Ile kosztują operacje w Polsce? Cena zabiegu usunięcia jaskry, zaćmy i krzywej przegrody. Ile trzeba zapłacić za operację bariatryczną?

Agata Siemiaszko
Agata Siemiaszko
Czas oczekiwania na zabiegi planowane jest różny i wynosi od kilku dni do nawet kilku lat! Natomiast kolejki w prywatnych klinikach są znacznie krótsze, a chory czeka na operację maksymalnie do kilku tygodni.
Czas oczekiwania na zabiegi planowane jest różny i wynosi od kilku dni do nawet kilku lat! Natomiast kolejki w prywatnych klinikach są znacznie krótsze, a chory czeka na operację maksymalnie do kilku tygodni. poznyakov/123RF
Operacje najczęściej mają na celu ratowanie życia lub poprawę stanu zdrowia pacjenta. Inaczej jest w przypadku medycyny estetycznej, ponieważ zabiegi chirurgiczne wykonuje się zazwyczaj w celu korekcji wyglądu. Operacje w Polsce mogą być wykonywane w prywatnych klinikach lub bezpłatnie w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Zabieg chirurgiczny na koszt NFZ przeprowadza się tylko na podstawie skierowania, które specjalista wystawia na wizycie kwalifikacyjnej do operacji. Podpowiadamy, jaki jest koszt zabiegu usunięcia jaskry i zaćmy, a także podajemy cenę wykonania operacji bariatrycznej. Sprawdź też, ile kosztują operacje plastyczne w Polsce.

Spis treści

Czy operacje w Polsce są płatne? Zabiegi bezpłatne i częściowo refundowane

Aby skorzystać z bezpłatnych lub częściowo refundowanych zabiegów operacyjnych, konieczne jest posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, który przekazuje składkę zdrowotną do Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ).

Ubezpieczenie zdrowotne obejmuje świadczenia opieki zdrowotnej, m.in.: wizyty lekarskie, zabiegi i pobyt w szpitalu, refundację recept i niektórych środków leczniczych. Nie obejmuje wypłaty zasiłków chorobowych i macierzyńskich – te są finansowane z ubezpieczenia chorobowego – czytamy na stronie ZUS.

Dodatkowo osoby, które nie są objęte obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym, ale mieszkają w Polsce, mogą ubezpieczyć się dobrowolnie. Tak zawarta umowa z NFZ uprawnia do wszystkich procedur medycznych, jak w przypadku obowiązkowego ubezpieczenia.

Ubezpieczenie zdrowotne jest konieczne do wykonania bezpłatnych operacji, w tym również tych ratujących życie, jak np. przeszczepu narządów. Niektóre zabiegi chirurgiczne są wykonywane bezpłatnie, inne podlegają częściowej refundacji, a za niektóre pacjent musi pokryć koszty całkowicie – dotyczy to głównie operacji plastycznych.

Ile kosztują operacje narządu wzroku? Koszt zabiegu usunięcia jaskry, zaćmy i zeza

Zabiegi chirurgiczne w przypadku jaskry, zaćmy i zeza mogą być całkowicie refundowane przez NFZ. Pacjent kwalifikujący się do operacji wymaga szczegółowej oceny okulistycznej i skierowania na leczenie operacyjne.

W przebiegu jaskry dochodzi do postępującego zaniku nerwu wzrokowego wskutek wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Operacja hamuje postęp choroby, a tym samym zmniejsza ryzyko dalszego pogorszenia wzroku. Ile kosztuje operacja jaskry w Polsce i ile trzeba na nią czekać?

Operacja jaskry może być całkowicie refundowana, a czas oczekiwania na zabieg wynosi od kilku dni nawet do kilkunastu miesięcy. Najdłużej trzeba czekać w renomowanych ośrodkach okulistycznych współpracujących z NFZ, a najkrócej – w szpitalach publicznych. Natomiast czas oczekiwania na prywatny zabieg wynosi średnio 5 dni.

 • Prywatne ośrodki oferują laserowe zabiegi usunięcia jaskry, takie jak irydotomia i irydoplastyka, które wykonuje się w przypadku jaskry z wąskim kątem przesączania. Koszt takiego zabiegu w Polsce waha się od 300 zł do 600 zł za jedno oko.
 • Natomiast operacja jaskry metodą trabekulektomii, mającą na celu zmniejszenie ciśnienia śródgałkowego, kosztuje w Polsce od 2500 zł do 6000 zł. Czas oczekiwania na prywatny zabieg tą metodą wynosi średnio 14 dni, a w ramach ubezpieczenia zdrowotnego – kilka miesięcy.
 • Do powyższych zabiegów należy dodać koszt wizyty okulistycznej, który wynosi od 100 zł do 300 zł.

W ramach funduszu zdrowia można wykonać również operację zaćmy, czyli choroby polegającej na zmętnieniu soczewki oka. Zabieg nie cofnie powstałych zmian, ale zahamuje postęp choroby, która często prowadzi do niedowidzenia i ślepoty. Czas oczekiwania na operację w ramach ubezpieczenia zdrowotnego w trybie stabilnym wynosi średnio 2 lata, a w trybie pilnym ok. 2,5 miesiąca. Ile kosztuje prywatne usunięcie zaćmy?

 • Operacja zaćmy kosztuje w Polsce od 2500 zł do 7500 zł za jedno oko. Czas oczekiwania na prywatny zabieg jest znacznie krótszy niż w przypadku NFZ i wynosi od 2 do 4 tygodni.
 • Do ceny zabiegu zaćmy należy dodać koszty konsultacji wstępnej i minimum 2 wizyt kontrolnych. Koszt jednej takiej wizyty wynosi od 100 zł do 300 zł.

Kolejną operacją, którą można wykonać w ramach funduszu zdrowia, jak również prywatnie, jest korekcja zeza. Czas oczekiwania na całkowicie refundowany zabieg wynosi średnio 20 dni, a w przypadku prywatnej kliniki operacja możliwa jest już następnego dnia od zarejestrowania. Ile kosztuje operacja zeza?

 • Koszt zależy przede wszystkim od tego, na ilu mięśniach podtrzymujących gałkę oczną wykonywany jest zabieg. Koszt operacji na jednym mięśniu wynosi średnio 3500 zł za jedno oko, a w przypadku dwóch mięśni cena wzrasta do 4500 zł.
 • Dodatkowo do kosztów należy doliczyć cenę za konsultację lekarską i przynajmniej 2 wizyty kontrolne. Koszt jednej wizyty wynosi średnio 150 zł.

Ile kosztuje operacja krzywej przegrody nosowej?

Przegroda nosowa to niewielki element, który dzieli jamę nosową na 2 części. Nadaje ona unikalny kształt nosowi, a także odpowiada za oczyszczanie i nawilżanie wdychanego powietrza. W przypadku krzywej przegrody dochodzi do pojawienia się objawów takich jak przewlekły katar, niedosłuch, zapalenie zatok, chrapanie i bardzo groźny bezdech senny.

Leczenie krzywej przegrody nosowej polega na zabiegu operacyjnym, który może być refundowany z Narodowego Funduszu Zdrowia, a czas oczekiwania na bezpłatną operację wynosi od 3 do 4 tygodni. Natomiast w przypadku prywatnego zabiegu czas jest znacznie krótszy, a pacjent może umówić się na jego wykonanie praktycznie z dnia na dzień.

Koszt septoplastyki, czyli operacji krzywej przegrody nosowej, zależy od stopnia zaawansowania zabiegu i wynosi od 6 tys. zł nawet do 10 tys. zł. Do całkowitej ceny zabiegu należy doliczyć koszt konsultacji wstępnej oraz przynajmniej jednej konsultacji laryngologicznej po operacji. Prywatna wizyta u specjalisty to wydatek rzędu od 80 zł do 200 zł.

Ile kosztuje operacja kolana? Cena zabiegu rekonstrukcji więzadła krzyżowego i łąkotki

Zarówno operacja rekonstrukcji więzadła krzyżowego, jak i łękotki kolana, jest całkowicie refundowana z Narodowego Funduszu Zdrowia. Czas oczekiwania na zabieg wynosi 3-4 tygodnie, natomiast w prywatnej klinice zazwyczaj nie przekracza 10 dni.

Ile kosztuje operacja kolana w Polsce?

 • artroskopia lecznicza stawu kolanowego – od 5 tys. zł,
 • artroskopowa rekonstrukcja chrząstki stawowej – od 11 tys. zł,
 • rekonstrukcja więzadła krzyżowego przedniego – od 13 tys. zł,
 • rekonstrukcja więzadła rzepki – od 10 tys. zł,
 • przeszczep łąkotki stawu kolanowego – od 21 tys. zł,
 • artroskopowe usunięcie torbieli Bakera – od 6 tys. zł,
 • endoprotezoplastyka całkowita stawu kolanowego – od 24 tys. zł.

Do ceny należy doliczyć również konsultacje lekarskie z ortopedą oraz chirurgiem. Cena za jedną wizytę wynosi średnio 200 zł.

Ile kosztuje operacja bariatryczna?

Operacja bariatryczna to chirurgiczne leczenie otyłości, które najczęściej polega na operacyjnym zmniejszeniu objętości żołądka. Zabieg ten można wykonać w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, jednak pacjent musi spełnić określone kryteria:

 • BMI powyżej 40 kg/m2,
 • BMI powyżej 35 kg/m2 z towarzyszącą cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, hipercholesterolemią, miażdżycą lub bezdechem sennym,
 • otyłość znacznie utrudniająca codziennie funkcjonowanie lub uniemożliwiająca podjęcie pracy.

Ile trzeba czekać na operację bariatryczną w ramach NFZ? Według najnowszych danych czas oczekiwania na resekcję żołądka to przeciętnie 5-6 miesięcy, natomiast w przypadku prywatnej kliniki czas ten jest krótszy i wynosi ok. 3 tygodni.

Ile kosztuje operacja bariatryczna w Polsce?

 • rękawowa resekcja żołądka kosztuje od 12 tys. zł do 20 tys. zł,
 • za bypass gastryczny należy w Polsce zapłacić od 21 tys. zł do 29 tys. zł,
 • założenie opaski na żołądek trzeba zapłacić od 12 tys. zł do 18 tys. zł,
 • natomiast balon żołądkowy jest najtańszą metodą i kosztuje 4-8 tys. zł.

Do całkowitego kosztu operacji bariatrycznej należy dodać cenę kilku konsultacji u chirurga, a jaj średni koszt wynosi 200 zł za wizytę.

Ile kosztują operacje plastyczne w Polsce? Cena powiększenia piersi, korekcji nosa i opadającej powieki

Niektóre operacje plastyczne również są refundowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Wśród takich zabiegów można wymienić rekonstrukcję piersi po mastektomii spowodowanej chirurgicznym leczeniem raka piersi. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania, taką operację można wykonać od razu podczas usuwania guza. W innych przypadkach czas oczekiwania na rekonstrukcję uzależniony jest od stanu zdrowia pacjentki.

Inną operacją estetyczną, która również może być refundowana w ramach ubezpieczenia zdrowotnego, jest plastyka brzucha, czyli usunięcie nadmiaru skóry u osób, które przeszły wcześniej operację bariatryczną. Czas oczekiwania na zabieg zależy przede wszystkim od postępów odchudzania. Najczęściej usunięcie nadmiernej ilości skóry wykonuje się w momencie, gdy pacjent osiągnął już prawidłową masę ciała.

Ile kosztują w Polsce operacje plastyczne wykonywane prywatnie?

 • korekcja opadającej powieki – od 4 tys. zł,
 • korekcja odstających uszu – od 5 tys. zł,
 • całkowita korekcja nosa – od 20 tys. zł,
 • podniesienie opadających piersi – od 18 tys. zł,
 • powiększenie piersi – od 20 tys. zł,
 • zmniejszenie piersi wraz z modelowaniem – od 19 tys. zł,
 • usunięcie ginekomastii, czyli „kobiecych” piersi u mężczyzn – od 10 tys. zł,
 • plastyka brzucha – od 18 tys. zł,
 • liposukcja – od 3,5 tys. zł,
 • bullhorn liplift, czyli skrócenie skóry i wywinięcie wargi ust – od 5 tys. zł,
 • lifting szyi i twarzy – od 15 tys. zł,
 • powiększenie pośladków implantami – od 14 tys. zł
 • powiększenie czerwieni ustod 5 tys. zł.

Źródło: Ubezpieczenie obowiązkowe Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Uzupełnij domową apteczkę

Dodaj firmę
Logo firmy Narodowy Fundusz Zdrowia Centrala
Warszawa, ul. Rakowiecka 26/30
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasta jajeczna z awokado

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia