W sezonie grypowym 2022/2023, w okresie od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2022 r., odnotowano w Polsce łącznie 2 432 290 zgłoszeń przypadków zachorowań lub podejrzeń zachorowań na grypę — wynika z meldunków epidemiologicznych NIZP-PZH.
Statystyki zachorowań i zgonów
Co więcej, meldunki epidemiologiczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wskazują, że w grudniu doszło do 24 zgonów z powodu grypy.
Pierwsza ofiara grypy w tym sezonie to osoba w wieku powyżej 65 lat, pochodząca z województwa śląskiego. Została ona ujęta w statystykach za 16–22 grudnia.
Z kolei w okresie 23-31 grudnia odnotowano 23 zgony z powodu grypy.
Szczepienia przeciwko grypie
W związku z falą zachorowań na grypę, minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział podjęcie tematu wprowadzenia recept farmaceutycznej na szczepienie przeciw grypie na najbliższym posiedzeniu sejmowym 12 stycznia 2023 r. Eksperci apelują do społeczeństwa o poddawanie się szczepieniom, a do resortu zdrowia — o jak najszybsze wprowadzenie zapowiadanych rozwiązań systemowych.
Szczyt dopiero nadejdzie
Przedstawiciele resortu zdrowia oraz innych instytucji, m.in. Narodowego Funduszu Zdrowia czy Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy, podkreślają, że najlepszym sposobem zabezpieczenia swojego organizmu jest zaszczepienie się przeciw wirusowi. Pomimo tego, wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zwraca uwagę, że przeciw grypie zaszczepiło się do tej pory zaledwie 700 tys. obywateli.
Minister Adam Niedzielski zapowiada, że do „apogeum” zachorowań na grypę może dojść, tak jak w poprzednich latach, na przełomie lutego i marca. Oznacza to, że szczyt zachorowań ma dopiero nadejść.
Źródło: Puls Medycyny
lena