Iga Świątek na dopingu? Została zawieszona przez ten lek. Przyjmuje go tysiące Polaków. Tenisistka udowodniła, że jest niewinna

Monika Góralska
Wideo
od 16 lat
Iga Świątek została zawieszona z powodu wykrycia w jej organizmie niedozwolonej substancji dopingującej. Udowodniła jednak, że zażyła ją nieświadomie. Po wielu badaniach okazało się, że substancja znajdowała się w leku na sen, który tenisistka stosuje już od dłuższego czasu. Partia popularnego leku nasennego zażywanego przez wielu Polaków została skażona zabronioną substancją.

Spis treści

Iga Świątek na dopingu? Przyjęła go nieświadomie

W połowie września w próbce moczu pobranej od Igi Świątek wykryto niedozwoloną substancję dopingującą, przez co Polka nie mogła więc wziąć udziału w turnieju w Cincinnati. Natychmiast została zawieszona przez Międzynarodową Agencję Integralności ds. Tenisa (ITIA) na miesiąc od 12 września do 4 października.

Przez lek z melatoniną Iga Świątek została zawieszona i posądzona o branie dopingu.
Przez lek z melatoniną Iga Świątek została zawieszona i posądzona o branie dopingu. AKPA, freepik.com

Została jej wymierzona najniższa kara, ponieważ wykryto u niej jedynie śladowe ilości trimetazydyny (TMZ) - zaledwie 0,05 ng/ml (50 pg/ml). Tenisistka w obronie swojego dobrego imienia i - do tej pory - nieskazitelnego wizerunku, przeprowadziła śledztwo i udowodniła, że zażyła daną substancję nieświadomie.

Ten lek przyjmuje wiele osób w walce z bezsennością i stresem

W oświadczeniu jakie Iga wydała kilka dni temu powiedziała, że po przebadaniu wszystkich odżywek, suplementów i leków, które przyjmuje znaleziono ten, który był zanieczyszczony niedozwoloną substancją dopingującą. Okazuje się, że trimetazydyna znajdowała się w całej partii leku na sen zawierającego melatoninę. Substancja ta nie powinna być składnikiem tego leku i znalazła się tam przez przypadek.

Melatonina na sen stosowana jest przez wiele osób cierpiących na bezsenność, nocne wybudzanie czy innego rodzaju problemy ze snem. Jest to substancja naturalnie wytwarzana w organizmie człowieka, która reguluje rytm dobowy, wycisza i pomaga zasnąć. Jej przeciwieństwem jest kortyzol, który jest nazywany hormonem stresu i jest wytwarzany w dużej ilości rano, zaraz po przebudzeniu. Pomaga nam się obudzić i być aktywnymi w ciągu dnia. Jego poziom wzrasta także w sytuacjach stresowych i pomaga zachować czujność.

Jednak szczególnie na skutek stresu zegar biologiczny wielu z nas zostaje rozregulowany, co powoduje problemy z uspokojeniem się, wyciszeniem i zasypianiem. Z tego powodu wiele osób wspomaga się zażywaniem środków nasennych, a melatonina jest jednym z najłatwiej dostępnych i najbezpieczniejszych, ponieważ jest substancją naturalną. Znajduje się w wielu suplementach, które można kupić w aptece czy nawet drogerii bez recepty.

Czym jest trimetazydyna i czemu jest uznawana za doping?

Melatonina to dozwolona w sporcie substancja, jednak może się zdarzyć, że lek czy suplement zostanie skażony inną substancją, która nie powinna się w nim znaleźć i to właśnie przydarzyło się Idze. Ze względu na częste podróże, jet lag oraz towarzyszący jej występom na korcie stres Iga przyznaje, że melatonina jest dla niej niezbędna, żeby mogła się wyspać i zregenerować organizm szczególnie w trakcie turniejów. Jednak wykryta u niej trimetazydyna znalazła się w leku przez przypadek.

Trimetazydynę stosuje się w leczeniu dławicy piersiowej oraz przewlekłej niewydolności serca z towarzyszącym niedotlenieniem. Ze względu na to, że lek poprawia wykorzystanie tlenu w komórkach nieuczciwi sportowcy zaczęli go wykorzystywać w celu podniesienia wydolności i przyspieszenia regeneracji organizmu po dużym wysiłku fizycznym.

Ze względu na wykrycie w próbce moczu pobranego od naszej zawodniczki jedynie bardzo małych, wręcz śladowych ilości niedozwolonej substancji udowodniła ona, że nie przyjęła go celowo.

Polecjaka Google News - Strona Zdrowia

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na stronazdrowia.pl Strona Zdrowia