tuszu przy wykorzystaniu wiązki jednorazowych igieł. terimakasih0/pixabay.com

Zakażenie wytatuowanej skóry – jak je rozpoznać?

Gojenie tatuażu to okres, w którym należy pogodzić się z niedogodnościami takimi jak swędzenie i łuszczenie się skóry, a w pierwszych godzinach po zabiegu – również jej pieczenie i zaczerwienienie.

Bakterie odporne na antybiotyki stanowią rosnące zagrożenie dla zdrowia publicznego na całym świecie, w tym również w Polsce. Brak wrażliwości na dostępne leki sprawia, że bakterie (ale także wirusy, grzyby i pasożyty) nie dają się zwalczać, a geny tej odporności przekazują między sobą. Powodem jest nadużywanie i nieprawidłowe stosowanie antybiotyków i innych środków antymikrobowych oraz ich nadmiar w żywności i środowisku.Antybiotykooporne bakterie przyczyniają się do groźnych i śmiertelnych powikłań chorób zakaźnych, w tym zapalenia płuc, opon mózgowych, serca mięśniowego oraz innych układów i narządów. Powodują też śmiercionośną infekcję krwi w postaci posocznicy, czyli sepsy. Sprawdź, jakie bakterii odporne na antybiotyki są najbardziej niebezpieczne dla zdrowia Polaków.

Te bakterie są antybiotykooporne. Uwaga! Oto 6 najbardziej z...

Lekki stan zapalny po wykonaniu tatuażu jest naturalną reakcją organizmu. Powinien ustąpić w ciągu maksymalnie 2-3 dni, a najczęściej znika po jednym dniu. Jednak zakażenie jest już groźne dla zdrowia i życia. Jednak pewnych niepokojących objawów nie wolno lekceważyć. Są to zwłaszcza:

 • wyraźne zmiany skórne, np. czerwone guzki,
 • silny obrzęk, utrzymujący się dłużej niż przez dobę od wykonania tatuażu,
 • tkliwość i ból wytatuowanego miejsca,
 • ropny wyciek (żółte lub zielonkawe zabarwienie cieczy),
 • mocno podwyższona temperatura ciała na dwie-trzy doby po zabiegu.

Jeżeli zabieg nie był przeprowadzony w sterylnych warunkach, może dojść do zakażenia skóry bakteriami (gronkowiec, paciorkowiec, łupież rumieniowy) lub wirusem, w tym również HCV i HIV).

Dlatego przed podjęciem decyzji o wykonaniu tatuażu w danym salonie warto zapytać o standardy higieny (a nawet obejrzeć np. autoklaw – to najlepsze urządzenie do sterylizacji elementów maszynki do tatuażu, które nie są jednorazowe) i sprawdzić opinie klientów w internecie.

Większość zakażeń po wykonaniu tatuażu da się wyleczyć. Po zauważeniu wyżej opisanych objawów należy udać się do lekarza, który prawdopodobnie zleci terapię antybiotykami.

Wykonanie tatuażu powinno być poprzedzone założeniem jednorazowych rękawiczek i zabezpieczeniem folią wszystkich dotykanych później przedmiotów i po
Wykonanie tatuażu powinno być poprzedzone założeniem jednorazowych rękawiczek i zabezpieczeniem folią wszystkich dotykanych później przedmiotów i powierzchni. aamiraimer/pixabay.com

Jak pielęgnować tatuaż? Ochrona przed słońcem

Tatuaż jest ciemniejszą plamą na skórze, niezależnie od jego koloru. Chłonie bardzo dużo promieniowania UV, przez co blaknie, a często powoduje reakcje alergiczne i zapalne. Dotyczy to zwłaszcza kolorowych barwników i tych jasnych. Niektóre z nich, zwłaszcza białe i żółte, pod wpływem promieniowania ultrafioletowego ulegają przekształceniom, i narażanie ich na działanie promieni słonecznych może skutkować co najmniej nadwrażliwością skóry na słońce i poparzeniami.

Na działanie promieni słonecznych można wystawiać tatuaż, który zdążył się dobrze zagoić (ma co najmniej miesiąc). Nie należy go przy tym opalać, choć wytatuowany fragment skóry trzeba zabezpieczać kremem z filtrem SPF50. Dotyczy to nie tylko okresu wiosny i lata, ale jest kwestią całoroczną, ponieważ promienie UV są emitowane również przez oświetlenie sztuczne.

Przeczytaj także:

Gotowy tatuaż jest dezynfekowany i zabezpieczany wazeliną oraz ochronną folią – coraz częściej przepuszczającą powietrze, nazywaną „drugą skórą”.
Gotowy tatuaż jest dezynfekowany i zabezpieczany wazeliną oraz ochronną folią – coraz częściej przepuszczającą powietrze, nazywaną „drugą skórą”. aamiraimer/pixabay.com

ZOBACZ: w jaki sposób można usunąć tatuaż?

Przeczytaj również

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polska coraz bardziej rowerowa

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

m
minka

mi też polecono jakąś maść ale szczerze mówiąc nazwy już nie pamiętam bo to było lata temu. ja dodałabym do siebie by jeszcze starannie wybierać takiego studio tatuażu bo sporo zależy od doświadczenia tatuażysty. ja w Wawie mogę polecić jah love tattoo, najlepsi z najlepszych :)

K
Katarzyna ze SkinProject
Wymarzony wzór, ekscytacja, ból, wreszcie jeeest....i co dalej? Tak, wychodząc ze studia z nowym tatuażem dopiero zaczynamy swoją przygodę z nowym rysunkiem i to od nas zależy w dużej mierze, jak będzie wyglądał za jakiś czas. Dobra pielęgnacja to absolutna podstawa. Produktów jest dużo, lepszych, gorszych, bardzo dobrych. My ze stuprocentową pewnością polecamy nasz innowacyjny https://skinproject.tattoo/ - tak, ma formę sprayu i nie musimy być już skazani na uciążliwe smarowanie, na które nie zawsze są odpowiednie warunki (np. w pracy lub w drodze). Antybakteryjny, antyzapalny, silnie nawilżający i skutecznie łagodzący swędzenie - prawdziwy preparat do zadań specjalnych.
Więcej informacji na stronie głównej Strona Zdrowia
Dodaj ogłoszenie